Foto: Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Rusija razmatra uvođenje agresivnih metoda nadzora građana kao dodatnu meru zaštite od koronavirusa nakon što su u Moskvi, Sankt Peterburgu i ostalim regijama kroz 11 vremenskih zona uvedena stroga ograničenja kretanja.

I dok detalji novog sistema monitoringa još nisu potvrđeni, izveštaji i planovi koji su procurili u javnost ukazuju na to da bi mere mogle da uključuju mobilne aplikacije koje prate lokaciju osobe, CCTV kamere sa softverom za prepoznavanja lica, QR kodove, kao i podatke o korišćenju mobilnih telefona i kreditnih kartica, piše Gardijan, a prenosi Jutarnji.hr.

Brzinski razvijen sistem praćenja kretanja osoba mogao bi vlastima da da podatke o tome je li neko prekršio mere ograničenja kretanja, a da to nije zbog jednog od dozvoljenih razloga – svi medicinski razlozi i odlazak u bolnicu, odlazak u kupovinu neophodnih namirnica ili u apoteku, kao i putovanje na posao. Planovi koji su procurili u javnost ukazuju na to da bi sistem mogao da bude uveden ovoga vikenda.

Iako pitanje da li je ta tehnologija dostupna ostaje otvoreno, politička opozicija upozorava da vlasti polažu temelje za „sajbergulag“ uvodeći sistem nadzora koji bi mogao da ostane aktivan i nakon što kriza sa koronavirusom prođe. Vladimir Putin je u četvrtak rekao Rusima da će produžiti spisak državnih neradnih dana i da mogu, uz punu platu, da ostanu kod kuće sve do kraja aprila.

Foto: Mikhail Klimentyev / AFP / Profimedia

Istoga dana, Sergej Sobjanin, gradonačelnik Moskve, potpisao je zakon koji će omogućiti gradskim vlastima da identifikuju i pronađu ljude koji krše mere samoizolacije. Zagovornici tog zakona kažu da će to povećati sigurnost građana tokom epidemije koronavirusa, dok protivnici tvrde da će tako vlast u rukama imati vrlo opasnu moć.

„Nema garancije da će taj nadzor Moskovljana biti ukinut jednom kad kriza prođe“, smatra Maksim Kruglov iz lokalnog ogranka opozicione stranke Jabuka.

Ruski zvaničnici poput Sobjanina i premijera Mikhaila Mišustina, obećali su tehnološka rešenja koja bi prisilila ljude da poštuju mere samoizolacije i koja bi trajala nekoliko nedelja ili meseci. Ali, uprkos političkoj kontroli bez premca, postoje ozbiljne dileme oko toga ima li vlada sredstava i koordinacijskih mogućnosti da razvije takav sistem masovnog praćenja, sličan onom koji je već razvijen na drugim mestima, poput Kine.

Pročitaj još:

Moskva je već imala jedan pokušaj monitoringa zaraženih, koji je izazvao pobunu kod građana. Naime, nezgrapna mobilna aplikacija koju su razvile gradske vlasti Moskve za monitoring obolelih od koronavirusa  zvana Social Monitoring pojavila se prošle nedelje na Gugle pleju, a od korisnika je zahtevala podatke o lokaciji, kameri, telefonu, senzorima i ostale informacije kojima bi moglo da se utvrditi da neko krši odredbu o karantinu. Društveni monitoring ubrzo je nestao.

Eduard Lisenko, šef moskovskog Odeljenja za informacione tehnologije, aplikaciju je nazvao „testnom verzijom“ koja je puštena u promet kako bi se dobilo povratno mišljenje stručnjaka. Kaže da će biti ponovo puštena u promet, a onima koji je ne budu želeli imati na svojim telefonima, biće ponuđeni rezervni uređaji.

Lisenko je takođe rekao da je Moskva spremna da izda QR kodove putem kojih će se Moskovljani registrovati i prijavljivati kad god žele da izažu iz kuće. Građani će morati da se prijave i ispune onlajn obrazac, nakon čega će im biti dodijeljen odgovarajući kod koji može da bude poslat na mobilni telefon, na email ili može da se odštampa. Te kodove će zatim proveravati policija.

Foto: Profimedia.rs

 

Taj sistem još nije uveden jer još nije stigla zvanična uredba od moskovskih gradskih vlasti.

Moskovska policija za sada tek površno proverava pridržavaju li se ljudi karantina, ali to bi uskoro moglo da se promeni. U ruske medije su procurili planovi iz kancelarije gradonačelnika, u kojima stoji da će grad iskoristiti kamere sa softverom za prepoznavanje lica, podatke o bankovnom poslovanju, QR kodove, fizičke patrole na ulicama i aplikacije za nadzor, a sve kako bi se kontrolisalo kretanje ljudi.

Rusko ministarstvo komunikacija takođe je kazalo da planira da upotrebi podatke mobilnih operatera kako bi strože nadziralo kako se sprovode mere samoizolacije. Prvi put kad osoba napusti područje, dobiće SMS poruku.

„Ako se prekršaji budu ponavljali, mobilni operater će vlastima ustupiti podatke“, kažu iz ministarstva.

Ruski napori da se pooštre mjere nadzora slične su onima u drugim zemljama. U četvrtak, ruska nevladina organizacija Roskomsvoboda, objavila je interaktivnu mapu koja prati ‘kršenje digitalnih prava’ širom sveta kao rezultat borbe protiv koronavirusa, prenosi Jutarnji.hr.