Pomešanih osećanja dočekali smo kraj grupne faze u diviziji A u Ligi nacija gde je reprezentacija Srbije zaradila šest bodova.
Pobeda nad Švajcarskom i po remi sa svakim od rivala iz grupe 4 uz poraz od Španije, bili su dovoljni tek za treće mesto i baraž za ostanak u elitnoj diviziji spomenutog takmičenja. Čeka nas jedna od četiri ekipe 20. i 23. marta naredne godine, dok je žreb u petak u Nionu.
Danci su imali osam bodova, Španci su, posle uvodnog, proklizavanja i nekog fudbalskog mamurluka u Beogradu (0:0) pobedili svih pet mečeva i potvrdili zašto su letos postali prvaci Evrope, dok su Švajcarci razočarali.
„Šta smo uspeli da uradimo? Spustili smo Švajcarce rang niže i to mi je mnogo drago“, rekao je Dragan Stojković Piksi, selektor Srbije posle trećeg mesta.
S jedne strane, mnogi navijači će reći: „Tako je“, jer svi znamo šta je pratilo mečeve Srbije i Švajcarske zbog Granita Džake i Đerdana Šaćirija.
Znamo i šta se dešavalo posle utakmica sa njima na prethodna dva Mundijala. Opet, na drugoj strani je činjenica da to što smo ih nadigrali u Leskovcu nije značilo praktično ništa.
Zbog čega? Jer Srbija za koju navijamo nije napravila korak napred, već je samo zadržala status kvo, a dokle, zavisi od toga da li će moći da pobedi Ukrajinu, Austriju, Tursku ili Grčku.
Jedna od te četiri reprezentacije stoji na putu Piksiju i „orlovima“ i moraju da pobede ako hoće da zadrže elitni status.
I nijedna se ne čini kao lak protivnik. Grčka se u poslednje vreme diže i možda nije ista priča kao sa onom ekipom koja je pre 20 godina bila prvak Evrope, ali nije ista ni kao ona koja je tavorila negde u osrednjosti.
Grci su to pokazali u poslednje vreme skokom od šest mesta na FIFA listi i mada su 42. trenutno, imaju čemu da se nadaju ako se ukrste sa Srbijom.
U poslednjih mesec dana su pobedili Englesku 2:1 na krilima i golovima Benfikinog Vangelisa Pavlidisa, a onda su i u porazu od Engleza (0:3) imali više šuteva na gol od njih.
Hoće posed, ne beže od toga da drže loptu i nema sumnje da bi uskoro mogli da se nađu bliže nekom svom zlatnom rangu između 10 i 20 najboljih timova na svetu, nego tamo gde su bili pre pet godina kada su bili 60.
Grci su u skorije vreme igrali egal sa Francuskom 2:2, a od Nemačke su izgubili 1:2 u prijateljskom meču iako je Jorgos Masuras doneo Helenima prednost 1:0.
Mnogima u Srbiji je poznato i ime Anastasiosa Bakasetasa koji je skorije davao golove Finskoj i Irskoj u komotnim pobedama svog tima, što je radio i Hristos Colis dok Grci najavljuju da ne planiraju da im se ponovi 2019. kada su imali najgori rang na FIFA listi.
A baš pre pet godina je Srbija doživela jedan od najubedljivijih poraza u poslednjih tridesetak godina i najteži otkako se zove ovako kako se zove danas.
Ukrajina je u Lavovu slavila sa 5:0, a četa Mladena Krstajića je bila razbijena u paramparčad.
Taj meč je bio i jedan od okidača da Krstajić ustupi mesto Ljubiši Tumbakoviću. Dva gola Cigankova, dva Konopljanke i jedan Jaremčuka bili su previše.
Ukrajinci u poslednje vreme igraju promenljivo, ali nema sumnje da bi zbog političkih okolnosti bili motivisaniji u potencijalnom meču sa Srbijom.
To, a i činjenica da nam nisu odgovarali baš kada bismo se sastajali brišu činjenicu da u poslednjih desetak utakmica izgledaju kao semafor – poraz, pobeda, remi i tako ukrug otprilike.
U utorak su pobedili Albaniju koja nije bila prijatan protivnik nikome na Evru, Zinčenko i Jaremčuk su bili strelci, odoleli su i Gruziji koja je u sve većem usponu u poslednje vreme (1:1), a odigrali su nerešeno i sa Češkom.
Sudakov, Mudrik, Mikolenko, Matvijenko, Trubin, sve su to dobro poznati likovi koji čine deo kostura tima uz Zinčenka i Jaremčuka, te Dovbika, Šaparenka i Zubkova.
Ukrajina je na Evru delovala razbijeno protiv Rumunije, al je pobedila Slovačku i odigrala nerešeno sa Belgijom, što je više nego što je tim Srbije uradio.
O Austriji i Turskoj verovatno ne treba previše ni trošiti reči jer su Austrijanci igrali veoma dobro na Evropskom prvenstvu, ali sada prolaze kroz izvesne kadrovske promene.
Nekih veterana više neće biti, neki poput Alabe nisu u stroju, pa sada daleko deluju minimalan poraz od Francuske i pobede nad Poljskom i Holandijom gde su Austrijanci davali po tri gola.
Upravo od Turaka je tim Austrije izgubio u tom doigravanju na prvoj prepreci van grupe, mada je jedna od omiljenih zemalja srpskih gastarbajtera bila favorit na papiru.
Kristof Baumgartner, jedan od ključnih u poslednje vreme je i dalje tu, Lajmer, Gregorič, Poš, takođe, pa su daleko od ekipe za potcenjivanje.
Marko Arnautović je otvorio meč protiv Norveške u oktobru golom u osmom minutu, dao je kasnije još jedan, dok su i Poš, Linhart i Gregorič rasturili Norvežane sa 5:1.
Turci su u meču sa Austrijom na Evru odigrali tvrdo, iskoristili su svoje šanse i iskoristili su deo potencijala koji imaju, a svakako je zlatni deo tog talenta mladi Arda Guler.
Nije jedini svakako, ali Turska koja je tik iza Ukrajine na 26. mestu FIFA liste je u poslednjem meču poražena od Crne Gore sa 3:1.
Turci su posle dobrih partija sa Gruzijom i Češkom na Evru, te poraza od Portugala, prošli grupu, da bi izgubili od Holandije sa 2:1 u četvrtfinalu, a imali su prednost 1:0.
Jildiz, Čalhanoglu, Jilmaz, Akajdin, Kadioglu, Muldur, Demiral, svi ti momci će verovatno igrati dosta dobrog fudbala u godinama pred nama.
I svi oni su, doduše, propustili šansu u Nikšiću da direktno odu u A diviziju, pa je tamo otišao Vels.
Sada će stoga fleke zbog jednog boda možda morati da vade u okršaju sa Srbijom, koja je ostavila drugačiji utisak nego na Evropskom.
Nije bilo Sergeja Milinković-Savića, upadljivi su u septembru bili izostanci brojnih igrača, pisalo se i o bojkotu, ali je borbena gotovost podignuta.
A navijači to znaju da cene. Tačno je da se desio poraz od Danske nekako suviše lako (2:0), posle kog je remi sa njima u Leskovcu (0:0) bio tu za žal zbog dobre igre i nekih novih aduta.
Tačno je da je servirana osveta Švajcarcima u jednom, očito nebitnijem takmičenju od Mundijala, kao što je istina i da to njihovo izbacivanje iz divizije A nama ne znači praktično ništa.
Ne znači zbog toga što su Španci ostali na nivou na kom su bili i na Evru i kad su upalili motore, Srbija je ošamarena sa 3:0, a mogla je i više.
Ni „furija“ u tom meču nije imala u postavi neke od svojih najboljih igrača, pa smo prošli kako smo prošli.
Zbog toga će i pred Piksijem i pred ekipom biti težak rival, koga god žreb bude dodelio Srbiji i moraće da ga shvate maksimalno ozbiljno, da bi posle neuspeha na Evru mogli da zadrže kakvu-takvu utehu pred kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2026.
BONUS VIDEO: Gol Patrika Šika protiv Bohuma