Ukoliko ne bude većih iznenađenja, FK Partizan će biti nosilac čak i u plej-ofu kvalifikacija za Ligu Evrope.
Kako je navedeno na zvaničnom sajtu beogradskog kluba, samo totalno ludom kombinacijom okolnosti to neće biti moguće, a ističe se i da je ranije poznato da će crno-beli biti povlašćeni u prva tri kola kvalifikacija.
Da Arsenal nije pobedio ekipu Čelsija u finalu FA Kupa i time upao u grupnu fazu Lige Evrope, te spustio Totenhem u kvalifikacije, a Vulvse potpuno izbacio iz Evrope, Partizan bi već bio nosilac i u plej-ofu.
Ta opcija nije stopostotna, ali se navodi da je u praksi gotovo izvesna.
Partizan se posle rezultata finala FA Kupa našao na 12. poziciji liste nosilaca u projektovanom plej-ofu, a u zavisnosti od rezultata mogao bi da napreduje za sedam do osam mesta, odnosno da nazaduje za dva.
„Drugim rečima, biće mu dovoljno da od tih 7-8 mogućnosti napredovanja “dođe” u praksi samo jedan jedini napredak i onda ni oba moguća nazadovanja, ako bi se oba ostvarila, ne bi Partizan mogla da spuste “ispod crte” (ispod 13. mesta koje pripada poslednjem nosiocu u žrebu za plej of)“, navodi se.
Ukoliko Bazel, Kopenhagen ili Volfsburg stignu do titule u Ligi Evrope, Partizan će automatski postati nosilac u plej-ofu, ali i ako se to tada ne desi, opcija postoji.
Partizan će navijati da ili Bešiktaš ili Viktorija iz Plzenja prođu dalje od drugog u kvalifikacijama za Ligu šampion, a čak i da se to ne dogodi crno-belima „igra“ i ispadanje Malmea ili APOEL iz kvalifikacija za Ligu Evrope.
Dalja opcija za status nosioca je plasman u treće kolo i ispadanje nekog od klubova iz krupe koju čine APOEL, Malme, Galatasaraj, BATE, Bazel, Kopenhagen i Volfsburg.
Kada se radi o protivnicima u prvom kolu, Partizan navodi da je gotovo nemoguće da se srpski tim sastane sa Željezničarem ili Borcem iz Banjaluke, zbog nepisanog pravila u strukturama UEFA da se takvi scenariji izbegavaju.
„Jedini izuzetak od tog nepisanog pravila čini žreb za plej of i to samo onaj u kvalifikacijama za Ligu šampiona! Zbog toga je Partizan 2015. mogao u plej ofu za LŠ da ide na Dinamo, baš kao što je na isti klub voljom žreba mogla da ide i Crvena zvezda prošle sezone. UEFA kod ukrštanja SRB / BIH ne pravi apsolutno nikakvu razliku iz kog BIH-entiteta dolazi neki klub. Takvo ukrštanje, kao i naravno ukrštanje SRB / HR, jednostavno se ne dozvoljava. Ono je dozvoljeno kada su u pitanju Srbija i ostale nekadašnje YU-republike (uverili smo se kao klub više puta u to), a dozvoljeno je i kada su u pitanju naša zemlja i Albanija (i u to smo se uverili u jesen 2017. godine)“, navodi se.
Formiranjem podgrupa, od 45 ostaće pet ili šest klubova, a u komentaru o potencijalnim rivalima navode se timovi, odnosno države koje bi „trebalo izbeći“.
„Poljaci (2 kluba), Slovaci (3 kluba), Rumuni (1 klub), pa i Bugari (2 kluba) bi mogli da nas zaobiđu u žrebu 1. kola, bez obzira da li bismo bili žrebani kao domaćini ili kao gosti. To bi u fudbalskom smislu bili najteži protivnici za nas u ovom početnom kolu. Albanci (2 kluba) su takođe nepoželjan rival, posebno ukoliko bismo morali da gostujemo, bez obzira na činjenicu da će se svakako igrati bez prisustva publike. Tu su svakakve tenzije moguće, a nama trebaju zdravi igrači i što manje opterećeni kartonima za naredne runde kvalifikacija. Klubovi iz Azerbejdžana (1 klub), Jermenije (2 kluba) ili Gruzije (3 kluba) su takođe nepoželjni ukoliko bismo morali da im gostujemo – reč je o daljim destinacijama, teškim klimatskim uslovima i po pravilu vrlo “tvrdim” ekipama, nezgodnim uprkos nedostatku nekog većeg fudbalskog kvaliteta. Imali smo već neka naša, ne baš tako prijatna iskustva sa tih destinacija…“, navodi se.
Dalje se ističe da bi preostalih 29 klubova bili dobar žreb za Partizan, bez obzira na to na kom stadionu bi se igrao, podsetimo, samo po jedan meč u rundi.
Pratite nas i na društvenim mrežama: