Foto: EPA-EFE/NINA PROMMER

Nije tolika retkost da od domaćih tabloida i predstavnika vlasti čujemo rečenice poput "Rijaliti je svuda isti" , "Na zapadu je još gore", ili slično. I iako je do sada mnogo puta potvrđeno da takve tvrdnje i konstatacije ne mogu biti uzete zdravo za gotovo, taj narativ ne prestaje.

Međutim, za razliku od domaćih junaka rijaliti programa, koji vrlo često priznaju i opravdavaju svoje učešće u prostituciji i kriminalu, na zapadu ipak postoje umereniji, kulturniji i pravi junaci koji svoju popularnost i prostor u medijima koriste kako bi kritikovali i menjali društvo, ali i politiku i zakone koji ne idu u korist njihovih sugrađana – pravi primer toga jeste Kim Kardašijan.

PROČITAJTE JOŠ

Takve tvrdnje sa druge strane zaista dokazuje nedavni tekst objavljen na jednom inostranom portalu koji o jednoj od najomraženijih žena današnjice – Kim Kardašijan, govori u pozitivnom kontekstu, nazivajući je herojem današnjice.

Šta god o njoj mislili, kakav god stav o njenim izjavama, telu, ili programu u kome učestvuje zauzimali, neosporno je da je ona, baš kao što u tekstu i piše, iskoristila svoj „glas“ i popularnost kako bi uradila dobre stvari – konkretno u ovom slučaju, pokušala da izmeni reforme zatvora u SAD.

S obzirom na to da prethodnih nekoliko godina aktivno radi na tome da postane advokatica, Kim Kardašijan je objavila dokumentarac po imenu „Kim Kardashian West: The Justice Project“, koji govori o njenom obrzovanju, ali i o zatvorskim reformama koje je tokom godina pokušavala da sprovede.

Zajedno sa svojom ličnom advokaticom, ova rijaliti zvezda „bacila je svetlo“ na problematične sudske slučajeve u SAD i oslobodila nekoliko osuđenika zatvorskih kazni, dokazavši da su nepravedno osuđeni – u većini slučajeva, samo zato što su tamnoputi ili pripadaju određenoj manjinskoj ili etničkoj zajednici.

Foto: EPA-EFE/NINA PROMMER

Alis Meri Džonson

Kim je tokom 2018. godine apelovala na predsednika SAD Donalda Trampa da oslobodi šezdesetčetvorogodišnju Alisu Meri Džonson koja je devetnaest godina provela u zatvoru – inače osuđena na doživotnu kaznu zatvora – zbog toga što je navodno prodavala marihuanu. Nakon nekoliko meseci pregovora, Tramp ju je pomilovao.

Momolu Stjuart

Momolu Stjuart, osuđen na doživotnu kaznu zatvora, izašao je iz zatvora u Vašingtonu u oktobru 2019. godine, nakon što je u njemu proveo dvadeset tri godine. On je 1997. godine kao šesnaestogodišnjak osuđen za ubistvo, a sudija koji je vodio slučaj tada mu je sudio posmatrajući ga kao punoletnog građanina SAD – što je inače čest slučaj u Americi, pogotovo za tamnopute dečake.

Pored dva navedena slučaja, Kim Kardašijan pomogla je u oslobađaju još troje zatvorenika, među kojima su i Kristal Munoz, Džudit Negron i Tajnis Hol – žene koje su takođe nepravedno osuđene na doživotne kazne zatvora i koje su već odležale višegodišnje kazne zatvora zbog zločina koje su navodno počinile, a koja su tokom suđenja, kako je dokazano, bila prenapumpana i prenaglašena.

Da kim nije jedina u porodici Kardašijan – Džener koja se bavi dobročistvom, svedoče i najnovije humanitarne donacije njene sestre Kajli Džener, inače najmlađe milijarderke na svetu, koja je tokom pandemije koronavirusa donirala više miliona dolara humanitarnim udruženjima širom SAD.

S obzirom na to da se tekst odnosi na humanitarne akcije i dobročistva koje su pomenute rijaliti zvezde u SAD uradile, nije potrebno dalje širiti i objašnjavati sam koncept njihovog rijaliti programa „U korak sa Kardašijanima“, koji je inače izrežiran, a ustaljen je u svom scenariju dobro razrđenog američkog humora za srednju klasu i gotovo da nema nikakvih sličnosti sa „Zadrugom“, „Parovima“, itd.

I iako je ovo izolovan primer – svejedno treba skrenuti pažnju na same učesnike rijalitija koji ne mogu biti svrstani u isti koš, i što bi se po domaćem reklo, „mešati babe i žabe“.

Foto: JPI Studios/Avalon.red / Avalon Editorial / Profimedia