Dr Marko Jovašević, psihoterapeut, gostovao je ove nedelje u podcastu Snaga uma na našem portalu gde je govorio o uzrocima i posledicama nasilja, kao i o osnovama za kreiranje nenasilnih okruženja i nenasilnog društva.
Govoreći o prevenciji nasilja, istakao je nekoliko važnih stvari: „Psihoterapija ne bi trebalo da je ovo što je sada, dosta nedostupna, skupa, trebalo bi da bude dostupna svima i trebalo bi prvenstveno da se radi u preventivne svrhe, a ne čekamo. Kao i medicina, treba što više da radimo u preventivne svrhe, a ne da čekamo bolest, da čekamo simptom, pa tek onda da reagujemo.“, rekao je dr Jovašević.
Izdvojio je i pet faktora rizika za razvijanje nasilnog ponašanja i generalno za mentalno zdravlje: „Nešto je genetika, ali epigenetika igra svoju ulogu i može jako da poremeti genetiku, da napravi od nje svašta. Kada pominjemo faktore rizika, pominjemo pušenje, alkohol, fizičku neaktivnost, tačnije gojaznost, i pominjemo mentalno stanje čoveka. Dakle, hronični stres, ne akutni stres. Mi kada doživimo hronični stres, taj stres nam je spasao život. Naišao besan pas ja se popeo na drvo. Onda čovek kažeš – skratio sam život za deset godina. Nisi. Nisi skratio život nego si se spasao. Hroničan stres traje godinama, nekad i decenijama. Kada pogledamo našu istoriju, poslednjih dvadeset i trideset godina, to je ogroman hronični stres. Od nemaštine, ratova, strahova, od situacija u kojima dignete kredit na trideset godina pa ne znate da li ćete moći da ga plaćate i milion takvih stvari imamo stres koji imamo svaki dan kao ono što smo imali akutno sa psom na ulici. To je taj hronicitet koji nije dobar, jer ti hormoni koji se luče u akutnom stresu nisu dobri za naš organizam, to su toksini koji imaju svoju svrhu i funkciju u kratkom periodu i izluče se iz organizma, pa sve bude okej. Kad ti to ne izlučuješ iz organizma, nego ga konstantno proizvodiš, na dnevnom nivou, pričamo o hroničnom stresu“, objasnio je dr Jovašević u novoj epizodi podcasta Snaga uma.
BONUS VIDEO: Neophodan razgovor o uzrocima nasilja i posledicama straha sa dr Markom Jovaševićem
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar