Saobraćajni kvizovi na društvenim mrežama uvek dobijaju veliku pažnju, ali jedna slika raskrsnice je napravila potpunu zabunu i pokrenula gomilu komentara.
Od snalaženja na kružnim tokovima, preko razumevanja ko ima prednost na raskrsnici, do pravilnog izlaska na autoput, saobraćajni kvizovi su kreirani kako bi ljudi mogli da testiraju svoje znanje saobraćajnih pravila.
Jedan od ovih kvizova se izdvojio kao posebno težak. Ispod ove slike se postavilo pitanje – kojim redosledom vozila treba da uđu u raskrsnicu?

Menadžer za saobraćaj i bezbednosno inženjerstvo RACQ-a, Gregori Mišković, rekao je da ga nije iznenadilo što je ovaj kviz zbunio mnoge ljude.
„Kviz je ukazao na čestu zabludu da znak ‘stop’ obavezuje vozače da propuste sva ostala vozila koja se suočavaju sa znakom ‘daj prednost’. U stvari, jedina razlika je u tome što vozač koji nailazi na znak ‘stop’ mora prvo potpuno da zaustavi vozilo, a zatim da da prednost u skladu sa pravilima puta.“, rekao je on.
I na kraju, kojim redom automobili treba da prođu?
Pravilni raspored prolaska raskrsnice je: crveni, zeleni, plavi, žuti.
Crveni ide prvi jer njegovo vozilo ne nailazi na znak ‘daj prednost’ ili ‘stop’. Ostala vozila su suočena sa znakovima ‘prednost’ ili ‘stop’, tako da moraju da daju prednost vozilu sa desne strane. Dakle, žuti mora da propusti plavog, a plavi mora da propusti zelenog.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare