Foto:Nova S

Hoće li se odnos Sjedinjenih Država prema Srbiji promeniti dolaskom Džoa Bajdena na mesto predsednika - o tome se raspravljalo od momenta kada je postalo jasno da je Tramp izgubio izbore. Ipak, sada su tu druga pitanja, nakon što je budući čelni čovek Amerike za najviše državne funkcije predložio ljude od kojih će možda zavisiti i sudbina naše zemlje. Jedan od njih je i Entoni Blinken, koji, kako kažu, veoma dobro poznaje ovaj region. O tome su govorili spoljnopolitički komentator Milan Mišić i Dimitrije Milić iz organizacije "Novi treći put".

Reporter: Marko Novičić

Sjedinjene države uskoro će dobiti novog državnog sekretara, što je u američkoj administraciji zapravo ministar spoljnih poslova. To će, po svemu sudeći, biti jedan od najbližih i najlojalnijih Bajdenovih saradnika. Ali, ko je zapravo Entoni Blinken?

Milan Mišić Foto:Nova S

Spoljnopolitički komentator Milan Mišić smatra da ono što se moglo pročitati o njemu, pošto je obasjan svetlostima međunarod pažnje ne samo američke, jeste da je vrhunski diplomata, da je iskusan, da je sa Bajdenom već skoro 20 god u raznim kapacitetima, da je bio na izuzetno visokim položajima tokom OBamine administiacije, premda Bajden demantuje da će njegov mandat biti u stvari neka vrsta III mandata Baraka Obame.

Blinken je već bio na poziciji zamenika državnog sekretara, a njegov dolazak na novu funkciju trebalo bi da znači okretanje tešnjoj saradnji sa Evropskom unijom i NATO paktom, za razliku od Trampovog unilateralnog pristupa.

Dimitrije Milić iz organizacije „Novi treći put“ veruje da je on nepopularan među svim državnicima koji nisu kor američkih saveznika, zato što je njemu i sličnima teško prodati maglu, iz razloga što su ti ljudi već 30 god prisutni u bezbednosnim strukturama i drž službi i znaju kako funkcionišu različite države i koji su njihovi interesi.

Dimitrije Milić Foto:Nova S

„Tako da u tom smislu će domaći državnici ovde u Srbiji imati teškog pregovarača, i jednu vrlo opreznu osobu sa druge stgrane stola“, kaže Milić.

Aleksandar Vučić sastajao se sa Blinkenom nekoliko puta, o čemu su ovih dana naveliko pisali srpski mediji. Šta bi, ipak, dolazak Blinkena na čelo američke diplomatije mogao da znači za Srbiju?

Povezane vesti:

Milić smatra da se ne treba nešto mnogo plašiti Blinkena, kako već kreću domaći mediji da ga spominju u negativnom kontekstu i sad maltene predstavljaju da će ovde biti bombardovanja broj dva, što se naravno neće desiti o čemu je potpuno iluzorno govoriti, ono što se može očekivati od Blinkena i drugih koji su za sada nominovani za Bajd administraciju, da će težiti da u saradnji sa EU rešavaju brojna pitanja.

„Prioriteti su obnova transatlantskog savezništva koje je oštećeno tokom Tramp mandata, obnova transpacifičke saradnje i u okviru tog mozaika naravno nalazi se i Srbija, čini mi se pre svega sa aspekta njene pozicije. Moj je utisak da će nešto teže biti održavati našu političku i vojnu neutralnost, da će Amerika nastojeći da balansira ruski uticaj i zaustavlja kineski uticaj, obratiti nešto veću pažnju Srbiji nego što bi inače“, kaže spoljnopolitički komentator Mišić.

Milić napominje da su jedine države u regionu koje nisu članice NATO Bosna i Hercegovina i Srbija. Izvesno je, dodaje, da će BiH to uskoro postati, te da naša zemlja ostaje poslednja na agendi kao najteža za integraciju, zbog stavova koji preovlađuju među stanovništvom.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar