Svetsko prvenstvo u fudbalu neretko nam podari velike junake, sjajne utakmice, mečeve za pamćenje, ali se povremeno dogodi i da u prvi plan iskoči neka reč, koja postane vremenom i sinonim za neka nadmetanja - u pitanju je "sportwashing".
Još otkako je Katar 2010. godine dobio organizaciju turnira održanog 2022. godine, malo-malo pa se u stranim, pre svega zapadnim medijima provlačio termin „sportwashing“, prevedeno na srpski – pranje uz pomoć sporta.
A šta je ta reč, šta označava i zbog čega je problematična?
U kratkim crtama, „sportwashing“ je pokušaj pojedinaca, grupacija, korporacija ili zemalja da svoju reputaciju poboljšaju kako bi skrenuli pažnju sa unutrašnjih problema, koristeći sport kao jedan od najjačih propagandnih alata koji postoje.
Što se tiče fudbala, iz sličnog razloga su već organizovani turniri 1934. godine u Italiji, pod vladavinom Benita Musolinija, zatim 1978. u Argentini, kada je na vlasti bila vojna diktatura predvođena ozloglašenim Horhe Rafaelom Videlom, dok su poslednja tri – Brazil, Rusija i sada Katar – poslužila lokalnim vlastima da se „operu“ od kršenja ljudskih prava. Doduše, sam termin je relativno novijeg karatera (prvi put upotrebljen 2012. godine na Tviteru kao derivat reči „greenwashing“ korišćene za zemlje koje su ekološki pokret koristile iz istih pobuda), ali je suština ista – korišćenje nečeg pozitivnog kako bi u javnost bila poslata slika koja će skrenuti pažnju javnosti sa stvarnih dešavanja.
Doduše, nijedan od prethodnih pokušaja nije se završio slavno – Musolinijeve fašističke ideje ubrzo su prevazišle lokalne okvire i postale jedna od najpogubnijih ideologija 21. veka, u Argentini su iskoristili priliku da skrenu pažnju na položaj protivnika režima koji je bio zaslužan za smrt hiljada ljudi, Rusija je manje od četiri godine od organizacije Mundijala pod sankcijama UEFA i FIFA zbog napada na Ukrajinu, dok su Brazil iz dana u dan potresali haotični protesti što zbog položaja siromašnih, što zbog konstantnih probijanja rokova izgradnje zbog čega su plaćani milioni u penalima.
Sa istim ciljem kao i Saudijci, Mundijal su organizovali u Kataru.
Sada je došao red na Saudijsku Arabiju, gde će biti održano Svetsko prvenstvo 2034. godine. Zemlja bez ikakve fudbalske istorije, ali krajnje upitne ideologije više je tema zbog upitnog (da ne upotrebimo težu reč) stava i poštovanja ljudskih prava.
Tako su Saudijci dospeli na dugu listu onih koji su sport pokušali da iskoriste u svrhu skretanja pažnje sa kršenja ljudskih prava, ili bolje rečeno – zaslepljivanja ljudi.
Kako će to izgledati, ostaje nam da vidimo.
BONUS VIDEO