Foto:Arhiva Milanovačkog pozorišta

Dodelom nagrada i priznanja sinoć je u Gornjem Milanovcu završen Peti međunarodni pozorišni susret "Takovske cveti".

U proteklih sedam dana na velikoj sceni Kulturnog centra „Mija Aleksić“ u Gornjem Milanovcu izvedeno je sedam predstava različitog žanra i pozorišnog izraza od kojih je pet bilo u tekmičarskom delu susreta. Za najvrednija priznanja festivala i novčanu nagradu od 60.000 dinara nadmetali su se: Kulturno društvo „Loški oder“, Škofja Loka, (Slovenija), Pozorište „Daske“, Laktaši, (Republika Srpsaka, Bosna i Hercegovina), Dom kulture „Radivoj Uvalić Bata“, Prokuplje, Gradsko pozorište, Jagodina i Teatar 011, Beograd.

Predstave je ocenjivao Ivan Pantović, diplomirani dramski i audiovizuelni umetnik.

Za najbolju mladu glumicu Petog međunarodnog pozorišnog susreta proglašena je Maja Demšar koja je tumačila Anicu u predstavi „Hamleta u selu Mrduša Donja“. Komad Iva Brešana na scenu je postavio reditelj Dejan Spasić, a izvelo pozorište Loški Oder iz Škofje Loka (Slovenija).

Foto:Arhiva Milanovačkog pozorišta

– Maja je nagradu dobila za obećavajući habitus koji je iskazala tumačenjem uloge, istakao je Ivan Pantović.

Za najboljeg glumca proglašen je Matej Čujovič za ulogu Tone Bukoveca, u predstavi „Hamleta u selu Mrduša Donja“.

– Matej Čujovič je maestralno vodio lik od početka do kraja.

Ansamblu Loški Oder iz Škofja Loka (Slovenija) pripala je povelja i za najbolju glumicu. Povelja je dodeljena Ireni Kožuh, koja je tumačila Mamiku u predstavi „Hamleta u selu Mrduša Donja“.

– Irena Kožuh je kroz predstavu svoj lik vodila tačno i dosledno – ocenio je Pantović.

Najbolja predstava festivala je „Hamleta u selu Mrduša Donja“, Iva Brešana. Uz plaketu Takovske cveti pobednicima susreta je pripala i novčana nagrada.

Večernja ruža Foto:Arhiva Milanovačkog pozorišta

– Na trijumfalan način predstava ansambla iz Škofja Loka je pokazala moć i vrednost kolektivne igre, zahvaljujući rediteljskom prosedeu i profesionalnoj veštini – naglasio je Ivan Pantović.

Proglašavajući najbolje iskoristio je svoje pravo da pohvalom izdvoji nastup Bojana Trampuša koji je tumačio lik Andreja Skuvca u predstavi „Hamleta u selu Mrduša Donja“.

– Svojom energijom, glumačkim umećem, veštinom i iskustvom Bojan je podsticao ansambl na kolektivnu igru – rekao je Pantović.

Odlukom publike, odnosno žirija u senci sastavljenog od pozorišnih poštovalaca, različite starosne dobi i poslovne orjentacije, za najbolju predstavu Susreta proglašena je predstava: “Večernja ruža”, (po motivima romana „Izgubljene u magli“) Vlada Arsića, a u režiji Nataše Radonjić i izvođenju pozorišta „Teatar 011“ iz Beograda.

Foto:Arhiva Milanovačkog pozorišta

Završne večeri Susreta Milanovačko pozorište je dodelilo i povelju „Dragoljub Draško Obrenović“. Povelja je ustanovljena u znak sećanja na Dragoljuba Obrenovića – jednog od najistaknutijih članova Milanovačkog pozorišta. On je svojim radom i glumačkim kvalitetima šest decenija bio uzor generacijama glumaca iz Gornjeg Milanovca i kao takav, uz ostale glumce i pozorišne pregaoce, uobličavao ukus pozorišne publike grada na Despotovici. Priznanje se dodeljuje najzaslužnijima za sveukupan, kreativan rad u Pozorištu u svim oblastima umetničkog stvaralaštva.

Ove godine Povelja je posthumno dodeljena Branku Nedeljkoviću Meci (1947 – 2022). Bio je glumac prefinjenih manira. Udahnuo je život mnogim pozorišnim junacima. Na scenu je zakoračio davne 1982. godine. U čast pobednika Petog međunarodnog pozorišnog susreta „Takovske cveti“, Milanovačko pozorište izvelo je predstavu „Legija časti“ Bratislava Brace Petkovića koju je na scenu postavio Branko Knežević.

Branko Nedeljković Foto:Arhiva Milanovačkog pozorišta

Bonus video: Premijera predstave „Baša sljezove boje“ u Dadovu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar