Foto: MEGA / The Mega Agency / Profimedia

Najnovija knjiga autorke bestselera “Normalni ljudi” i “Razgovori s prijateljima” stiže u knjižare Velike Britanije u septembru.

Hvaljena autorka bestselera kao što su “Normalni ljudi” i “Razgovori s prijateljima” objaviće svoj najnoviji roman „Intermezzo“ za izdavačku kuću „Farrar, Straus and Giroux“ ove jeseni.

“Intermezzo” prati braću Pitera i Ivana, potpune suprotne karaktere, koji se nalaze nakon smrti njihovog oca. Piter, uspešan advokat iz Dablina u svojim 30-im godinama, je depresivan i teško se nosi sa svojim različitim ljubavnim vezama. Ivan, socijalno nespretni 22-godišnji profesionalni igrač šaha, postaje zaluđen starijom ženom čiji se život brzo isprepliće sa njegovim.

I Piter i Ivan se nalaze u periodu u svojim životima kada su prepuni „žudnje, očaja i mogućnosti“, i uče koliko mogu da podnesu, piše u opisu romana.

Sali Runi, „Intermeco“ Foto: Promo

“Kroz komponente svakodnevnog života, Sali Runi gradi svet etičke složenosti koji se može uporediti sa velikim romanima iz 19. veka,” poručuju iz izdavačke kuće “Farrar, Straus and Giroux”. “Intermezzo je veliki roman: predstavlja još jedan napredak u radu spisateljice koja prikazuje naš život i naše vreme sa više stilskog elana i duha nego ikad pre.”

Sali Runi je prava svetska književna senzacija. Pre tri godine je izdala svoj treći roman „Bajni svete, gde si ti“, koji je kod nas objavljen u izdanju Geopoetike. Rođena je u Irskoj i tek joj je trideset i tri godine. Prvi roman „Razgovori s prijateljima“ izdala je 2017, a već sledeće godine objavljuje „Normalne ljude“, roman koji su Hulu i BBC ekranizovali kao popularnu seriju.

Emocija kojom piše i veština snalaženja u stvaranju teksta čine njenu literaturu daleko vrednijom nego što je to obično ona za koju se govori da je čitaju milenijalci.

„Svaki dan se pitam zašto mi je život ispao ovako“, piše spisateljica milionerka Elis svojoj prijateljici Ejlin u romanu „Bajni svete, gde si ti“.

„Sviđa mi se moj život pod kontrolom. Živim na selu, volim da budem nekako povučena i da mi posao bude glavna stvar“, izjavila je Sali u intervjuu 2021. Na njenu žalost, taj nivo izolacije više nije moguć.

Upitana za knjigu koja je najviše uticala na njeno pisanje, autorka „Normalnih ljudi“ kaže da bi najiskreniji odgovor, verovatno, bila Selindžerova „Freni i Zui“.

Foto: Nils Jorgensen / Capital pictures / Profimedia

Nema, kaže, knjige u istoriji književnosti za koju bi ona volela da ju je napisala.

„Naravno da bih volela da napišem nešto toliko dobro kao što je Džojsov „Uliks“, ali nije da bih baš volela da sam ga ja napisala“, objašnjava Runijeva.

Na pitanje koja književna dela smatra potcenjenim, irska spisateljica odgovara da joj se čini da mnogi ljudi ne prepoznaju koliko su Jevanđelja zanimljiva. Potvrđuje i da se stidi što nije pročitala Tolstojev „Rat i mir“ ili “Zločin i kaznu” Dostojevskog, ali se nada da će to uskoro uraditi.

„Tužno je, ali istinito, moju svest je jako teško promeniti. Mnoge su mi knjige donele nove informacije i otvorile me za nov način razmišljanja, ali ne sećam se da mi je ijedna zaista preokrenula stav o nečemu. Teško mi je što to kažem, ali ako bih i pomislili da bi neka knjiga mogla da mi promeni svest, sumnjam da bih je pročitala“, iskrena je Sali Runi.

Bonus video: Najveća kolekcija knjiga na Balkanu u Beogradu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar