Nemački fudbal je doživeo pravu renesansu u 2024. godini i sada u godini kada se u ovoj zemlji igra Evropsko prvenstvo (14. jun - 14. jul) priča se neprestano o fudbalu jer povoda za to i te kako ima.
Bajer Leverkuzen je osvojio prvu titulu Bundeslige u istoriji, ali je to uradio uz nadimak „Neverluzen“. Nije izgubio nijedan meč u prvenstvu ove sezone, pa je dominantno stigao do trofeja. Uz to je ostao u igri za trofej u Ligi Evrope protiv Atlanta (sreda, 21.00) i čeka ga finale Kupa Nemačke protiv Kajzreslauterna tri dana kasnije od 20.00.
Kajzerslautern je tako postao jedan od retkih drugoligaša koji je stigao do finala ovog takmičenja i tako ispisao istorijsku sezonu, iako mu je malo nedostajalo da čak ispadne i iz druge lige. I tu dolazimo do još jedne neverovatne priče o Sarbrukenu koji je kao trećeligaš stigao do polufinala Kupa.
Leverkuzen želi da osvoji tri trofeja bez poraza. Do sada su tri trofeja u jednoj sezoni osvojili samo Barselona (dva puta), Bajern (dva puta), Seltik, Ajaks, PSV, Mančester junajted, Inter i Mančester siti.
Kakvi su samo to podaci koji pokazuju zbog čega se u Nemačkoj živi i diše fudbal, šapa dominacije Bajerna iz Minhena je konačno skinuta posle 10 dugih godina vladavine (neki će reći zbog prokletstva koje je sa sobom doneo Hari Kejn), a fudbal proživljava zaista pravu renesansu.
Mnogo se bitnih stvari desilo u nemačkom fudbalu ove godine poput činjenice da je Štutgart opet stigao do Lige šampiona sa 73 boda, što je za dva više od Bajerna prošle sezone. Bajern iz prošle sezone je sa 73 boda „ukrao“ titulu Borusiji iz Dortmunda u poslednjih četiri minuta.
Nije to kraj… Ne, to je samo početak. Jer to što je Borusija peta ne znači da neće igrati Ligu šampiona sledeće godine. Igraće je sigurno, a samo je pitanje da li će obezbediti to mesto još jednom klubu iz Nemačke!
Da, po prvi put u istoriji Lige šampiona bismo mogli da gledamo šest klubova iz jedne lige u grupnoj fazi, a Nemci bi postali prvi kojima je to pošlo za rukom.
To je ujedno i godina u kojoj se kultni nemački klub Sent Pauli vratio u Bundesligu iako su poznatiji po tome što imaju transparente i zastave protiv rasizma, homofobije, seksizam i fašizam. Prodaja dresova i ostalih stvari je takva da su ispred Sent Paulija samo tri kluba u Nemačkoj. Nestvarna bajka.
Nemci vole svoj fudbal, pa su tako utakmice Cvajte bile gledanije od Bundeslige (doduše i zbog bojkota zbog cena karata). To se desilo prvi put ove godine kada je Cvajtu od 16. do 18. februara gledalo 284.800 navijača naspram 264.050 navijača koji su gledali Bundesligu.
U trećoj ligi Nemačke čak devet klubova ima prosečnu gledanost veću od 10.000, a prednjači Dinamo iz Drezdena sa čak 28.751 navijača.
Nakon svega i ne čudi što se u Nemačkoj sanja da istorijska godina bude zaokružena osvajanjem Evropskog prvenstva na domaćem terenu što bi ujedno bio i meč na kom bi Toni Kros završio karijeru.
Da li postoji poetičniji kraj ove priče?
BONUS VIDEO Proslava titule u Leverkuzenu