Sa puno samopouzdanja je stigao u Melburn momak iz Sente, u prvom kolu se propisno namučio, ali je uspeo da slavi.
Laslo Đere je savladao Zizua Bergsa iz Belgije sa 6:4, 1:6, 6:4, 6:1, te je posle dva sata i 40 minuta zakazao duel sa Grigorom Dimitrovim koji je sa 7:6(3), 7:5, 6:2 bio bolji od Aslana Karaceva.
Nakon dobrih rezultata na početku sezone Đere nije poleteo.
„Veoma sam srećan što sam po prvi put prošao prvo kolo u Australiji i pobedom počeo grend slem sezonu. Bio je težak meč, možda ne zbog same igre i protivnika, nego i što sam osećao pritisak zbog prethodnih poraza u prvom kolu.
Prethodne dve godine sam imao dosta težak žreb (Nadal i Šapovalov), sada me je i žreb poslužio. Uslovi su bili izuzetno teški. Mislim da nikada nisam igrao na bržem terenu, niti igde gde su brži uslovi, da li na ATP turu ili grend slemovima. Zbog svega što sam rekao, nije bilo nekih dugih razmena, ali kada je došlo do dužih poena u trećem setu, onda sam osećao i vrućinu. Da je bilo više relija, bilo bi jako teško.
Veliku ulogu su igrali servis i ritern. Uz dosta uspona i padova sam uspeo da dobijem, preokrenem i prelomim u trećem setu. Iskustvo me je isto poslužilo danas i da je to bilo na mojoj strani“, počeo je trenutno 68. igrač sveta.
Posebnu pažnju je posvetio sledećem rivalu Dimitrovu.
„Nikada nismo igrali do sada. Znam ga, dosta sam ga gledao – sjajan igrač, težak protivnik. Tako je to kada niste nosilac na grend slemu – možete već u prvom kolu igrati protiv nosioca, a u drugom obavezno, ako ne dođe do iznenađenja u tom delu žreba. Imam nekoliko dobrih partija ove godine, osećam se inače komforno na terenu.
Danas to možda nije slučaj, ali se nadam da će nas staviti možda na neki veći teren, koji je je malo sporiji. Imao sam priliku prekjuče da treniram na ‘Rod Lejver areni’ – ne može da se poredi sa ovim terenom. Ne očekujem ‘Rod Lejver’, ali makar neki ‘šoukort’. Nepisano je pravilo da su ti tereni ipak malo sporiji, što bi mi odgovaralo.“
Zna šta će sa taktičke strane biti ključno, iako mu tek predstoji razgovor sa timom.
„Nisam imao vremena da pričam o njemu, mislim da ćemo to tek sutra obaviti. Verujem da će ključni biti servis, ritern i da mu ne dozvolim da on vodi igru i napada. Potrebno je da ja kontrolišem igru i da izlazim na mrežu kada mi se ukaže prilika.
To je nešto novo u mojoj igri što sam počeo da primenjujem krajem prošle godine otkako radim sa novim trenerom Jaroslavom Levinskim. On me definitivno tera da više idem napred što se dokazalo dobrim već u Vinston Sejlemu, kada sam to dodao u svoj repertoar.“
Pojasnio je do kakvih je promena došlo nakon saradnje sa trenerom.
„Imamo veoma dobru saradnju, dobro se razumemo i van terena – na privatnom planu. Dosta se fokusiramo na servis, ritern, neke taktičke aspekte igre i kao što sam rekao – da idem napred. Da izgradim poen i napadam, to mi nije previše teško, ali sam imao problema da završim kada je protivnik u potpunoj defanzivi. Kada se obično igra slajs ili vraća loptica visoko tri metra iznad mreže, ostajao sam nazad i iznova gradio poen. Radili smo na tome da te lopte završavam i idem napred. Možda neću završiti svaki poen, ali ako je neki dobar procenat, onda se to isplati. Druga stvar je da protivnik zna da neće moći da se vrati na slajs, već će pokušavati na druge načine, pa ću ga naterati na grešku.“
Otkrio je kako se mentalno priprema za susrete.
„Ništa nisam pokušavao nego inače. Pritisak je sastavni deo našeg sporta i na ovaj ili onaj način je prisutan. Već sam se donekle navikao na to. Pokušavao sam da odradim sve svoje rutine pred meč, kao što bih to radio i inače i da budem pozitivan, verujem u sebe i da se fokusiram na igru, a ne na rezultat.“
Objasnio je da sarađuje i sa psihologom.
„Sarađujem sa Vladom Kitanovićem od pretprošle godine. Išao sam i pre toga na neke razgovore kod psihologa. Nije to ništa strano i mislim da igrači mogu imati koristi od toga. U današnje vreme možda nije nešto što je sasvim uobičajeno, ali sigurno je da više igrača to koristi nego pre 15 godina.“
Planira da igra na Dejvis kupu za Srbiju, a da kasnije ide u Južnu Ameriku.
Dugo nije primetio koliko je zapravo vruće.
„Nisam iskreno imao pojma sve do 5:0 u četvrtom setu, kada je moj protivnik dobijao pomoć fizioterapeuta. Čuo sam da se žali sudiji da je na snazi pravilo o vrućini ili da počinje. Prvi put sam to čuo danas, nisam razmišljao o tome. Bilo je toplo, ali nije bilo nekih razmena, uglavnom smo igrali servis, ritern i još možda dva udarca… Znao sam prognozu, ali nisam mislio da smo blizu prekida.“
Podvukao je razliku između spoljnih terena i onih glavnih.
„Sigurno je i vrućina igrala ulogu, a u Australiji su generalno brži tereni nego u Njujorku. Loptice isto mnogo lete, to možda nije do terena. Ne raščupave se, nego više oćelave kako mi to volimo da kažemo.“
Rafa je imao potpuno drugačije mišljenje…
„Je l’? To možda na Rod Lejveru… (smeh) Raščupaju se, ali ne toliko. Sigurno ima razlike barem 30 odsto. Istina, kada sam trenirao tamo bilo je hladnije, ali opet…“, završio je Đere.
BONUS VIDEO Đere srušio trećeg tenisera sveta