Psihološkinja i psihoterapeutkinja Marija Petrović gostovala je ove nedelje u podcastu Snaga uma,gde je govorila o složenosti problema sa kockanjem, koji je, kako objašnjava, kompleksniji od klasičnih bolesti zavisnosti. Kako je objasnila, najopasnije je kada se u svet kocke uđe u ranim godinama i u periodu razvoja, a stručnjaci za mentalno zdravlje imaju sve više pacijenata koji su praktično deca, koja iako ne mogu da uđu u kockarnicu ili kladionicu, na internetu pronalaze načine da se „igraju“ iako još uvek nisu razvila svest o novcu:

– Postoji Udruženje priređivača igara na sreću. Oni se trude da urade sve što je do njih i da u kockarnicu ne može da uđe dete. Zakonski, oni rade sve što treba da urade. S druge strane, sada je jako prisutan fenomen online klađenja, koje ne podrazumeva samo klađenje sa telefona, mada ima i toga. Tu deca ukradu ličnu kartu mame, tate ili starijeg brata ili sestre, pa se prijave na neku kladionicu sa ličnom kartom odraslog i sa svog telefona i tako se klade. Takođe, na mrežama svaki čas izlaze oglasi :„Da li želiš brzu zaradu?“. Tada deca koja ne mogu da uđu u kladionicu, a koja se nisu dosetila da pozajme nečiju ličnu kartu da bi se prijavili na sajt, jave se na taj oglas. To funkcioniše tako da ti ne moraš da daš novac nikakav, ne moraš ni da ga imaš da bi se kladio.

Dovoljno je da kažeš „Ja bih da uložim 500 dinara na taj klub“. Nekad to ide i u realnom vremenu tokom utakmica, pa dete pozove tog nekog misterioznog kladioničara koji je stavio taj oglas i koji je kao neka privatna kladionica. Pitanje je da li je to neko ko sam isplaćuje decu, ako ona ikad nešto i dobiju. To se ne dešava sa odraslima toliko. Pošto je to dete, koje nema nikakva primanja, njemu je već posle prvog gubitka problem
vraćanje novca, pa se sutra opet kladi, pa i prekosutra. Kad to stigne do nekog iznosa koji je veći, kladioničar kreće da traži novac uz objašnjenje detetu da ako ne plati do nekog datuma kreće kamata. Dete, dakle, niti je videlo novac niti je nekome dalo novac.

Ono je igralo sa nekim fiktivnim poenima, kao što je nekad igralo igricu. Mislilo je da se ništa nije desilo pošto nije dalo novac. Pritom, deca tog uzrasta nemaju ni svest o vrednosti novca. Ali ne može to tek tako da prođe. Kod tih mladih adolescenata, iznosi mogu za noć da dostignu i više hiljada evra, što onda postaje zelenaški dug, koji roditelji treba da vrate. – istakla je Marija Petrović i dodala da mnoge porodice misle da će taj
problem moći da reše „u svoja četiri zida“, ali da je to obično vrlo mučno i nedovoljno, jer je reč o problemu koji zahteva stručno lečenje.

U novoj epizodi podcasta Snaga uma, Petrović je govorila i o fazama kroz koje prolaze osobe koje imaju problem sa patološkim kockanjem, o lečenju, iluzijama, ali i o problemu ulaska u svet poroka u adolescentskom periodu.

BONUS VIDEO: Podcast Snaga uma – Marija Petrović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare