Nikola Jovanović Foto:Nova.rs

Halo, Nemanjina? Za ministra u novoj vladi najvažnija sposobnost je da se uvek javlja na telefon, jer se od novog sastava u Nemanjinoj 11 traži da isporuči zahtevano. A zahteva se uvođenje sankcija i ulazak u završnu fazu pregovora o Kosovu.

Vučiću će u narednom, moguće opet skraćenom, mandatu Vlade trebati vojska koja će naloge da izvršava bespogovorno, ali i koja će da mu podilazi i javno ga ubeđuje da ne podnosi ostavku, jer ko bi drugi držao sve konce u rukama.

Zato prekrajanje resora u budućoj vladi Ane Brnabić nije ništa iznenađujuće. Borba za fotelje zbog ličnih i partijskih interesa ovde je uvek bila ispred funkcionalne države.

Da li je neko blizak Vašingtonu ili Moskvi, podjednako gubi na značaju, kao i bilo kakva stručnost. Zorana Mihajlović se u struci posvetila energetici, ali je politika prevladala pa nije mogla da spreči uništavanje EPS, za šta je realno odgovorna tek nešto manje nego Grčić.

Sa druge strane, sposobnost Siniše Malog da zaključuje tajne ugovore je nešto što je neophodno vladi koja može da se podiči najvećim brojem tajnovitih sporazuma u novijoj istoriji, čak je i Vesić to prepisao i sakrio koliko je koštao spomenik. Ako taj dvojac Mali – Vesić zaigra u novoj vladi, sve će biti tajna, ali nećemo morati da brinemo. Predsednik je tu da brine, spava na podu, jede loše sendviče i gostuje do besomučnosti na kanalima sa nacionalnom frekvencijom.

Predsednik je ušao i u jednu drugu vrstu klinča. Prva i B92 su tražile za emitovanje na SBB 11 puta veći iznos. Pokušao je to da opravda političkim motivima, da je, navodno, ideja da mu se spusti rejting, a podigne udeo u gledanosti medija. Zapravo borba ove vlasti protiv United grupe sada je dosegla najvišu tačku. Pokušavalo se da se profesionalni mediji učine nevidljivim, a sada se pokušava sa skandaloznim pritiskom na kablovskog operatera.

Zašto Vučić „uteže“ redove?

Činjenica je da prostora za kupovinu vremena nema mnogo, kao ni razumevanja van granica Srbije za njegovu politiku. Poslednji kec u rukavu mu je ponavljanje beogradskih izbora, koji bi mogli da zaustave gradonačelnika Aleksandra Šapića u temeljnom razaranju grada, a koje su započeli i usavršili Siniša Mali i Goran Vesić.

Šapić uvodi povećanje poreza na imovinu, komunalnu policiju je zamenio i pojačao „belima“, a jedan od prvih poteza bio mu je legalizacija svoje nekretnine. Domaćinski.

Vučić je poručio da je ostavku spreman da podnese jer bi time kupio od šest do devet meseci za zemlju.

Njegovo bežanje od odgovornosti nas je dovelo ovde – skoro da smo izolovani, cene skaču iako ih vlada ograničava, a strah od nadolazeće zime u Vladi nadoknađuju pouzdanjem u zubato Sunce.

Zato nam dnevnici sve više podsećaju na one iz devedesetih.

***

BONUS VIDEO: Skupština o predlogu da Vlada ima 25 ministarstava: Opozicija protiv, pozicija tvrdi vanredno je

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar