Nova epizoda podcasta Snaga uma donosi razgovor o snazi integriteta sa novinarkom Vesnom Mališić, koja je zajedno sa većim delom redakcije NIN nedavno podnela ostavku, uz objašnjenje da tamo više nije moguće raditi u skladu sa etičkim načelima profesije, kojih su se uvek pridržavali.

Vesna je govorila o značaju ovako krupnog čina novinarske solidarnosti, koji je ocenila kao istorijski događaj za naše novarstvo, ali i o sistemskom uništavanju integriteta kao odlike građanina, načinima na koje urušavanje novinarstva utiče na urušavanje društva, novinarstvu u vreme Miloševića, kao i o ceni koju je ona plaćala dok je čuvala sopstveno dostojanstvo, u vremenima u kojima su mnogi dostojanstvo prodavali.

Govoreći o kolektivnom otkazu većeg dela redakcije nedeljnika NIN, Vesna je istakla da ju je posebno zabolelo to što RTS o tom činu nije rekao ni reč, iako su mnogi urednici svojevremeno bili deo NIN-a, iako svi oni znaju da je to vest od javnog značaja, čak i od međunarodnog značaja.

– RTS svi plaćamo, tamo bi trebalo da sede ljudi koji vode računa o javnom interesu i o istini. Nije mala stvar kad jedna cela redakcija kaže:“ Nećemo više“, i daju otkaz u roku od petnaest minuta. Svuda na svetu to mora da bude vest. Za naš Javni servis nije. Moje pitanje se tiče integriteta novinara i urednika koji tamo rade. Kako oni to objasne sebi? Kad skinu šminku i odu kući, šta oni sebi kažu? Ko su oni kad su takvu stvar prećutali? A prećutali su i mnogo drugih stvari. Ovo je drastičan primer koji govori o tome da je njih zaista vlast porobila. Ovo je očigledno bila direktiva, da ta vest ne može da ide nigde – rekla je Vesna u novoj epizodi podcasta Snaga uma.

BONUS VIDEO: Prof. dr Dubravka Stojanović: Ne postoje glupi narodi, samo pokvarene i manipulativne vlasti

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar