Novinarka Vesnom Mališić, koja je zajedno sa većim delom redakcije NIN nedavno podnela ostavku, uz objašnjenje da tamo više nije moguće raditi u skladu sa etičkim načelima profesije, ove nedelje je gostovala u podcastu Snaga uma, gde je sa Miljanom Nešković razgovarala o snazi ljudskog i profesionalnog integriteta.
Ovom prilikom se prisetila i svog prvog novinarskog otkaza koji je dala iz profesionalnih uverenja, kada je napustila čuveni listi „Duga“.
„Kada je stigla direktiva 1999. godine, o tome da se uvodi cenzura, ministar informisanja je bio Aleksandar Vučić, pred bombardovanje. Mi smo dobili spisak toga šta smemo da kažemo, šta ne smemo da kažemo, kako treba tekstovi da izgledaju, sa preporukom da se ti glavni politički tekstovi šalju bukvalno na cenzuru, da se šalju i da se odobravaju. Ja sam tog dana rešila da odem iz Duge. To je moj prvi otkaz koji sam ja dala. Sticajem okolnosti, moj suprug je pre toga radio na Fakultetu političkih nauka. On je već par meseci pre toga dao otkaz i otišao u
prevremenu penziju, jer nije hteo da potpiše Zakon o lojalnosti vlastima, koji je Univerzitet morao da potpiše. Sa Fakulteta političkih nauka on se vratio kući bez posla. Ja sam se vratila iz
Duge bez posla. Rekli smo – Okej, to je to. Čovek mora da plati cenu za svoja uverenja. Čovek mora da živi za svoja uverenja“, objasnila je Vesna Mališić i podsetila se svoje majke, koja joj je na početku novinarske karijere rekla da je „za njen posao najvažnije da ume da kaže NE“.
BONUS VIDEO: Vesna Mališić: Šta sebi kažu novinari RTS-a kad skinu šminku i odu kući?
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar