Došlo se dotle da svi zagledamo objekte koje je gradila ova vlast i pitamo se koliko je bilo naprednjačke ugradnje u tome i da li je bezbedno biti tu. Sada isplivava da ni stanična zgrada glavne železničke stanice Prokop nema upotrebnu dozvolu. Predsednik objašnjava da je to uobičajeno i poručuje da se to pitanje nije postavljalo prethodnim vlastima.
Nije se postavljalo, jer se tragedije poput ove nisu dešavale. Kada je reč o ovoj vlasti, njihovi infrastrukturni radovi su već ranije ukazivali na mogućnost ovakvih ishoda. Od loših novih deonica puteva, koje su morale da se krpe po njihovom otvaranju, do skandala sa urušavanjam brda na putu u Grdeličkoj klisuri, sve je ukazivalo na princip „drži vodu dok kamere odu“.
Juče je objavljeno da stanična zgrada Prokop nema upotrebnu dozvolu, a posebno je zabrinjavajuće da radovi nisu u skladu sa izdatom građevinskom dozvolom, kao i da ne postoje dokazi da je zgrada prošla tehnički pregled.
Dovodi se u pitanje i komisija za tehnički pregled tog objekta. Posle tragedije u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 14 osoba, sumnja se u svaki projekat koji je izvela ova vlast.
Niko im više ne veruje, ni po pitanju radova, kopanja litijuma, a ni po pitanju odbrane Srba na Kosovu, koji su svesni da su ostavljeni na cedilu.
Međutim, to što sve manje građana u njih ima poverenja, oni nadomeštavaju medijskom kakofonijom, koja zaglušuje zahteve za bilo političkom ili krivičnom odgovornošću nadležnih.
Dokle god Vučićev režim može da računa na medijske pretorijance da skreću pažnju sa pravih pitanja, obezbeđen mu je komfor da svaki zahtev za odgovonošću odbije novim blaćenjima i zamenom teza.
Tužilaštvo je pod dirigentskom palicom izvršne vlasti, pa nije čudno kada predsednik pristalica SNS (ne mogu ga više nazivati predsednikom svih građana, jer iz dana u dan dokazuje da to nije) kaže da „je pregledao celu dokumentaciju i da će biti mnogo teško tužilaštvu i sudovima“.
Sjajno. Pogledao dokumentaciju. Po kom osnovu?
Već sama takva izjava predstavlja svojevrsnu poruku pravosuđu koju predsednik svih građana ne bi smeo da šalje, ali predsednik pristalica SNS očigledno može.
Mada, imajući u vidu „privrženost“ ove vlasti pravnoj državi, ne bi me iznenadilo da je zapravo „probirao“ dokaze koji mu neće naneti štetu. Može komforno da se zavali u fotelju na Andrićevom vencu i sluša armiju botova kako disciplinovano objašnjava kako oni i glasaju za Vučića, jer je „zainteresovan da zna sve detalje“.
Činjenica da je najavljena rasprava na stranačkim organima razgovara o odgovornosti, lišava ozbiljnosti tu raspravu koja će biti samo kontrola štete.
Sa druge strane, opozicija je zakazala protest u Beogradu za sredu, što su mnogi kritikovali podvlačeći da će se izgubiti inicijativa, zamah i energija.
Opozicija se do sada borila da razotkrije činjenje ili tačnije nečinjenje vlasti predvođene Vučićem oko tragedije. Njeni predstavnici ne beže od odgovornosti i dijaloga sa građanima i aktivistima, to je dobro.
Loš bi bio samo ulazak u zonu komfora, u kojoj bi dozvolili sebi ljutnju na one koji ih uglavnom dobronamerno kritikuju ovih dana u strahu da će se izgubiti energija i inicijativa ako se protest odlaže (trenutno zakazan skup u Beogradu za sredu). Duga primedba je da se naprednjacima daje „prostor za disanje“, što je njima očajnički potrebno, a dokaz su ishitrene izjave iz vrha vlasti povodom tragedije. Tokom protesta u NovomSadu, video sam transparent koji možda šalje skoro očajničku poruku o potrebi za ujedinjenjem – „Svi smo pod nadstrešnicom“.
O tome mora da misli i opozicija, koja je vratila poverenje građana, ali je ono i dalje krhko.
Možda su zato i sve glasniji predlozi da dalju borbu nastavi „Proglas“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare