Jedna od najvećih brazilskih pevačica Gal Kosta preminula je juče. Ikona brazilske popularne muzike i jedna od ključnih figura pokreta "Tropikalija" umrla je u Sao Paolu. Imala je 77 godina.
Još uvek nije poznat uzrok smrti Gal Koste, ali nedavno je pevačica bila prinuđena da otkaže nekoliko nastupa zbog hiruške intervencije na nosu, prenela je agencija AP.
U karijeri dugoj gotovo šest decenija ova dama, jedinstvenog vokala otpevala je neke od najznačajnijih kompozicija u istoriji brazilske pop kulture, kakve su „Aquarela Do Brasil“ Arija Baroza, „Dindi“ Antonija Toma Žobima, „Que Pena“ Horhea Ben Žora ili „Baby“ Kaetana Velosa.
Gal Kosta rođena je 26. septembra 1945. u gradu Salvadoru, glavnom gradu države Baija, kao Marija da Grasa Pena Burgos. Kad je s 14 godina čula kompoziciju „Chega de Saudade“, čiji je autor veliki Žoao Žilberto, opčinila ju je bosa-nova.
– Rođena sam s željom da pevam… Uvek sam mislila da ću biti pevačica. Imala sam tu neku čudnu intuiciju – svedočila je muza najvećih brazilskih kompozitora u jednom intervjuu pre dvadesetak godina.
I profesionalnu karijeru Gal Kosta započela je 1964, a debi album „Domingo“, urađen u tandemu s Kaetanom Velosom, objavila je tri godine kasnije.
Vrlo brzo postala je deo pokreta „Tropikalija“, koji je doneo revoluciju na brazilskoj sceni, s obzirom da je tamošnje muzičko nasleđe, sambu i bosa-novu „pomešala“ sa stranim kulturnim uticajima, od afričkih ritmova, do psihodeličnog popa i roka. A iz „Tropikalije“ su proistekle sve same legende brazilske popularne muzike, poput Kaetana Velosa, Žilberta Žila, Toma Zea, Marije Betanje… Zamišljen kao „polje razmatranja društvene istorije“ te velike zemlje kroz umetnost, donosio je sliku Brazila kao „tropskog ostrva u raju“, suprotstavljajući se vojnoj diktaturi u toj zemlji. A trajala je dve decenije, dok je „tropikalizam“ postao jedan od najvažnijih kontrakulturnih referenci, a kao kamen temeljac pokreta smatra se kompilacija „Tropicália ou Panis et Circencis“.
U impresivnoj karijeri objavila je više od 30 studijskih albuma, nekoliko lajv ploča, a pojavila se i u filmu „O Mandarim“, kao i polubiografskom dokumentarnom serijalu koji je radio HBO „O Nome Dela é Gal“.
Ovenčana je 2011. godine Latin Gremi nagradom za životno delo.
Poslednji album „Nenhuma Dor“ objavila je prošle godine, a u decembru je imala zakazan nastup u Sao Paolu, na festivalu Primavera saund. Još za života pevačice počeo je da se stvara biografski film, nazvan „Meu nome é Gal“ o Gal Kosti, u kojem muzičku zvezdu tumači Sofi Šarlot.
Vest o smrti pevačke dive tako je ražalostila brazilsku javnost. Čest saradnik i još jedna od ikona pokreta „Tropikalija“ Žilberto Žil samo je jedna od brojnih ličnosti u Brazilu, koja se oprostila od Gal.
– Veoma sam tužan i potresen zbog smrti moje sestre Gal Koste – saopštio je veliki Žilberto Žil, svojevremeno i ministar kulture Brazila.
A oglasio se i brazilski predsednik Lula da Silva, kojeg je pevačica zdušno podržavala. Čak je nedavno, tačnije krajem oktobra, uoči održavanja predsedničkih izbora u Brazilu, na kojem je Luli takmac bio Žair Bolsonaro, svoje pratioce na društvenim mrežama zasipala porukama podrške Luli, kačeći i zajedničke slike s, ispostaviće se, budućim predsednikom. I Lula je zato, uz fotografiju na kojoj grli Gal Kostu, ispisao ove reči na Tviteru:
Gal Costa foi das maiores cantoras do mundo, das nossas principais artistas a levar o nome e os sons do Brasil para todo o planeta. Seu talento, técnica e ousadia enriqueceu e renovou nossa cultura, embalou e marcou a vida de milhões de brasileiros.
📸 @ricardostuckert pic.twitter.com/4jU2SBcHuq
— Lula (@LulaOficial) November 9, 2022
– Otišla je jedna od najvećih. Gal Kosta je bila među najboljim pevačima na svetu. Zahvaljujući i njoj ime i zvuk Brazila zna čitava planeta. A talenat i hrabrost Gal Koste obogatili su našu kulturu, i obeležili živote miliona Brazilaca.
Gal Kosta je bila biseksualka, i jedno vreme u vezi s koleginicom Marinom Limom, u doba kad se u Brazilu na istopolne veze nije blagonaklono gledalo. Iza sebe je ostavila šesnaestogodišnjeg sina.
Bonus video: Glas, dirka, bas