Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Dok Evropska unija uporno pokušava da pronađe odgovarajuće rešenje za otvaranje granica i pokretanje turizma posle najjačeg udara koronavirusa, ostatak sveta i dalje je zatvoren bez jasno definisanog plana kada će se granice otvoriti.

Sjedinjene Američke Države su najbolji primer za to; otkada je uveden „lockdown“, predsednik Donald Tramp pokušava da ubedi javnost, ali i Kongres, da će od broja preminulih od koronavirusa verovatno biti veći broj sekundarnih žrtava ukoliko se američka ekonomije ne pokrene što pre i granice ne otvore.

Ipak, stručnjaci za javno zdravlje upozoravaju da bi otvaranje bilo potpuno nesmotren potez koji bi mogao da dovede do opšte katastrofe u zemlji koja ionako broji najviše žrtava. Podaci donekle govore u prilog tome.

Glavni američki zdravstveni zvaničnici upozorili su Kongres i javnost da bi moglo da dođe do nekontrolisanog širenja koronavirusa, ako države prerano popuste restriktivne mere za suzbijanje bolesti. Doktor Entoni Fauči i drugi stručnjaci su – tokom svedočenja na pretresu u Senatu – takođe naglasili da je neophodan oprez i sveobuhvatno testiranje da bi se sprečio drugi talas, a dok se američke države otvaraju, novi model Univerziteta države Vašington predviđa da bi do avgusta od koronavirusa moglo da umre 147 hiljada Amerikanaca, što je više od prethodnih projekcija.

Tramp je u međuvremenu rekao da će američko-kanadska granica biti jedna od prvih koja će biti otvorena, ali čak i ona ostaje zatvorena do daljeg. Isto je i sa donjom granicom sa Meksikom koja je ionako problematična zbog ilegalnih imigranata kojih Tramp želi da se reši podizanjem zida.

Žarišta koronavirusa su se posle Evrope polako izmestila u zemlje koje su se na početku držale naizgled dobro – od SAD do Rusije; ipak, činjenica je da će oni koji su među poslednjima zatvorili granice biti i poslednji koji će ih otvoriti.

Foto: EPA-EFE/ALAA BADARNEH

Amerika je zabranila ulazak u zemlju svim stranim državljanima koji su putovali u Kinu, Iran, Belgiju, Italiju i još sijaset drugih zemalja, a Rusija je zatvorila svoje granice još 30. marta u pokušaju da spreči širenje virusa; međutim, Rusi su u poslednjih 24 sata zabeležlili 10.000 novih slučajeva što dodatno otežava već komplikovanu situaciju i izvesno je jedino da granice neće biti brzo otvorene.

Ruska vlada je 29. aprila saopštila da će nacionalne granice ostati zatvorene sve dok se situacija u zemlji sa koronavirusom ne poboljša, a trenutno ništa ne ukazuje na takav razvoj događaja.

Veliko interesovanje je za one zemlje u kojima se tradicionalno letuje, ali zasad nijedna od poznatih turističkih destinacija ne daje sigurne znake da će se turisti kupati na njihovim plažama.

Svi međunarodni letovi za Sejšele su obustavljeni, Indonezija je zatvorena najranije do 31. maja, Japan i dalje ne dozvoljava ulaz državljanima iz 44 evropske zemlje…

Kineski Vuhan ispostavio se kao dobra studija slučaja pošto su i tamo posle određenog perioda bez novozaraženih ponovo počeli da se beleže novi slučajevi. Uglavnom se radilo o „uvezenim slučajevima“, odnosno onima koji dolaze iz inostranstva. Vuhan je svakako u boljoj situaciji nego što je bio, ali potvrđuje upozorenja stručnjaka za javno zdravlje koji kažu da će bilo kakvo intenzivirano kretanje, a naročito prekogranična putovanja, vrlo brzo stvoriti uslove za novi talas pandemije.

Foto: EPA-EFE/CJ GUNTHER

Evropski zvaničnici su takođe upozoravali u određenom trenutku da ove godine Evropljani neće ići na letovanja, da smo „u ratu“ koji sigurno ne možemo da dobijemo tako što ćemo ići u posetu porodici u Nemačkoj ili se baškariti na grčkim plažama, ali je ekonomija pred kolapsom pretegla i sada se govori o merama koje je poželjno poštovati i oživljavanju turizma.

Za to je bilo potrebno da se broj preminulih na dnevnom nivou smanji i da najjači udar prođe i nije isključeno da se isto dogodi i sa velikim zemljama koje sada beleže veliki broj žrtava. Tramp sigurno neće odustati od svoje ideje ubrzanog otvaranja, a Amerikanci su ionako u problemu pošto ih je skoro četvrtina izgubila posao.

Evropa ka otvaranju

Pročitaj i:

U Evropi su organi EU usvojili paket mera koji bi trebalo da obezbedi povratak turizma i putovanja ovoga leta, odnosno otvaranje evropskih granica, ali uz insistiranje na na neophodnosti limitiranja kontakta između putnika kao putnika i transportnih radnika što uključuje i samanjenje boroja putnika tamo gde je to moguće, nošenje zaštitnih maski i posebne protokole u slučaju pojave putnika sa simptomima bolesti.

Na čitavom kontinentu su još od marta zatvoreni muzeji, plaže i hoteli, a iako stručnjaci upozoravaju na mogući novi talas koronavirusa, EU će pokušati da spase evropski turizam.

Foto: EPA-EFE/JMGARCIA

Neke evropske države već su počele da same sprovode planove na nacionalnom nivou za otvaranje granica, a Evropska komisija je apelovala na mogućnost ponovnog neograničenog i slobodnog kretanja na teritoriiji bloka.

Evropska komisija preporučila je da se otvaranje granica unutar Evropske unije sprovede u dve faze.

Prva bi se odnoslila na uspostavljanje slobode kretanja delimičnim ukidanjem restrikcija i kontrola na unutrašnjim granicama, a zatim bi usledilo i „opšte“ ukidanje restrikcija i kontrola na unutrašnjim granicama.

Kada je u pitanju mera uvođenja karantina za građane EU koji putuju unutar Šengena, u Evropskoj komisiji ocenjuju da je odluka o tome u nadležnosti samih država, ali i ukazuju na to da je ”cirkulacija virusa u zemljma EU slična” i da dolasci građana iz drugih EU članica neće uticati na epidemiološku situaciju i bez primene karantina.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar