Psihološkinja i psihoterapeutkinja Marija Petrović gostovala je ove nedelje u podcastu Snaga uma, gde je govorila o složenosti problema sa kockanjem, koji je, kako objašnjava, kompleksniji od klasičnih bolesti zavisnosti. Marija je objasnila faze kroz koje prolaze pacijenti, od prvog iskustva rekreativnog kockanja do patološkog stanja:

– Imamo faze. Prva je faza dobitka, druga je faza gubitka, da bi onda nastupila faza očaja. U fazi dobitka se dešava da ljudi izgube, nije da samo dobija, ali se češće dobija. Ulozi su manji i dobro to sve fukcioniše. Samopouzdanje tada raste. Ta osoba odjednom sada ima novca, može sebi neke stvari da dopusti, jer lako zarađen novac može i lako da se potroši. U fazi gubitaka osoba sa problemom postaje svesna da gubitaka ima sve više. Tada kreće ona narodna: „Ne kune majka sina što se kocka, nego što se vadi“. Osoba koja ima problem sa kockanjem rešava da samo treba da vrati ono što je uložila. Nema veze, ne mora da dobija, ali samo da se oslobodi te anksioznosti. To je racionalizacija i sadrži sve faktore iluzije i kontrole. Kaže: „Meni sad treba samo jedan veliki dobitak koji će da me izvadi i onda se vraćam mirnom i normalnom životu“. Čak i kad bi se to desilo, a retko se desi, obično bude brzo: „Hajde još jedan krug“. U tom krugu su ulozi veći. Dugovi rastu i tada nastupa faza očaja, u kojoj se obraća nekome za vraćanje tih dugova. Da li su to roditelji, prijatelji… Prvo pacijent ulazi u fazu očaja. Što je dugova više, faza očaja zahvata i sve druge ljude koji su pacijentu bliski, obično je to porodica. – istakla je Marija Petrović i dodala da mnoge porodice misle da će taj problem moći da reše „u svoja četiri zida“, ali da je to obično vrlo mučno i nedovoljno, jer je reč o problemu koji zahteva stručno lečenje.

U novoj epizodi podcasta Snaga uma, Petrović je govorila i o fazama kroz koje prolaze osobe koje imaju problem sa patološkim kockanjem, o lečenju, iluzijama, ali i o problemu ulaska u svet poroka u adolescentskom periodu.

BONUS VIDEO: Podcast Snaga uma – Marija Petrović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar