Premijera britanskog filma "Bez povratka" Jusafa Alija Kana održana je sinoć u okviru programa "Fest Fokus" na 52. Festu, a jednu od glavnih uloga tumači hrvatski glumac Goran Bogdan.
Ovo ostvarenje je na repertoaru i danas u 17.30 u Domu omladine, kao i sutra u 13.30 u Jugolsovenskoj kinoteci u sali „Makavejev“.
Reditelj, koscenarista i koproducent Jusaf Ali Kan je u susretu sa medijima otkrio da je scenario napisao sa Endijem Porterom i u njemu pripoveda sudbinu 10-godišnjeg dečaka Rajana koji u besu pobegne od majke i njenog novog dečka i tom prilikom pronalazi povređenog čoveka iz Sirije, koji se krije od policije i počinje sebe da ubeđuje da je pronašao svog otuđenog oca. Dok Rajan tajno pomaže migrantu da ga snabde hranom i lekovima, njih dvojica razvijaju blisku vezu, ali opasnost vreba od rasiste očuha i njegovih drugova koji uspevaju da lociraju skrovište migranta. Kada Rajan to otkrije, očajnički želi da pokuša da pomogne, sa potencijalno strašnim posledicama.
Glumac Goran Bogdan objasnio je da okosnicu radnje čini odnos dečaka i migranta kojeg on tumači.
– Moj lik izbeglica beži od zakona i nalazi smiraj na tom napuštenom mestu. Nedostaju mi koreni i tako zajedno nadoknađujemo ono što nam fali, njemu otac, meni porodica. Stvara se novi odnos, pun poverenja i ljubavi prema svetu – rekao je Bogdan, kojem je ovo treći film na Festu (sinoć su prikazani i „Za danas toliko“ i „Pamtim samo sretne dane„).
Film „Bez povratka“ sniman je pre skoro osam godina, a situacija oko migranata je, ističe, sve gora:
– Ništa se nije promenilo, još je gore, a taj užas se produbio, a time je nažalost i ovaj film postao aktuelniji. Dok smo snimali, nadali smo se suprotnom, stoga je sad i potrebniji. Ali, uprkos svim tim raskolima, nukleus bi trebalo da bude bavljenje samima sobom, a ne takozvanim velikim stvarima, jer time pravimo svet još gorim. Zaboravljamo da je najvažniji život, ljubav i mir. Da se izrazim najgore, mi, sebični kakvi jesmo, se ne bavimo izvorima te sebičnosti, nego je rasipamo na imbecilne stvari i ne znam šta time nadomešćujemo sami sebi.
Reditelj Jusaf Ali Kan kazao je da mu je veoma važno bilo da se bavi identitetom jer je i sam mešovitog porekla, mama mu je Velšanka-Jevrejka, a otac Afganistanac:
– Na neki način, i sam sam otelotvorenje tog kompleksnog sveta koji nas okružuje i svih tih konflikata. O tome i moj film govori. Istraživao sam sukob, ali sam pokušao da nađem dijalog između dve strane i pokažem ono što sam i sam – jedinstvo.
Bonus video: Asgar Farhadi prima Beogradskog pobednika na Festu