Grupna izložba „Aksesoar 18“ članova Sekcije za tekstil i savremeno odevanje Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) biće otvorena u subotu, 30. avgusta u 19 časova, u Galeriji Singidunum u Beogradu.
Aksesoari nisu samo deo istorije, već su i važan deo svakodnevne tapiserije života. Šta bi bio Šerlok Holms bez svog šešira i lule? Ili Džeki Kenedi bez svojih prepoznatljivih naočara za sunce? Kada nosimo aksesoar, ne samo da šaljemo poruku svetu, već i sebi, nekada ozbiljno, a nekada sa osmehom. Kao što je neko jednom rekao: „Aksesoari su kao prijatelji i ako su pravi čine sve boljim“.
Tako je u katalogu izložbe zapisala kostimografkinja Lidija Jovanović i podsetila na istorijat aksesoara:
“Kroz sada već skoro dve decenije dugu tradiciju izložbe aksesoara u organizaciji sekcije TISO, ULUPUDS-a, slavimo kreativnost i umetničku izražajnost kroz detalje koji čine razliku u našim životima. Aksesoari su više od pukih dodataka, oni su izraz identiteta, statusa i kulture kroz vekove.
Aksesoari imaju duboke korene u istoriji ljudske civilizacije. Još u praistoriji, prvi aksesoari su bili jednostavni, ali simbolični – kamenčići, školjke i perje koji su služili kao amuleti ili oznake statusa unutar plemena. Tokom starog Egipta, nakit je imao religiozni i zaštitni karakter, dok su se u staroj Grčkoj i Rimu nosili prepoznatljivi komadi koji su odražavali društveni rang i estetiku. Srednji vek doneo je bogate, ali često funkcionalne aksesoare. Pojasevi, igle za mantile, kao i rukavice, često su bili ukrašeni dragocenim materijalima i složenim vezom. Renesansa je, s druge strane, donela procvat luksuza i umetničkog izraza u aksesoarima, gde su dijamanti, perle i dragoceni metali postali obavezni dodaci za aristokratiju.
U 19. i 20. veku, aksesoari su reflektovali promene u društvenim normama i tehnologiji. Sa industrijskom revolucijom, ovi predmeti postaju dostupni širim slojevima društva, dok je u 20. veku moda postala sredstvo političkog i društvenog izraza. Torbe, šeširi, rukavice i nakit – sve je postalo deo jedne šire priče o emancipaciji i identitetu.”
Jovanović podseća da su danas aksesoari dostupniji i raznovrsniji nego ikad.
“Oni su polje za eksperimentisanje, za izražavanje individualnosti i inovativnosti. Bilo da se radi o 3D štampanom nakitu, eko-frendli torbama, pametnim satovima, ludim fascinatorima, cipelama i tašnama kao statusnim simbolima, savremeni aksesoari nose duh vremena u kojem živimo.”
Na izložbi „Aksesoar 18“ svoje radove će izložiti čak 45 umetnika, a posetioci će moći da otkriju različite tehnike, stilove, priče koji ovi umetnički komadi pričaju i pokazaće zašto je aksesoar deo lične i kolektivne istorije, više od predmeta.
Bonus video: Izložba prekinutih veza u Beogradu