Budućnost odnosa Velike Britanije sa ostatkom Evrope zavisi od današnje večere Borisa Džonsona i Ursule fon der Lejen, budući da je glavni pregovarač EU upozorio da su šanse da se postigne dogovor o konačnom izlasku Britanije iz EU "veoma tanke".
Velika Britanija je 31. januara 2020. godine napustila Evropsku uniju. Od tada, britanski i evropski zvaničnici pokušavaju da dogovore kako će izgledati život posle Bregzita. Rok da se postigne sporazum između Britanije i EU o trgovini je 31. decembar koji je sve bliži.
Iz kancelarije britanskog premijera danas je saopšteno da će Džonson posetiti evropsku komesarku u njenom sedištu u Berlajmonu i tokom svečane večere pokušati da sa njom nađe rešenje za niz otvorenih pitanja između Londona i Brisela vezanih za pitanja trgovine i bezbednosti.
„Radujem se što ću ugostiti britanskog premijera Borisa Džonsona. Nastavićemo naše razgovore“, rekla je Van der Lejen.
I look forward to welcoming UK Prime Minister @BorisJohnson tomorrow evening.
We will continue our discussion on the Partnership Agreement.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 8, 2020
Nijedna strana ne očekuje da će dogovor večeras biti postignut ali je iz Dauning Strita saopšteno da će, ukoliko bude napretka i „dobre bolje“, pregovori biti nastavljeni u petak.
Ključne prepreke postizanju sporazuma su razlike oko prava na ribolov, ravnopravnih uslova na tržištu u vezi sa standardima za izvoz u EU koje Britanci treba da ispune i oko načina rešavanja budućih sporova dve strane.
Velika Britanija je 31. januara izašla iz EU, a 31. decembra ističe prelazni period i tada London treba da napusti i jedinstveno tržište EU i carinsku uniju. Ako dve strane ne postignu sporazum, 1. januara će preko noći biti uvedene carine i druge prepreke, što bi dovelo do velikih poremećaja u trgovini.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: