Foto: Instagram/192_rs

Kratki vodič kroz najvažnije teme u junu, julu i verovatno avgustu (osim ako ne vidimo predsednika u uniformi).

Slika 1: Oluja

Moje kolege fotoreporteri Nove prethodnih dana su malo šetali prestonim Beogradom i zabeležili zanimljive kadrove posledica superćelijske oluje koja je protutnjala gradom. Da, mislim na onu superćelijsku oluju koja nas je pogodia pre bezmalo tri nedelje (otprilike) maltene prvu u seriji nevremena koja su se dokotrljala sa zapada u Srbiju. Pa prošlo je već skoro 20 dana, kako je moguće da i dalje vidimo posledice oluje? Pa, moguće je izgleda, izgleda da niko nike preterano brinuo o tome da se grane, drveće, otpad slično pomeri sa ulica, konačno, sad nakon što je prošlo vanredno stanje. Ili možda čekamo ovu novu koja gmiže ka Hrvatskoj, pa da ne čistimo dvaput? Kran da ne pominjem – prošlog puta nikog nije ubio, ali eto prilike za popravni.

Slika 2: Izbori

Predsednik je opet odložio izbore, iako je minulog proleća (čini mi se kao da je to bilo pre tri godine recimo) njegova premijerka rekla da joj je ostavka na stolu (obogativši tako srpski pravno-politički rečnik za dosad neviđenu definiciju stanja vlade koja je malo u ostavci a malo i nije, kao Šredingerova mačka). Da bi sakrio strah od okrnjenog rejtinga svoje SNS ostavio je „klizni“ termin izbora – april/maj 2024, osim ako opozicija ne zaželi drugačije. A neće zaželeti drugačije jer u opozicionim redovima još nije dostignuta kohezija koja je potrebna za zajedničku listu proevroskih stranaka koja bi onda potencijalno mogla da ugrozi SNS makar u Beogradu. Ne očekujem da će se to desiti bar do jeseni, bar do kraja potresa u Narodnoj.

Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Slika 3: Lobiranje

Niko se iz redova SNS nije bunio što je Nova prethodnih dana objavila dva odvojena lobistička ugovora koje je vlada i ambasada potpisala sa cenjenim firmama u SAD, a za usluge koje nisu objavljene. Štaviše, vidim da je deo javnosti to pohvalio. OK, neka bude da je to pozitivno. Onda je logično da objavite makar okvirno u kojoj sferi je Srbiji potrebno lobiranje u američkom kongeresu i na CNN, na primer? Ako je to pokušaj spasavanja redova Vulina onda je to bacanje para jer, s jedne strane, sudbina šefa BIA mi kao građaninu nije visoko na listi prioriteta, a i malo je to para (zbirno nešto preko milion evra godišnje) za takav poduhvat. Ako je razlog lobiranje na temu pregovora sa Prištinom, onda bih hteo samo da pitam: da li je ovo promena kursa i stila pregovaranja, da li je ovo priznanje diplomatskog poraza i zašto nismo počeli ranije, a ne 11 godina posle sporazuma u Briselu. Ovo su skromna, dobronamerna pitanja.

Slika 4: Đinđić

Priznajem da me pomalo iznenadila pažnja koju su čitaoci Nova.rs poklonili serijalu isečaka iz knjige „Portet političara u mladosti“ (autora Dragana Lakićevića, objavljenog u „Arhipelagu“ 2018.), a koje smo proteklih nedelju dana objaviljivali na portalu. Građani Srbije gladni su priča o Đinđiću, i što je važnije optimizma koji je on i period u kom je bio na čelu Srbije nosio sa sobom. I anegdote iz mladosti – ispričane u relaksiranom, biografskom maniru – na tom su fonu, pa se, valjda, sve poklopilo. Svejedno, oko 100.000 pregleda za crtice iz života političara koji je mrtav već više od 20 godina trebalo bi da predstavlja signal. Čega i kome – to je druga priča.

Slika 5: Jelena

Uzalud sam se, izgleda, u komentaru od pre dve nedelje nadao brzoj odluci RFZO da Jeleni Stojiljković (21), devojci iz Velikog Gradišta, omogući lečenje preskupim lekom za cističnu fibrozu, koji je njena sestra Jovana već dobila. U međuvremenu, Jelenino stanje se pogoršalo pa je i hospitalizovana. Sednica stručnog tela koje o leku odlučuje desiće se valjda 8. avgusta, pa ćemo čuti odluku. Ako bude pozitivna, ostaće samo gorak ukus sporog reagovanja institucija; ako bude negativna – ne znam ima li smisla išta dalje pisati.

Slika 6: Niš

Ovo ću kratko: bravo klinci, košarka mora da ostane nacionalni sport broj 1 u Srbiji, ako ni zbog čega drugog onda zato što predstavlja jasan kontrast u odnosu na brlog fudbala. Gledajte košarku, to je stvar vaspitanja.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar