Stevan Tontić. Foto: Gradska biblioteka/Promo

Uručenjem Disove nagrade "Mladi Dis" i priznanja za esej u čast poete Vladislava Petkovića završeno je 58. Disovo proleće u Čačku, a žiri najpoznatije čačanske manifestacije doneo je odluku da Stevan Tontić ponese veliko pesničko priznanje.

U obrazloženju su naveli da je „za Tontića, kao i za Disa i druge značajne srpske i svetske pesnike, poezija ne samo najdublji i najsmisleniji način razumevanja života i sveta, nego i poseban vid iskupljenja, dokaz da je postojanje svake pojedinačne ljudske egzistencije neponovljiv čin“.

Stevan Tontić, dobitnik Disove nagrade kaže da se oseća veoma počašćenim ovim priznanjem. On je podsetio da je drugi put učesnik Disovog proleća istakavši da je ovo jedna od najuglednijih nagrada.

„Prvi put na svečanostima posvećenim Disu bio sam pre 39 godina“, rekao je Tontić.

Čačanska pesnička smotra podstiče i stvaralaštvo mladih. Ove godine na konkurs za nagradu „Mladi Dis“ među 45 pristiglih, najbolji je, po oceni žirija, rukopis Milice Rosić iz Lazarevca.

„Veoma je značajno kada se posvećenost radu vrati u vidu priznanja“, navela je ona.
Prema rečima direktora Gradske biblioteke koja nosi ime „pesnika utopljenih duša“ Bogdana Trifunovića u ovoj ustanovi se trude da svake godine unesu neku novinu prilikom organizacije Disovog proleća, a ove godine je to bio dizajn pratećih izdanja manifestacije. On je izrazio uverenje da će se uslovi za rad na ovoj smotri promeniti i da će biti svečanosti, poput ranijih godina.

Inače, Vladislav Petković Dis rođen je 10. marta 1880. godine u selu Zablaće kod Čačka. Zbirku pesama „Utopljene duše“ objavio je 1911, a dve godine kasnije knjigu rodoljubive poezije „Mi čekamo cara“.

Brod „Italija“ na kome je Dis putovao iz Francuske na Krf torpedovan je u zoru 17. maja 1917. godine. U talasima Jonskog mora, u plavoj grobnici smrti, ostao je zauvek „pesnik utopljenih duša“.

Prvo Disovo proleće organizovano je 13. aprila 1964. godine, a Disova nagrada predstavlja krunu poetskog opusa jednog stvaraoca.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar