Dubravka Ugrešić, Rajko Grlić Foto: Tomislav Miletic/PIXSELL , Filip Krainčanić/Nova.rs

Pokojni producent Aca Stojanović mi je jednog dana poslao iz Beograda knjigu u Zagreb, i rekao mi: “Ovo je neka cura u Ljubljani pročitala, pa misli da bi ti radio od toga film”, prisetio se Rajko Grlić, tokom gostovanja u KC Gradu, kako je došlo do ideje za njegovo popularno ostvarenje "U raljama života".

Reditelj Rajko Grlić je gostujući prošle nedelje u KC Gradu u okviru “Booking Balkan” programa pričao brojne anegdote iz svoje dugogodišnje i plodne karijere. Pominjao je između ostalog i pisce sa kojima je povodom filma sarađivao, od Borislava Pekića, svog stalnog saradnika Ante Tomića, pa do slavne Dubravke Ugrešić, čiji je roman “Štefica Cvek u raljama života” zaslužan za jedan od najpopularnijih Grlićevih filmova “U raljama života”, koji je snimljen pre 40 godina.

Dubravka Ugrešić, Štefica Cvek u raljama života, knjiga, korice
„Štefica Cvek u raljama života“. Foto: Promo

Rajko Grlić se između ostalog podsetio kako je došlo do toga da radi ekranizaciju Ugrešićkinog romana.

– Pokojni producent Aca Stojanović mi je jednog dana poslao iz Beograda knjigu u Zagreb, i rekao mi: “Ovo je neka cura u Ljubljani pročitala, pa misli da bi ti radio od toga film”. Pa je preko Ljubljane i Beograda, došla knjiga nazad u Zagreb. Ja sam to pročitao i meni se to strašno svidelo, ali tu je bilo samo pola sata filma. Tanka, divna knjižica, jedna krasna ironija. I priča o kiču u nama i oko nas. I onda sam smišljao kako da napravim tekst oko glavne priče. Otišao sam do Dubravke Ugrešić i rekao joj: “Ajmo da probamo to da uradimo”. Ona mi je rekla: “Ja ti želim sve najbolje, javi mi kad je premijera”, prisetio se Grlić svog prvog kontakta sa čuvenom zagrebačkom spisateljicom.

– Meni se to dogodilo sa svakim piscem sa kojim sam radio, identična rečenica. Kada sam došao do Borislava Pekića, i rekao mu: “Ja bih jedan komad vaše knjige rado pretvorio u priču za film”, on me je pitao: “Kad je premijera?” Dubravka je nakon moje treće verzije scenarija pristala da piše Pipine monologe, to je lik koji Bogdan Diklić igra u filmu, i pisala ga je po jednom našem zajedničkom prijatelju. To je bio njen doprinos tom scenariju. Ali knjiga je bila središnje telo filma.

Kada je Dubravka prvi put videla film u montaži, dodaje Grlić, bila je razočarana i ljuta.

– Pitala me je: “Zašto si to uradio?” Ja sam naime tim junacima dao nacionalnost. Bata Živojinović je bio Srbin, Ratko Polič je bio Slovenac, Rade Šerbedžija je glumio Hrvata… Ona je bila strašno ljuta da sam time sasvim nepotrebno politizirao film. Oko 20 godina kasnije nas dvoje gostujemo zajedno na jednom američkom univerzitetu, tema tog nekog velikog skupa je odnos filma i literature, klasična priča. Prikazuje se naš film “U raljama života”, i nakon toga je razgovor sa publikom. I ona kaže: “Jeste li videli kako smo nas dvoje znali da će se ta zemlja raspasti, kako smo svima dali nacionalnost”. I ja je gledam – priseća se sa smeškom Rajko Grlić, koji je sa Dubravkom Ugrešić kasnije radio scenario za film “Za sreću je potrebno troje”.

Foto: Promo

U filmu “U raljama života” glume: Gorica Popović, Vitomira Lončar, Bogdan Diklić, Velimir Bata Živojinović, Predrag Miki Manojlović, Radko Polič, Rade Šerbedžija i drugi. Na Pulskom festivalu film je dobio Zlatnu arenu za režiju i za muziku, i nagradu žirija publike.

Radnja filma paralelno prati dve žene – prosečnu i usamljenu devojku Šteficu Cvek (čiji lik tumači Vitomira Lončar) koja sanjari o pronalaženju muškarca svog života, i Dunju (koju glumi Gorica Popović), filmsku rediteljku koja o njoj snima igrani film, ali sa Šteficom deli iste ljubavne probleme. Film se isticao britkom i efektnom satirom na stanje u tadašnjoj državi, uključujući inteligenciju, kao i razbijanjem raznoraznih tabua, kao što je spominjanje zlostavljanja na Golom otoku, ali i međuetničke odnose, uključujući izrugivanje etničkih stereotipa o Srbima i Hrvatima.

Bonus video: Tarantino – Svojim filmovima je postavljao nove standarde u kinematografiji, šokirao i svađao publiku sa holivudskim kritičarima

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare