Ludnica uzima maha.
Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u Nemačkoj (14. jun – 14. jul 2024. godine) ušle su u samu završnicu, najvećem broju reprezentacija preostalo je da odigraju još jednu ili dve utakmice, a od 24 zemlje učesnice zasad je poznato devet, i to su Nemačka, Belgija, Francuska, Portugal, Španija, Škotska, Turska, Austrija i Engleska.
Po završetku utakmica poslednjeg termina zakazanog za period od 19. do 21. novembra (mada postoji mogućnost da grupa I bude završena naknadno, zbog odlaganja mečeva Izraela usled rata) biće poznato još 12 timova koji će mesto u borbi za titulu prvaka Evrope obezbediti kroz kvalifikacije, dok će preostala tri doći iz plej-ofa koji će biti odigran u martu 2024. godine.
A kakvo je stanje pred završnicu, ko strahuje, ko se nada, a ko priželjkuje čudo pred završnih (najmanje) 90 minuta?
Grupa A
U grupi A sve je već poznato – Španija i Škotska idu na Evropsko prvenstvo kao dve prvoplasirane ekipe, Gruzija je preko Lige nacija obezbedila mesto u plej-ofu, dok Norvežanima ostaje da se nadaju da će doći do mesta u plej-ofu i tako bar pokušati da se plasiraju na EURO 2024.
Kiprani su zakucani za dno bez ijednog boda, tako da je ovde sve rešeno i pred poslednje kolo.
Grupa B
U grupi B Francuska je kao prvoplasirana već i zvanično prošla, dok je, bar na papiru, situacija neizvesna u borbi Grčke i Holandije za treće mesto, pošto su ove dve selekcije poravnate na drugoj poziciji sa po 12 bodova. Ipak, potrebno je da se dogodi pravo čudo kako bi Holanđani ostali bez mesta na Evropskom prvenstvu.
Naime, u poslednja dva kola Holanđani će prvo dočekati Republiku Irsku na svom terenu, a potom gostovati Gibraltaru. Kako Gibraltar nije ne samo osvojo bod, nego na šest utakmica nije uspeo da postigne ni gol, jasno je da je sve sem ubedljive pobede Holandije senzacija, a s obzirom na to da su dva puta savladali Grke, imaju prednost u međusobnom duelu.
Ukoliko se pak dogodi čudo i Holandija ne zabeleži pobedu u poslednja dva kola, „otvara“ se prilika za Grčku, pošto 21. novembra u Atinu dolazi Francuska. Težak ali ne i nemoguć zadatak, pošto Francuzi prethodno dočekuju Gibraltar, protiv kog im je potreban bod kako bi i matematički obezbedili prvo mesto.
Grupa C
Prva ekipa koja je obezbedila mesto i to pobedom nad Italijom je Engleska (16 bodova na sedam utakmica). Engleze očekuju još dva meča, i to protiv Malte i Severne Makedonije.
Trenutno drugoplasirana je Ukrajina sa 13 bodova, tri više od Italije, ali i uz meč više od „azura“. Italijani će prvo 17. novembra dočekati Severnu Makedoniju i pokušati da poravnaju stanje na tabeli. Mada, čak i u slučaju neuspeha, imaće šansu da protiv Ukrajine u Leverkuzenu tri dana kasnije pobedom preskoče rivala na tabeli zbog boljeg međusobnog skora (prvi meč Italijani dobili 2:1). U slučaju trijumfa nad Makedoncima Italiji će protiv Ukrajine biti dovoljan i remi, dok Ukrajinu na Evropsko prvenstvo vodi bilo kakva pobeda nad Italijanima, ili remi, u slučaju da „azuri“ ne savladaju Makedonce.
Grupa D
U grupi D još uvek je dosta toga delimično otvoreno – tačnije, tri ekipe su u igri za prolaz – Vels, Hrvatska i Jermenija. Turska je ubedljivo prva sa 16 bodova, dok Velšani i Hrvati imaju po 10, a Jermenija sedam.
Vels je pobedom nad Hrvatskom od 2:1 znatno zakomplikovao situaciju „vatrenima“ i sve stavio u svoje ruke. Dve pobede u poslednja dva kola – protiv Jermenije 18. u Jerevanu i Turske 21. novembra u Kardifu – znače i matematičku overu drugog mesta. Ukoliko ne osvoje maksimalan broj bodova, Velsu je potrebno da Hrvatska u poslednja dva kola ne osvoji više bodova od ostrvljana.
Hrvate prvo očekuje gostovanje Letoniji, a potom i susret protiv Jermenije. U teoriji, Hrvatskoj bi za prolaz dalje mogao da bude dovoljan i bod, pod uslovom da bude osvojen protiv Jermenije a Velšani izgube svoja oba meča, ali je izuzetno teško verovati da tako nešto može da se desi. No, najluđa – ali i najveća – prilika leži u rukama Jermena. U dosadašnjim utakmicama savladali su Vels na gostovanju 4:2, dok su od Hrvatske na svom terenu izgubili 1:0. Kako zaostaju tri boda od svojih rivala, sa dva trijumfa bi dpšli do „kote 13“, pa bi i Velšani i Hrvati samo mogli da se izjednače na tabeli. Tada bi na scenu stupio međusobni odnos, a da bi u njemu bili bolji i od Hrvatske, potrebno je da zabeleže pobedu u Hrvatskoj bilo kojim rezultatom, s obzirom na više postignutih golova od direktnih rivala u međusobnim okršajima.
Grupa E
Od pet ekipa, čak četiri mogu i da idu dalje, ali i da ispadnu. Trenutno, Albanija je prva sa 13, slede Češka sa 11, Poljska sa 10 i Moldavija sa devet bodova. U poslednja dva kola Moldavija igra protiv Albanije na svom terenu a Poljska protiv Češke, nakon čega Albancima na „noge“ dolaze Farska Ostrva, a Česi dočekuju Moldaviju.
Računica je za Albance jednostavna – pobeda nad Faranima znači i siguran prolaz, pobeda nad Moldavijom donosi prvo mesto. Češkoj bi pobede nad Poljskom i Moldavijom uz jedan kiks Albanije donele prvo mesto, Poljacima je pobeda nad Česima neophodna, uz jedno veliko „ali“ – uslov da taj trijumf donese nešto konkretno je taj da Moldavci u poslednja dva kola ne osvoje više od četiri boda, ali i da Češka ne savlada Moldaviju.
A što se Moldavije tiče, iako su četvrti sa devet bodova, dosta toga zapravo drže u svojim rukama. Dve pobede znače i siguran prolaz dalje, pošto ni Češka ni Poljska u tom slučaju ne bi mogle da nadmaše 15 bodova. Sve u svemu, ludnica je zagarantovana.
Grupa F
Ove je sve jasno – Belgijanci i Austrijanci idu dalje, za Šveđane, Azerbejdžan i Estoniju takmičenje je završeno.
Grupa G
U grupi u kojoj se nalazi Srbija trebalo bi da je sve rešeno. Pobedom nad Crnom Gorom 3:1 „orlovi“ su otišli na pet bodova razlike u odnosu na „đetiće“ dva kola pre kraja. Izabranicima Dragana Stojkovića potrebno je da ili protiv Bugarske u poslednjem kolu osvoje bod, ili da Crna Gora jedan meč od poslednja dva (protiv Litvanije ili Mađarske) završi bez sva tri boda u džepu. Na isti način bi mogli da se „ovajde“ i Mađari, kojima je takođe potreban bod u poslednja dva kola kako bi obezbedili mesto na Evropskom prvenstvu.
Grupa H
U grupi H Finska, Severna Irska i San Marino, uprkos herojskom otporu protiv Danske i postignutom golu, ne mogu dalje, pa će u poslednja dva kola za dva mesta igrati Slovenija, Danska i Kazahstan.
U ovom trenutku, dva kola pre kraja, Slovenija i Danska imaju po 19 bodova, četiri više od Kazahstana, ali i međusobni duel u pretposlednjem kolu, dok Kazahstance očekuje meč protiv San Marina, koji ima gol-razliku 1:26.
Pred završnicu računica je relativno jednostavna – ukoliko Slovenija ili Danska slave u međusobnom duelu, obezbediće siguran prolaz dalje. Dancima prolaz donosi i eventualna pobeda nad Severnom Irskom u poslednjem kolu.
Ukoliko bi Slovenci odigrali nerešeno protiv Kazahstana, i oni i Danci bi prošli dalje. Ako, pak, međusobni duel ova dva tima bude završen nerešeno, na scenu potencijalno stupa matematika. Kako je i prvi duel ove dve selekcije završen je bez pobednika, 1:1, a Slovenija od Kazahstana primi jedan gol više nego Danci od Severne Irske, uz isti broj postignutih, dve reprezentacije bi bile poravnate po gotovo svim parametrima (trenutno Slovenija ima gol-razliku 17:6, a Danska 17:7). Tada na scenu stupaju takozvani tajbrejkeri – veći broj postignutih golova u gostima (Slovenija trenutno bolja 7:6), veći broj pobeda (poravnati na po šest), veći broj pobeda u gostima (Slovenija trenutno bolja 3:2)… A ukoliko ni to ne bude dovoljno, na scenu stupa fer-plej, gde su takođe Slovenci bolji (trenutno) – osam žutih naspram 11 opomenutih Danaca.
No, za sve to je potrebno da se poklopi zaista preveliki broj stvari, ali bismo svakako mogli da vidimo na delu jedan od najbizarnijih raspleta u novijoj fudbalskoj istoriji.
Grupa I
Grupa I je najproblematičnija. Naime, zbog rata u Izraelu već je odložen meč Izraela i Švajcarske za 15. novembar, a Izraelci će verovatno na neutralnom terenu igrati i protiv Rumunije, dok u poslednjem kolu gostuju Andori.
Trenutno, Rumunija je prva na tabeli sa 16 bodova, Švajcarska druga sa 15 a Izraelci treći sa 11. I sve ove ekipe će odmeriti snage u poslednja tri kola. Prvo će Izrael dočekati Švajcarsku, potom i Rumuniju (Švajcarcima gostuje reprezentacija tzv. Kosova), dok u poslednjem kolu Izraelci gostuju Andori a Rumuni dočekuju Švajcarce.
Ukoliko Švajcarska salvada Izrael 15. novembra, obezbediće prolaz dalje, dok će Rumuniji biti potreban bod iz poslednja dva kola ili jedan meč Izraela bez pobede.
Ukoliko taj meč bude završen remijem, Rumuniji remi protiv Izraela donosi prolaz dalje, ili pobeda nad Švajcarskom u poslednjem kolu, dok je Švajcarcima dovoljno da na kraju budu poravnati sa Izraelcima po broju bodova, pošto imaju bolji međusobni skor.
No, eventualan poraz Švajcarske znači i veliku komplikaciju, pošto bi Izraelci imali 14 bodova, pa bi trijumfima nad Rumunijom i Andorom obezbedili prolaz dalje, a potencijalno bi bio dovoljan i remi sa Rumunima uz pobedu nad Andorom, pod uslovom da Rumunija ili Švajcarska zabeleže pobedu. Sve će biti mnogo poznatije nakon utakmice protiv Švajcarske.
Grupa J
Ovde je sve ili poznato, ili je potrebno da se dogodi čudo da se promeni. Portugalci su prvi sa svih osam pobeda, Slovačka druga sa 16 bodova, pet više od Luksemburga a šest od Islanda, i dovoljno je da zabeleže jednu pobedu (protiv Islanda pred svojim navijačima ili protiv Bosne i Hercegovine na gostovanju), ili da Luksemburg bar jednu utakmicu do kraja ne pobedi (BiH ili Lihtenštajn).
BONUS VIDEO