Nikako da se meč privede kraju na pravi način

Crvena zvezda je tokom ove sezone imala mnogo uspona i padova. Na trenutke je delovalo da je reč o Top 8 ekipi u Evroligi, dok je u nekim momentima delovalo da se uopšte ne radi o vrhunskom timu.

Sezona u Evropi otvorena je uz mnogo problema, skor je bio 1-6, pa je Vlada Jovanović otpušten, te je na njegovo mesto došao Duško Ivanović. Crnogorski stručnjak uspeo je da digne tim, napravi veliku seriju pobeda, ali je u poslednjih 20-ak dana primetan veliki pad u igri.

Crveno-beli su imali „zicere“ u Evroligi, protiv slabije plasiranih timova, ali je u poslednjih pet mečeva na dva fronta izgubila u četiri navrata.

Dok je u jednom delu sezone veliki problem za Zvezdu bila prva četvrtina i otvaranje utakmica, sada se može reći da ni u samoj završnici crveno-beli ne igraju na posebno visokom nivou.

Najsvežije rane naneo je Panatinaikos, koji je od minus 16 stigao do plus 13 za nepunih 15 minuta, te na kraju slavio sa 75:66.

Sličan scenario viđen je i protiv Bajerna, kada je Zvezda imala 66:75 uz kontrolu utakmice, a onda sve prosula i prepustila rivalu pobedu sa 87:80.

Drugo poluvreme protiv Albe takođe je bilo veliki problem i to u Beogradu. Zvezda je tada imala plus 13 u prvoj četvrtini, na poluvreme je otišla sa plus pet u džepu, ali je onda sve prosula i dozvolila rivalu da se odlepi na 15 poena prednosti u drugom delu.

NE PROPUSTITE:

Zvezda je i pre ovog veoma lošeg niza u poslednjih 20 dana, davala naznake da nešto ne funkcioniše u trenucima kada treba da se prelomi meč. Jeste da je uspela da izvuče pobedu protiv Makabija u Tel Avivu, ali je i tamo od 55:71, stigla do 86:87, kada je morala da zategne i na kraju slavi nakon drame.

Mnogi zvezdaši smatraju da je ključna utakmica ove sezone u Evroligi bila protiv Žalgirisa u Kaunasu. Tamo je Zvezda igrala loše, ali je uspela da povede sa 57:64 na pet minuta do kraja. Od tada je usledila serija domaćina od 13:0, pa je Zvezda morala da se oprosti od trijumfa.

I u ranijem delu sezone nazirali su se problemi u poslednjoj četvrtini. Tako je Zvezda protiv Reala izgubila poslednju deonicu sa 22:8 u Beogradu, Barseloni je dozvolila da se vrati i slavi nakon produžetka (bez obzira na Mirotićevu trojku, Zvezda to nije smela sebi da dozvoli), Virtus je u Beogradu završio utakmicu sa serijom 2:10, Asvel se takođe vraćao iz zaostatka od 16 poena, dok je i protiv Fenerbahčea beogradski klub imao šest poena prednosti u trećem periodu, a onda sve prosuo i izgubio 14 razlike.

Ovo je verovatno previše i za dve sezone, a kamoli za jednu.

Ako izuzmeno utakmicu protiv Efesa, koju je odigrala maestralno, kao i Kup Radivoja Koraća na kom je odnela trofej, Zvezda je izgubila šest od sedam poslednjih četvrtina. Od toga je tri meča odigrala u ABA ligi, a četiri u Evroligi i jedino gde je ostvarila prednost bila je utakmica sa Zadrom – 22:20 u poslednjem periodu.

U tom periodu, crveno-beli su imali koš razliku 125:190 (samo u poslednjoj deonici), što znači da su gubili sa 9,29 poena u proseku.

Na osnovu svega prethodno rečenog, jasno je da u trenucima kada kola krenu nizbrdo, Zvezda trenutno nema nikoga ko bi ih zaustavio. Ovde nije reč o individualnom kvalitetu Zvezdinih igrača, već o preuzimanju odgovornosti, odlučnosti i sposobnosti da se nađe neko rešenje kada ne ide u napadu ili bar dobra odbrana koja podiže samopouzdanje.

Jasno je i se Zvezdini Argentinci, kao i Nedović ne plaše da uzmu bitne šuteve, ali se do sada u više navrata pokazalo da rešenja nisu baš najbolja u prelomnim trenucima meča i da nešto mora da se menja.

Pošteno je reći da je Zvezda ove sezone dobijala neke neizvesne završnice, pokazivala je karakter i uspevala da se vrati i iz nekih velikih minusa, ali u nekim ključnim mečevima nije uspevala da prelomi na svoju strani i pokupi sav plen. Falilo je da iskoči neko, makar jedan igrač kada ostalima ne ide, ali to se na žalost po crveno-bele često nije desilo.

Košarka se igra 40 minuta – rečenica koju smo toliko puta čuli ove sezone, ali izgleda da Zvezda i dalje nije naučila lekciju.

Ostaje da se vidi da li će glavni kreatori u igri rešiti individualne probleme i podići formu za finiš sezone, te da li je i ko sposoban da povuče kada Zvezdinu bekovsku liniju i ne ide baš najbolje.

Dobrog materijala i te kako ima, ali jeftine greške i manjak koncentracije se skupo plaćaju, pogotovo u Evroligi.

Fenerbahče 3/4 48:42; 4/4 75:91

Ne računajući Efes i Kup Koraća, ovo su rezultati četvrtih četvrtina na poslednjih sedan utakmica Zvezde:

11:23 Panathinaikos

14:24 Cibona

24:35 Bajern

11:27 Alba

20:31 Makabi

23:30 Igokea

22:20 Zadar

125:190 ukupno