Aleksandar Mitrović
Aleksandar Mitrović; Foto: Tanjug/AP Photo/Jon Super)

Kad se pogleda cela situacija sa Aleksandrom Mitrovićem, postavlja se pitanje - čemu cela hajka?

Mitrović je u utakmici Fulama i Mančester junajteda u FA kupu sebi zaradio atribut negativca koga već danima razvlače zbog postupka prema sudiji.

Kris Kavano je pokazao crveni karton Vilijanu, a Mančester junajtedu dodelio penal, Mitrović se razbesneo i uneo mu se u lice, u jednom trenutku ga i blago gurnuo.

Neoprostiv greh kažnjen je crvenim kartonom, a kad je i to bilo malo, isključen je i trener Fulama Marko Silva.

PROČITAJTE JOŠ:

Junajted je sa penala, a onda i golom Marsela Zabicera brzo preokrenuo rezultat u svoju korist i prošao dalje.

Mitrović je pre svega toga dao gol i opet, po nekom oprobanom receptu iz ove sezone, probao da zaprži čorbu engleskom velikanu, pošto ga Liverpul već pamti po zlu.

I u redu, napadač Fulama je kažnjen kako bi i trebalo, jer niko nema pravo da nasrće na sudije. Možda smešno deluju oni klipovi iz „seoskih“ liga, gde besna rulja po kukuruzima juri sudiju jer joj se nije svidelo šta je svirao.

Na nivou kakva je engleska fudbalska elita, to je neoprostivo. Ali, što kaže selektor Srbije Dragan Stojković Piksi, sve to deluje i preuveličano.

Mnogo se raznih ljudi, stručnjaka i nestručnjaka javilo u danima posle incidenta da kaže kako Mitrović treba da dobije kaznu veću od tri utakmice.

„Možda bi trebalo da budemo zahvalni Silvi i Mitroviću za ponašanje usled poraza od Junajteda. Možda bi trebalo da ih zahvalimo na načinu ponašanja kojim su se pokazali kao veoma jadni i glupi. Možda bi trebalo da budemo zahvalni zbog toga što su svoj klub koštali šanse prolaska u polufinale FA kupa“, napisao je britanski novinar Oliver Holt.

Nazvao je Mitrovića i Silvu „malim, iracionalnim i idiotskim ljudima“, a Kris Saton, bivši igrač Čelsija traži suspenziju od deset utakmica.

Foto: AP Photo/Jon Super

„Pao mu je mrak na oči, ali to nije opravdanje, ne smete da pipnete sudiju“, kaže Saton. Nije se toliko frke diglo kada je Bruno Fernandeš uradio nešto slično u porazu Junajteda od Liverpula.

Saton čak spominje da „ovo i deca gledaju“, pa ide toliko daleko da ulazi u dečji mozak i kaže: „ako Mitrović može da uradi ovo, onda mogu i ja“.

Potpuno besmisleno. Niko ne opravdava postupak srpskog špica, ali što se više kritika i prozivki na njegov račun ređa, deluje sve licemernije.

Mark Klatenburg, poznato ime u svetu fudbalskih arbitara takođe traži da Mitar bude što strože kažnjen. Niko ne uzima u obzir da već godinama to nije isti čovek kog su upoznali kad je došao u Englesku, jer godinama nije dobijao direktne crvene kartone i nije mu „padala roletna“.

AP Photo/Frank Augstein

„Džon Mikel Obi iz Čelsija je jednom zamahnuo ka meni u sudijskoj svlačionici na Stamford bridžu. Vrištao je na mene, vikao da će mi polomiti noge, a držao ga je trener Roberto di Mateo. Na kraju, Mikel je dobio samo tri meča zabrane i pomislio sam da me FA (fudbalska asocijacija Engleske) zaje**va. Trebalo je da bude suspendovan do kraja sezone, ako ne i više. Mitrović nije bio agresivan kao Mikel, ali je odgurnuo Kavanu. FA sada može da to iskoristi za nauk ostalima. Sudije treba da budu poštovane na najvišem nivou, pošto ako nisu – to se prenosi do najnižih liga“, priča Klatenburg.

Pol Fild je kao čovek iz Sudijske zajednice rekao da se nada da će Mitrović dobiti više od deset utakmica kazne. I kada se narativ ponavlja, vrši se pritisak koji bi na kraju lako mogao da urodi plodom.

„Setite se šta je Erik Kantona uradio pre skoro 30 godina i dobio je devet meseci kazne“, kaže Fild.

Foto: Starsport

Mitroviću bi sezona bila upropaštena iako je najbolja otkako je u Premijer ligi, zbog jednog propusta zbog kog se pokajao. S druge strane, niko nije preispitivao ni strogost odluke arbitra koja je dovela do čitave situacije.

Jer, kada sudija pogreši i ošteti nekog kao što je recimo uradio Li Mejson u meču Arsenala i Brentforda, pa priznao Brentfordu neregularan pogodak, klub onda dobije izvinjenje i to je to, ali takmičarski ne dobije nikakvu kompenzaciju. Mejson je dobio otkaz, mada je i ovako prestao da bude glavni sudija, pa je radio u VAR sobi.

Arsenalu su tada vrlo verovatno štrpnuta dva boda što u trci sa Mančester sitijem može da znači titulu. Stavite sad Fulam u istu jednačinu gde ostaje bez najboljeg strelca.

To kao takmičarski neće da se odrazi? Hoće sigurno. Zato što neko treba da „napravi primer“ od Mitrovića i rebne mu celu sezonu suspenzije i „ispoštuje“ ono što pored ostalih, traže i Martin Kesidi, izvršni direktor „Ref Sport UK“ i Dermont Galager, nekadašnji sudija.

Foto: Javier Garcia / Shutterstock Editorial / Profimedia

Znate šta je zanimljivo, koliko i poražavajuće u celoj priči? Što se baš prethodnih dana u Engleskoj pojavila informacija pod oznakom „skandal“ o mnogo ozbiljnijem problemu od guranja sudije.

Priča kako je neimenovani fudbaler tri puta napastvovao žene, od kojih se jedna žalila da je bežala iz hotela.

Pedantno se piše o tome kako je taj fudbaler bio deo tima svoje reprezentacije u Kataru, piše se i o tome da je prestupe navodno pravio 2021. i 2022. godine.

Piše se i da je njegov klub u kom je prvotimac znao za moguće probleme sa zakonom i nije uradio ništa, da je jedna žena napadnuta u Hertfordšajeru, da je prva napadnuta aprila 2021, druga juna 2022, a treća koja se javila napastvovana je februara 2022.

Foto: EPA-EFE/Vince Mignott

Valjda će klub reći da se vodi onom rečenicom: nevin, dok se ne dokaže da je kriv. A dotle može normalno da dolazi na treninge i da igra, možda da napravi novu glupost jer ne može da obuzda libido.

To je u Engleskoj, kako se čini, bila vest za jedan dan. Kao da svi znaju o kome je reč, ali svi jednako ćute.

„Bum“ u vezi sa silovanjem nije se ni pretvorio u skandal jer nije objavljeno ime fudbalera koji je okrivljen za tako ozbiljno krivično delo, već samo da je uhapšen nekoliko puta i ispitivan.

Naravno da nije on automatski kriv za nešto zašta ga optužuju, to može da proceni samo sud na osnovu činjenica. Štaviše, jedna od optužbi je odbačena, ali je svejedno nesrazmerno malo prašine dignuto u poređenju sa koškanjem sa sudijom.

„U februaru 2023. čovek je ispitan u vezi sa pričom o seksualnom prestupu koji se navodno desio februara 2022. u Barnetu. To je treća žrtva koja ga je prijavila jula 2022“, pišu iz policije. Treća devojka se, dakle, javila nedugo nakon što se pojavila informacija o junskom napadu.

Englezi pišu da je fudbaler ostao neimenovan iz zakonskih razloga, ali se zna da je standardni prvotimac, dok se njegov klub dvaput izjašnjavao o ovim slučajevima.

Prvo u jesen 2021, a onda i naredne 2022. godine. I sve je ostalo na tome, dok je Mitrović državni neprijatelj broj jedan u engleskom fudbalu. Razlika je što se ono što je on uradio jasno videlo, nije ništa krio, dok je ono što se desilo po nekim hotelima ostalo iza zatvorenih vrata, a po engleskim medijima i u tekstovima njihovih stručnjaka – ispod tepiha.

Srbija Švajcarska Aleksandar Mitrović Foto:REUTERS/Hannah Mckay

Ali, šta ako je reč o engleskom reprezentativcu? I još se ispostavi da je stvarno kriv za neka od nedela koja mu se stavljaju na teret? Svakako ne bi bilo prijatno nikome.

Nezahvalno je pričati o takvim stvarima jer su uglovi različiti. Recimo, roditelj koji ima ćerku svakako bi voleo da zna ime predatora koji potencijalno može da mu napadne dete. Opet, klub kao poslodavac svakako ne želi da se to sazna jer bi time sebi narušio reputaciju.

Opet, ako je neko reprezentativac, onda predstavlja celu jednu zemlju, a kad govorimo iz lične perspektive – pa nikom ne odgovara da ga predstavlja čovek okrivljen za silovanje. Ako je „čist“, valjda nema šta da krije, zar ne?

BONUS VIDEO: Ronaldu vikali „Mesi, Mesi“, on šutnuo flašu i umalo ponovo bacio traku