Foto: Nova.rs

Koja će od 26 novih srpskih reči biti najbolja saznaćemo 8. novembra, kada će biti proglašeni pobednici konkursa "Najbolja nova srpska reč".

Nakon šireg izbora organizatori i žiri takmičenja „Najbolja nova srpska reč“, dodatno su suzili odabir. Od 661 reči, koliko je pristiglo na konkurs, načinjen je najpre širi, a sada i uži izbor u koji je ušlo 26 reči.

Koja će biti proglašena najboljom, saznaćemo 8. novembra, a do tada, tačnije do 7. novembra u toku je javno glasanje na veb adresi http://www.malabiblioteka.net/novarec. U uži izbor, po sudu stručnog žirija, ušle su reči – „zabluđen“, kad je neko u zabludi, odbija da prihvati realno stanje stvari i živi u svom svetu; potom „vragoslavlje“ umesto satanizma, takođe, i „jednokolenići“ koja jednim pojmom označava braću i sestre, pa „dušt“ za unutrašnju energiju, snagu…

Kad prema nekoj osobi gajimo nežna i lepa osećanja a daleko je – trebalo bi koristiti reč „tiholjublje“, a „nagibno“  umesto na kip ili na kant. Reč „sramohod“ odnosi se na osećaj sramote koji doživljava osoba dok korača, najčešće na putu do kuće, „tužić“ kao zamena za „tužan smajli“, a „zasebljiv“ kao sinonim za sebičan i egoističan.

Umesto „overthinking“ tu je „premisliti“, a „rasanica“ za „izlazak“ iz stanja nejasnoće, dok bi „dušovanje“ trebalo koristiti za iskaz o putovanju nečije duše nakon smrti. Da se ne bi koristio anglicizam „nonbinary“ tu je „vanrodan“, „neizust“ je za tabu, „obezrođenje“ umesto dženderizma. Pa „useblje“ kao introvertnost, „zagrljiv“ je neko ko odiše zaraznom dobrotom i prisnošću; a „ponesuša“ je kafa za poneti.

„Odustajna/odustajan“ je ona(j) koji lako odustaje, „kradopisac“ – plagijator, „snomilje“ – osećaj blage, tople sreće koji osetiš neposredno pre nego što utoneš u san, onaj osećaj blaženstva i spokoja, a „rasprijateljiti se“ zamena je za „anfrendovati“, i sinonim za
reč razdružiti se.

„Magličarenje“ je blefiranje i prodavanje magle, a „neizrečje“ reč koja označava osećanje ili stanje u nama koje se ne može rečju izraziti. Umesto GOAT, treba koristiti „nadvremenik“, a „staroženju“ za starije ljude od preko 70 godina koji pokušaju da pronađu svoju srodnu dušu…

Bonus video: Najbolja nova reč

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare