Foto: Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Pandemija kovida-19 paralisala je svet, a kao jedini način da se potpuno zaustavi prepoznaje se otkriće sigurne i delotvorne vakcine. Stručnjaci kažu da će to biti moguće tek za godinu dana, a u međuvremenu strahuju od toga da će se koronavirus ispostaviti kao "tempirana bomba".

Kako ističu, kovid-19 se pokazao kao vrlo podmukla i zarazna bolest koja će verovatno duže ostati među nama, a posebno strahuju od jeseni, između ostalog, zbog pojave drugih virusa koji napadaju disajni sistem.

U međuvremenu, na razvoju različitih vakcina u svetu ubrzano radi više od 100 naučnih timova. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO), trenutno se radi na više od 60 vakcina, od kojih su neke već ušle u ranu fazu kliničkih ispitivanja na ljudima.

Međutim, vakcine moraju da prođu nekoliko važnih faza da bi se dokazalo da su istovremeno potpuno bezbedne i dovoljno učinkovite, a jedan od važnih razloga zbog kojih se ne mogu brže razviti je činjenica da se ne mogu testirati na bolesnim ljudima, kao lekovi, već na zdravima, što znači da moraju biti apsolutno sigurne.

U prvoj fazi istraživanja, koja se sprovodi na relativno malom uzorku, uglavnom se ispituje sigurnost vakcine, neželjeni efekti, toksičnost, ali se beleži i reakcija imunog sistema. U drugoj fazi ispituje se učinkovitost vakcine na većem i raznovrsnijem uzorku ljudi, a u trećoj fazi imunogenost i neželjeni efekti istražuju se na mnogo većoj populaciji. Svaka od ovih faza istraživanja može potrajati od tri do šest, pa i više meseci.

Pročitajte još:

„Regulatorne agencije mogu da se potrude da ubrzaju neke procedure. Ali tu se ne može puno dobiti na vremenu jer se sve mora dokazivati prema utvrđenim standardima za proveru sigurnosti i učinkovitosti. Jedna zanimljiva mogućnost je da se pokaže da vakcina protiv tuberkuloze pokaže delotvornost. To je već u trećoj fazi kliničkih istraživanja. Ukoliko se pokaže da ona štiti, uz određene revizije, mogla bi odmah da počne da se primenjuje“, kaže dr. sc. Stribor Marković, hrvatski magistar farmacije koji je bio direktor kontrole kvalitete u proizvodnji vakcina i krvnih pripravaka.

Marković upozorava da se SARS-CoV-2 pokazao ozbiljnijim nego što se u početku mislilo, i da će verovatno duže ostati uzročnik bolesti. To znači da je razvoj vakvcine protiv njega od izuzetnog značaja, prenosi Index.

„Njegov način kolanja u populaciji, neobično velik broj asimptomatskih zaraza, visoka zaraznost, neobičnosti u razvoju ili nerazvoju antitela i slično čine SARS-CoV-2 kandidatom za trajan ostanak u populaciji. To ga takođe čini tempiranom bombom jer se neko danas može smejati virusu SARS-CoV-2 da bi ga on kroz pet godina ubio. Ne postoji garancija da on neće mutirati i postati još opasniji. Ovaj koronavirus se pokazao prilično ozbiljnim jer ne izaziva samo blaže infekcije gornjih disajnih puteva već i teške upale pluća. Osim toga, za razliku od SARS-a i MERS-a, ima i vrlo podmuklu epidemiologiju tako da bi mogao postati trajan uzrok bolesti kakve su bile ospice, velike boginje ili grip. Mi se posebno bojimo šta bi se moglo dogoditi na jesen kada dođu druge bolesti disajnih puteva“, kaže Marković.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram