Efes vs Crvena zvezda Foto:Starsport

Košarkaši Crvene zvezde debaklom od Anadolu Efesa (100:55) stavili su tačku na sezonu koja će ostati upamćena kao, gledajući najave, najslabija u istoriji.

Crveno-beli su nakon 34 odigrane utakmice zabeležili skor od 11 pobeda i čak 23 poraza – a i gledajući utakmice na domaćem parketu, Zvezda je podbacila jer je od 17 mečeva dobila samo osam.

PROČITAJTE JOŠ...

Od novog formata Evrolige koji je premijerno izdanje imao u sezoni 2016/2017, Zvezda je imala skor 16-14, potom 11-19, u sezoni 2019/2020 koja je prekinuta zbog koronavirusa na 28 utakmica imali su 11-17.

Potom su 2020/2021 završili sa 10-24 na 17. mestu, sezonu kasnije su bili 11. sa 12-16 (te godine su ruski timovi izbačeni iz lige a rezultati obrisani), da bi prošle sezone bili deseti na tabeli sa 17-17.

Ono što je interesantno jeste da su crveno-beli izjednačili učinak koji su imali sa Dušanom Alimpijevićem, što se smatra po mnogima najslabijom sezonom ovog kluba u novijoj istoriji. No, kada se uporede timovi – tada su, na primer, nosioci igre bili Tejlor Ročesti, Džejms Feldin, Pero Antić i Marko Kešelj na zalasku karijere, ulogu rezervnog plejmejkera imao je Filip Čović, dok su u prvi plan gurnuti Stefan Janković, Nikola Jovanović, Aleksa Radanov… Centarsku liniju činili su Alen Omić i Matijas Lesor, krila su pokrivali Ognjen Dobrić i Nemanja Dangubić, a iz te postave u crveno-belom su još uvek Branko Lazić, koji je i tada bio kapiten, te Dejan Davidovac.

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsport

Ako se ulaganja u tu ekipu uporede sa ulaganjima u tim za sezonu 2023/2024, gde su dovedeni Adam Hanga iz redova šampiona Evrope, madridskog Reala, zatim Rokas Giedraitis kao jedan od najboljih šutera Evrolige, Majk Tobi iz Barselone, Šabaz Nejpir iz Olimpije Milano, Marko Simonović iz Čikago Bulsa, Jago dos Santos kao jedan od najboljih plejmejkera nemačkog šampionata, zatim Miloš Teodosić o kom je izlišno pričati, uz Nemanju Nedovića kao starosedeoca i povratnika Dejana Davidovca… jasno je da su crveno-beli u najmanju ruku podbacili i oborili crne rekorde.

I to u najmanju ruku.

Naime, u sezoni 2017/2018 Zvezda je krenula iz početka – trener početnik u vidu Alimpijevića, Ročesti koji je u tim trenucima bio u padu karijere, Feldin koji je po prvi put trebalo da ima ulogu nosioca igre i prvog šutera, Lesor koji je tek bio najava centra kakav će postati u Partizanu, zatim nedokazani Stefan Janković i Nikola Jovanović, talentovani Aleksa Radanov, Pero Antić i Marko Kešelj na zalasku karijere, Filip Čović kao prva rezerva, Alen Omić kao bekap centar…

Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportp

Od u tom trenutku standardnih igrača Alimpijević je mogao da računa na Ognjena Dobrića, Dejana Davidovca, Branka Lazića i te sezone više povređenog nego aktivnog Nemanju Dangubića.

A to nije Zvezdu sprečilo da, primera radi, pobedi Real u Madridu.

Sa druge strane, pred početak sezone 2023/2024 u Zvezdi su najavljivali napad na fajnal for. Duško Ivanović, trener tima sa Malog Kalemegdana u tom trenutku, uspeo je da zadrži Nemanju Nedovića, ostao je i Branko Lazić, Dejan Davidova se posle sezone u Rusiji vratio u Zvezdu… Ivanović je imao praktično odrešene ruke, a umesto nadogranje da prošlu sezonu, gde je Zvezda bila do samog kraja u borbi za osmu poziciju i sa 17-17 bila deseta, ovog puta na Malom Kalemegdanu su već u petom kolu došli u situaciju da moraju da „vade kestenje iz vatre“, a koliko su loše igrali pokazuje i podatak da su tek početkom januara uspeli da vežu dve pobede – jedini put za celu sezonu.

Premalo za ekipu koja ima za cilj da se nađe među deset najboljih. A za tim koji je na skupštini pred početak sezone išao toliko daleko da najavljuje napad na „sva četiri trofeja“ – ABA ligu, Kup Radivoja Koraća, Superligu KLS i Evroligu – i tim koji je okarakterisan kao „najbolji u istoriji Zvezde“ – nedopustivo.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare