Jedan od četiri dokumentarna filma 51. FEST-a je i švajcarsko-nemačko ostvarenje "Voleti Patrišu Hajsmit" (Loving Highsmith) Eve Vitije koje nam, prvi put, otkriva stvarnu privatnu ličnost čuvene autorke krimi romana.
Film zasnovan na dnevnicima i ličnim beleškama američke književnice Patriše Hajsmit i sećanjima njenih ljubavnika, prijatelja i članova porodice, baca novo i sasvim drugačije svetlo na život čuvene autorke krimića, fokusirajući se na njenu (uzaludnu) potragu za ljubavlju i problem sa seksualnim identitetom.
Patriša Hajsmit (1924-1995) napisala je preko 20 knjiga, od kojih je više od polovine do danas ekranizovano u SAD, Francuskoj i Nemačkoj. Već prema njenom prvom romanu Alfred Hičkok je 1951. snimio film „Nepoznati iz Nord-ekspresa“. Uprkos tom ranom uspehu, Patriša za života nije doživela neko istinsko priznanje. Tek kada je, nakon njene smrti, Entoni Mingela 1999. režirao hit „Talentovani gospodin Ripli“, sa Metom Dejmonom, Gvinet Paltrou i Džudom Loom, javnost se ponovo zainteresovala za nju i njena dela.
Sledeći veliki hit bila je drama „Kerol“ Toda Hejnsa iz 2015. o tajnoj vezi dveju žena, u tumačenju Kejt Blančet i Runi Mare, nominovana za šest Oskara. Film je zasnovan na delimično autobiografskom romanu „Cena soli“ koju je Hajsmit objavila 1952. pod pseudonimom Kler Morgan. Tek 2000. roman je reizdat pod Patrišnim pravim imenom i novim naslovom.
Sama Patriša, koja je veliki deo života provela u Švajcarskoj, gde je i sahranjena, bila je primorana da vodi dvostruki život i skriva svoje gej afere od javnosti. Samo je u dnevnicima pisala istinu o svom privatnom životu. Te rukopise je zaveštala Narodnoj biblioteci i Književnom arhivu u Bernu, čiji je sadržaj švajcarska rediteljka Eva Vitija vešto protkala kroz svoj dokumentarac, rešena da „ukloni zavesu“ sa ozloglašeno privatne i povučene književnice i dopre do njene ličnosti, kao niko pre toga.
Film „Voleti Patrišu Hajsmit“ je na programu FEST-a 25. februara u Dvorani Kulturnog centra (14.30) i Domu omladine Beograda (17.30) i 28. februara u 16 sati u Jugoslovenskoj kinoteci.
Bonus video: Otvaranje Festivala autorskog filma u znak sećanja na Purišu Đorđevića