Dan posle stravičnog zloćina
Velika tragedija pogodila je fudbalski svet kada je u Atini horda hrvatskih huligana ubila navijača AEK-a noć uoči meča trećeg kola Lige šampiona između grčkog kluba i Dinama iz Zagreba.
Mihalis Kacuris tragično je stradao u pomenutom događaju, a vodi se opsežna policijska istraga kako bi se otkrio identitet ubice.
Više od 100 osoba je provedeno i nalazi se u istražnom postupku, a čitav slučaj pokazao je katastrofalnu reakciju grčke policije.
Novinari „Jutarnjeg lista„, pokušali su da razgovaraju sa navijačima AEK-a i lokalnim stanovnicima, a bili su spremni da se pretvaraju da su Srbi ako bi to bilo potrebno zbog bezbednosti..
Tekst prenosimo u celosti.
„Umesto na stadionu, obiležavajući početak utakmice AEK-a i Dinama, mladi Atinjani, navijači AEK-a, u utorak oko 21:45 sati po lokalnom vremenu skupili su se ispod Opap Arene, u ulici Kapadokias, kod kioska gde je pre manje od 24 sata život izgubio 29-godišnji Mihalis Kacurs u tuči navijača AEK-a i Dinamovih Bad Blue Bojsa.
Utakmica je odložena, a kako vidimo na licu mesta, mladići za preminulog navijača ostavljaju limenke grčkog piva Alfa, sveće, lampione, dresove i prepoznatljive žuto-crne šalove AEK-a, sve to u tišini, tek s limenkom piva u ruci.
Bili smo jedina novinarska ekipa među stotinak navijača AEK-a, u žutim i crnim majicama, u velikom broju tetoviranih i s crnim kačketima, koji su se, osim oko kobnog kioska, skupili i na obližnjim klupama, u kafićima i ispod zidova s grafitima koji upozoravaju došljake da je to AEK-ov deo grada, kvart Nova Filadelfija, „geto“, da se ulazi „na vlastitu odgovornost“ i da tamo vlada grupa „Originals 21“, kako se navijači AEK-a nazivaju. Tema je među svima navijačima, ali i običnima Atinjanima, u restoranima, metrou, taksiju, jedna – ko je kriv i kako se to dogodilo? Je li kriva grčka policija, Bed Blu Bojsi? Najvažnije, ko će sad platiti krvavu cenu za život 29-godišnjeg Atinjanina?
„Sukob navijača sigurno je bio politički, globalni. AEK-ovi navijači su levičari, a za vaše kažu da su fašisti i nacionalisti. Naši su navijači izrazito antinaci“, objasnio nam je taksista koji nas je ss aerodroma vozio u grad, do Opap Arene.
Iz straha ili opreza niko od novinara nije bio kod Opap Arene u utorak veče. Očekivano, malo ko je hteo da se vrati u deo grada gde je navodno nekoliko novinarskih ekipa u utorak već napadnuto od strane navijača. Nismo vadili kamere niti se isticali među navijačima. Stali smo sa strane i u tišini promatrali. Kolege, lokalni novinar poput Georgius Maziasa, upozorili su nas da nikome ne postavljamo pitanja, a posebno da ne govorimo da smo Hrvati.
„Mi jesmo miroljubivi, ali situacija je sad za sve Hrvate jako nesigurna. Nemojte nikome spominjati odakle ste“, rekao nam je.
Ako nas neko pita, šta ćemo reći, možda da smo Srbi, tako smo kolega fotoreporter i ja, delom u šali, a delom ozbiljno, raspravljali hodajući oko stadiona, ukrašenog žutim pticama, AEK-ovim simbolom, računajući da bi nas neko mogao pitati gde smo se i odakle uputili s tim upadljivim ranac. Srećom, prošli smo kroz celu zonu bez problema.
Atmosfera je, kako smo se uverili, u celom gradu, čiji urbani prsten uključuje tri miliona ljudi, a okolina koliko i cela Hrvatska, danas zategnuta do granice pucanja. Policija je u radijusu oko stadiona i centra grada postavila brojne patrole.
Oko sedišta grčke policije, odmah uz stadion drugog popularnog atinskog kluba Panatinaikosa, stajali su specijalni policajci s kacigama, ispred dva blindirana autobusa kojima su celi dan, kako smo videli, dovodili i odvodili hrvatske navijače. Prema zadnjim informacijama, 82 Bed Blu Bojsa uhapsili su grčki policajci od ukupno 98.
Dok su hrvatski mladići dolazili na ispitivanje, a policija je celi dan tražila počinioca, pokrivali su glave majicama ili rukama. Neki su hodali u paru, lisicama vezani jedan za drugog. Pojavile su se spekulacije da bi počinioc ubistva mogao biti i Grk, navijač Dinamu bratskog kluba Panatinaikos jer Bojsi nisu poznati po obračunima hladnim oružjem, noževima. Osim toga, ni Grčka, ali ni Hrvatska dosad nisu imali u navijačkom svetu ovakvu tragediju, iako su obe zemlje poznate po fudbalskom huliganizmu.
Ali grčka policija nije otkrivala nikakve informacije iako većina javnosti, kako smo saznali od lokalaca, krivi upravo policiju i njihovu nepripremljenost te zakasnelu reakciju na incident s tragičnim ishodom.
„Kako su prošli granicu, kako se ne zna za lica i osobe koje već godinama prave nerede na utakmicama u drugim zemljama“, u neformalnom razgovoru kaže nam prodavačica u jednoj obližnjoj trgovini.
Stoga nije poznato koja je zasad sudbina hrvatskih navijača. Grčka je odnedavno uvela i drakonske kazne za prekršaje i izgrede navijača pa se pojavila i teorija da bi neke naše navijače mogla dočekati maksimalna kazna doživotnog zatvora.
Iz hrvatske ambasade u Grčkoj takođe su nam dali šture informacije – da je istraga u toku, da nemaju konkretne informacije niti kontakt s hrvatskim navijačima.
„Veleposlanstvo može pružiti pomoć u svojoj nadležnosti, ako oni zatraže konzularnu pomoć“ – odgovorili su iz Ambasade dodajući da niko od navijača zasad nije zatražio njihovu pomoć.
BONUS VIDEO Opsadno stanje na ulicama Atine – policija u sukobu sa navijačima
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare