Japanski pijanista i kompozitor Tempei Nakamura održao je samostalan koncert sinoć u Velikoj sali Kolarčeve zadužbine u Beogradu.
Koncert umetnika koji je svoj debi imao 2010. u Karnegi holu u Njujorku, bio je besplatan za publiku, karte su se delile unapred, zahvaljujući pokroviteljstvu kompanije „Japan Tobacco International“ u saradnji sa Ambasadom Japana u Srbiji.
Predstavnici ovih institucija kratkim govorima obratili su se publici pre početka koncerta.
Pijanista Tempei koji živi u Tokiju, izvodio je svoje originalne kompozicije, dok je deo repertoara posvetio i japanskim tradicionalnim delima i filmskoj muzici.
Koncert je započet sa kompozicijom „Ićigo-Ićie“, a onda je izveo „New Cinema Paradise“ kao posvetu italijanskom filmskom klasiku, remek-delu „Cinema Paradiso“ (1988) reditelja Đuzepea Tornatorea.
Virtuoz na klaviru kombinuje muzičke stilove kao što su džez, klasika i rok žanr, a svoj umetnički izraz često u šali naziva „istočni romantizam“, i govori da bi želeo da „obiđe svet kao ptica sa klavirom kao krilima“.
Naredna kompozicija na repertoaru je bila „Castle in the Sky“ iz istoimenog animiranog dugometražnog filma – „Zamak na nebu“ (1986) Hajaoa Mijazakija, koji Nakamura veoma voli, po sopstvenom priznanju.
Svita „Claud Monet and I“ posvećena je čuvenom francuskom slikaru impresionisti Klodu Moneu, kome se Nakamura divi ceo život. Navedena svita je predstavljena u izvođenju kroz dva stava, dva komada – „Love Story in Montmartre“ i „Love’s Demise“.
Posle kompozicija „Red Dragonfly“ i „Glorious Fanfare“ usledila je kratka pauza.
Drugi čin konceta počeo je sa delom „Merry Christmas, Mr. Lawrence“, i Nakamura je imao potrebu za skoro svaku kompoziciju da istakne par reči.
Numera je iz istoimenog igranog filma „Srećan Božić, gospodine Lorens“ (1983), i pijanista je podsetio na suštinu ostvarenja, toplo prijateljstvo između britanskog i japanskog vojnika tokom Drugog svetskog rata upravo u japanskom zarobljeništvu.
Osim što voli taj film, tu numeru Nakamura je posvetio nedavno preminulom kolegi i velikom uzoru Rjučiju Sakamotou, koji je komponovao muziku za taj film i odigrao glavnu ulogu deleći ekran sa još jednim muzičarem – Dejvidom Bouvijem.
Muzičar je odao počast Džonu Lenonu i odsvirao instrumentalnu verziju antologijske pesme „Imagine“ (1971) iz pera bivšeg člana „Bitlsa“.
Bonus video: Nemanja Radulović, violinista