Foto: Arhiv MPUS,Vladislav Mitić, Wikimedia Commons/Stevan Kragujević, Wikipedia

Veliki jubilej, vek od osnivanja najstarijeg studentskog i posle Narodnog najstarijeg pozorišta u Beogradu, Akademskog pozorišta "Krsmanac" biće obeleženo danas na svečanosti u Ateljeu 212, koja počinje u podne.

Okupljanje nekadašnjih i sadašnjih članova najstarijeg studentskog teatra kod nas u Ateljeu 212 u podne baš na Sverski dan pozorišta samo je uvod u početak obeležavanja stotinu godina od nastanka Krsmanca. U pripremi je i velika monografija povodom veka Krsmanca, kao i brojni drugi programi.

Podsetimo, posle Narodnog pozorišta, Krsmanac je najstarije pozorište u Beogradu, koje je decenijama unazad bilo rasadnik glumačkih i rediteljskih talenata. A sve je startovalo kada se pre stotinu godina grupa studenata Beogradskog univerziteta, predvođena Matom Miloševićem i Milanom Dedincem, okupila u bašti hotela „Moskva“. Osnovali su tada Krsmanac, s ciljem da donesu avangardu i da predstave ovdašnjoj publici nove pisce i moderan pozorišni izraz.

Posle Drugog svetskog rata, pozorište je postalo deo Akademskog društva „Branko Krsmanović“. U to vreme predstave u Krsmancu postavljala je Soja Jovanović, a još uvek se pamti njena režija Nušićevog „Sumnjivog lica“, koja je čak jedno vreme bila i zabranjena. Pored Nušića, glumci i reditelji Krsmanca publici su donosili komade Jovana Sterije Popovića, Šekspira, Čehova, Joneska… Od pedestih godina umetnički rukovodilac postaje reditelj Miroslav Belović, koji je Krsmanac nazivao „istinskim ogledalom svoga vremena“.

Teatar je ovenčan i brojnim nagradama, kako kod nas, tako i u Londonu, Istanbulu, Varšavi, Pragu, Veneciji…

Svoje prve glumačke i rediteljkske korake u Krsmancu su načinili Ljiljana Krstić, Stevo Žigon, Predrag Laković, Dušan Makavejev, Jovan Ćirilov, Boro Drašković, Olivera i Rade Marković, Ljubiša Ristić, Đuza Stojiljković, Ružica Sokić, Bata Stojković, Petar Kralj, Dragan Nikolić…

Bonus video: Premijera „Zaljubljenog Šekspira“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar