Foto: STARSPORT

Nedović ušao u izabrano društvo

Nedović. Nemanja Nedović. Gospodin 007 i gospodin 39. U večeri kada nije slavljena pobeda Crvene zvezde nad Realom Madridom (79:59) u 18. kolu Evrolige, Nedović je uspeo da uđe na izabranu listu od 75 igrača.

Nedović je protiv „kraljevića“ postigao 18 poena za 28 minuta na parketu, ali je uspeo i da stigne do 2.000 poena u Evroligi, što je pre njega pošlo za rukom samo šestorici košarkaša iz Srbije.

PROČITAJTE JOŠ

Nedović je 22. decembra protiv Makabija odigrao partiju karijere (do ovog momenta). Za samo 29 minuta je postigao 39 poena uz čak sedam trojki i to je trenutno 11. najbolji učinak u Evroligi svih vremena. Od igrača sa Balkana efikasniji meč je imao samo Vlado Šćepanović (40 poena).

Nedović je tada stigao do indeksa korisnosti od 45, ali nije uspeo da se približi Dejanu Milojeviću koji je stigao do 55. Samo je Tanoka Bird imao 63 u 2004. godine u dresu Žalgirisa protiv Skipera iz Bolonje.

Pre Nedovića su se u ovom društvu, od aktivnih igrača, našli još Nikola Kalinić, Vasilije Micić i Miloš Teodosić, dok su u tome uspeli još i Vladimir Micov, Igor Rakočević i Dejan Bodiroga.

Micov je odigrao 246 utakmica u Evroligi i po tome je rekorder među srpskim asovima, a bilo je tu još pregršt rekorda koji su u vlasništvu momaka iz naše države.

Foto: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Tako je u ovom trenutku Stefan Jović rekorder Evrolige (uz Fakunda Kampaca) jer je stigao do 19 asistencija u dresu Crvene zvezde protiv Bajerna 2015. godine, što ga je kasnije i preporučilo da obuče dres tima iz Minhena.

Rakočević je tri puta osvojio nagradu „Alfonso Ford“ namenjenu najboljem strelcu u sezoni Evrolige 2007, 2009. i 2011. godine, što govori koliko je bio dominantan u takmičenju.

Kalinić je jedan od najstandardnijih srpskih igrača u Evroligi, a bio je i rekorder Crvene zvezde kada je u transferu od milion evra stigao u Fenerbahče.

Vasilije Micić je dvostruki uzastopni šampion Evrolige i dvostruki uzastopni MVP Fajnal-fora Evrolige. U godini kada je podigao prvi evropski trofej postao je i prvi igrač u istoriji finala sa 25 i više poena, te pet i više asistencija.

Time je srpski as samo nastavio niz rekorda koji beleže naši košarkaši u istoriji.

Doduše ovo su brojke samo u okviru Evrolige kakva je danas.

U istoriji Evrolige (kako god da se zvala kroz istoriju) od 1958. godine prvo mesto drži Radivoj Korać, od nedavno i član Kuće slavnih, koji je postigao 99 poena u dresu OKK Beograda protiv Alviksa, a u sledećem duelu dva tima je postigao 71 po čemu drži prva dva mesta. Sa 60 poena zauzima i peto mesto u istoriji, dok je na sedmom mestu Dražen Dalipagić sa 55 poena u dresu Partizana protiv Kantua.

BONUS VIDEO Petrušev o borbi sa Tavaresom

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar