Foto: EPA/EFE

Čitav svet sa pažnjom prati razvoj situacije oko statusa Novaka Đokovića, ali zatvaranje prvog reketa sveta u hotel Park i čitava ujdurma sa haosom "zemlji kengura" tek su poslednji u nizu skandala vezanih za "beli sport" u ovoj zemlji u poslednje vreme.

Đoković je nakon sletanja u Australiju u sredu oko ponoći doživeo pravu torturu na aerodromu, gde mu je oduzeta viza, a on prebačen u hotel u kom se već četiri dana nalazi.

Za to vreme prvom reketu sveta je oduzet doručak, organizovani brojni skupovi podrške, ispred hotela je bilo i sukoba…

Sve o Đokovićevom „zatočeništvu“ možete da pročitate na jednom mestu.

No, situacija sa Đokovićem nije izuzetak već, po svemu sudeći, trend koji polako ali sigurno postaje pravilo, ako je suditi po prethodnim godinama.

Nameštanje mečeva

Čak 16 igrača koji su u periodu od 2006. do 2016. bili među 50 najboljih na svetu privuklo je pažnju Odeljenja za teniski integritet zbog sumnje da su , a polovina njih učestvovala je u glavnom žrebu turnira 2016. godine.

O tome je govorio i sam Đoković:

„Pokušali su da mi ponude takve predloge preko ljudi koji su bili u mom timu, radili sa mnom. Naravno, odmah smo ih odbacili“, rekao je Novak Đoković, kom je bilo ponuđeno 200.000 dolara da 2007. godine namesti meč na turniru u Rusiji.

Ipak, ni ATP ni čelnici Australijan opena nisu obratili previše pažnje, iako su priznali da je istraga u toku, niti su teniseri na bilo koji način sankcionisani.

Nik Kirjos

Iz godine u godinu Australijanac pravi haos, i iz godine u godinu mu čelnici ne samo australijskog tenisa, već i ostatka sveta gledaju kroz prste, a kroz sve se provlači kao „loši dečko tenisa“ kom je, zbog „nestašnog temperamenta“, dozvoljeno sve.

Bezbroj puta je ulazio u raspravu sa rivalima, sa sudijama, a uprkos uličarskom rečniku, svađi sa navijačima, bacanju stolice na teren, namernom puštanja rivala da pobedi, te poprilično drskim uvredama za rivale, nijednom nije bilo ni reči o bilo kakvim reakcijama od strane teniskih zvaničnika u Australiji.

Haos u karantinu

Uslov za nastup na Australijan openu 2021. godine bio je dvonedeljni karantin, i sve bi bilo u redu da tokom njegovog trajanja teniseri nisu imali gomilu u najmanju ruku nelagodnih događaja. Tako je Julija Putinceva snimila miša, a da nije u pitanju izolovan slučaj pokazala je molba od strane lokalnih vlasti upućena teniserima – „ne hranite glodare“.

Zataškavanje slučajeva koronavirusa

Pri dolasku u Australiju važilo je pravilo da igrači moraju u karantin ukoliko je neko bio pozitivan na letu kojim su stigli u „zemlju kengura“, ali je Benoa Per otkrio da nije uvek bilo baš tako.

Naime, vlada Južne Australije, u kojoj se nalazi grad Adelejd, „zatvorila je oči“ na pozitivan nalaz člana tima jednog igrača, koji je navodno pušten da napusti karantin nakon što je dobio negativan test, pod izgovorom da „ne predstavlja pretnju za sebe i druge jer je preležao virus“.

To je privuklo veliku pažnju tamošnjih medija koji su započeli istragu, pogotovo jer javnost o tom slučaju praktično nije ni bila obaveštena, za razliku od svih ostalih. Na kraju, morao je da reaguje i ministar zdravlja, Stiven Vejd:

„Nije bio pozitivan slučaj u smislu mogućeg širenja zaraze, već stari slučaj kog smo uračunali već ranije, a koji nije više zarazan. Nije računat, zato nije ni prijavljen“, istakao je Vejd.

BONUS VIDEO

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar