Foto: EPA-EFE/John Sibley / POOL

Pre tačno četvrt veka u Beogradu je 24. marta krenula zločinačka akcija NATO pakta kada su započeli bombardovanje Srbije u kojem je stradalo na hiljade nevinih žrtava.

Mnogi poznati srpski sportisti poput Novaka Đokovića su često isticali kakve su traume proživeli u tom periodu, a nisu se libili da to kažu i u zemljama agresorima kakva je Velika Britanija.

PROČITAJTE JOŠ

Takav je slučaj bio i sa Nermanjom Matićem koji je svojevremno bio i u žiži javnosti kada je nosio dres Čelsija jer je u jednom trenutku odbio da na utakmici nosi cvet „popi“, odnosno cvet maka, koji tradicionalno ukrašava dresove igrača Premijer lige na „Dan sećanja“, pa se oko toga digla bura na Ostrvu.

Matić je odulučio da prestane sa nošenjem popmenutog simbola kad amu je promenjena prvobitna namena.

„Nosio sam cvet godinama, ali onda je britanska vlada odlučila da je taj simbol koristi za odavanje počasti svim vojnicima koji su poginuli u ratovima u kojima je zemlja učestvovala. Uključujući i bombardovanje Srbije tokom 1999. godine“, rekao je jednom orilikom Nemanja Matić.

On je na primeru pokušao da objasni šta bi za njega to zapravo značilo.

„Od tog trenutka sam prestao. Nisam mogao da na sebe stavim nešto što je uništilo moj dom, moje ljude, ubilo na hiljade nevinih. Kao da ja ubijem rodbinu i neko je natera da stavi moju sliku na noćni stočić“.

Nemanja Matić je u više navrata isticao i koliko je za njega bombardobvanje bilo traumatično iskustvo.

„Bio sam dete, imao sam 11 ili 12 godina. To su slike koje nikada neću zaboraviti. Sve su uništili. Kod kuće smo imali malu baštu i odatle sam gledao bombe kako padaju sa neba. Odrastao sam sa strahom. Na kraju je poginulo 5.000 civila. Naš narod nikada neće moći da zaboravi, ni da oprosti“, zaključio je novi fudbaler Rome.

BONUS VIDEO “Kaćuša” na severnoj tribini pred Zvezda – Zenit

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar