Početkom decembra prošle godine raspisan je Javni konkurs za novog direktora Pozorišta na Terazijama. Od tog 8. decembra, kandidatima je dat desetodnevni rok da se prijave za čelno mesto beogradskog teatra i to na period od četiri godine.
Odluku o novom prvom čoveku, koji će imati mandat od četiri godine, donosi osnivač – Skupština grada Beograda.
– Konkurs je završen, procedura je prošla kroz Upravni odbor i sada se predaje osnivaču, Skupštini grada Beograda. Mi smo odradili sve na vreme, na nama više ništa nije. Sada se čeka konstituisanje Skupštine grada, nakon decembarskih izbora ili odluka Privremenog organa, kako bi se izbor direktora Pozorišta na Terazijama završio – kaže za Nova.rs Radoslav Rade Marjanović, još uvek vršilac dužnosti direktora ovog teatra.
Podsećanja radi, Marjanović, legendarni glumac našeg jedinog muzičkog pozorišta, na ovu funkciju izabran je u decembru 2022. godine, nakon što je tadašnjem direktoru Aleksandru Đaji istekao drugi mandat. Tada je za naš list izjavio da je prihvatio da bude na čelu ove ustanove na poziv Sekretarijata za kulturu grada Beograda.
– Status vršioca dužnosti upravnika pozorišta je proceduralan dok se ne otvori Konkurs za direktora Pozorišta na Terazijama. Prihvatio sam ga sa željom da sve ono što sam ostvario u ovom teatru i što sam mislio da treba da se odradi, iskoristim i uradim na dobrobit sjajnog ansambla i, naravno, publike – rekao nam je tada Marjanović i dodao da nema nameru da se dugo zadržava na ovoj poziciji:
Među kandidatima i penzioner
– Tu sam dok se ne raspiše Konkurs i iskreno bih voleo da na mesto upravnika dođe neko mlađi. A ja, koji sam u penziji, uvek sam tu da priskočim ako zatreba i da radim ono što i do sada – glumim.
Ipak, kako smo saznali, izgleda da se predomislio, pa se tako našao među kandidatima za direktora. Razgovor sa pretendentima obavio je Upravni odbor, čija je predsednica dramska umetnica Tanja Bošković, nekadašnja vedeta Pozorišta na Terazijama, a članovi – prof. dr Nikola Maričić, operski pevač Nikola Mijailović, šef katedre za solo pevanje Fakulteta muzičke umetnosti, producent Marko Čkonjević i čuveni trubač Zoran Kovačevski, stalni član orkestra Pozorišta na Terazijama.
Na konačnoj listi kandidata, koji su ispunili uslove Konkursa su Marjanović, Nikola Bulatović, Dimitrije Ilić, Vladimir Dekić i Ivan Ilić, saznaje Nova.rs.
Pozorišni, filmski i televizijski glumac Radoslav Rade Marjanović (1950) diplomirao je na Glumačkoj akademiji u Beogradu u klasi Minje Dedića. Profesionalnu karijeru započinje u Ateljeu 212. Bio je član Narodnog pozorišta u Beogradu, a kasnije dramskog ansambla Pozorišta na Terazijama u kome je ostvario brojne uloge u kultnim muzičkim predstavama. Pored umetničkog angažmana, Marjanović je bio i član Upravnog odbora u matičnoj kući u tri mandata, od kojih je u jednom bio i predsednik.
Glumac Nikola Bulatović stalni je član ansambla Pozorišta na Terazijama od 1998. godine. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti u klasi Milenka Maričića. Objavio je pet solo albuma na kojima je bio i kompozitor i tekstopisac. Bavi se sinhronizacijom animiranih filmova za decu. U matičnoj kući, osim uloga u brojnim predstavama, režirao je mjuzikl “Glavo luda”.
Glumac Dimitrije Mita Ilić stalni je član Narodnog pozorišta u Beogradu gde je jedno vreme obavljao funkciju pomoćnika upravnika Drame. Aktivno se bavi sinhronizacijom animiranih i igranih filmova i serija za studije Laudvorks, Hepi TV, Mobi, Gold digi net, Livada Beograd, Bozomiks i Vočaut.
Vladimir Dekić, direktor projekata, producent i organizator (produkcije i koprodukcije) Grad teatra Budva u periodu 2000-2014, tehnički direktor Jugoslovenskog dramskog pozorista 2011-2015, izvršni producent operskih i koncertnih produkcija i koprodukcija Jugokoncerta, ali i BEMUS-a 2005-2009, direktor Ansambla narodnih igara i pesama Srbije Kolo u dva mandata.
Ivan Ilić, klavijaturista, dirigent, aranžer, kompozitor i trombonista, docent je na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu na katedri za džez i popularnu muziku. Sa 20 godina je diplomirao aranžiranje na Berkli koledžu u Bostonu (SAD), a završava i Specijalističke studije iz dirigovanja, kao i Master akademske studije iz Džez Trombona na FMU u Beogradu. Bio je dirigent Big Benda RTS-a. Кomponovao je muziku za pozorište, video produkciju, mjuzikle i film. Кao saradnik Pozorišta na Terazijama autor je i dirigent tri originalna mjuzikla, a kao orkestrator potpisuje još četiri licencna mjuzikla brodvejskih produkcija.
Da li će svemu kumovati političke veze
Postoje određeni rokovi, koji treba da se ispoštuju, pre nego što se lista kandidata pošalje Gradu Beogradu, čija će Skupština doneti konačnu odluku, napominju naši izvori. A ko će to biti, prokomentarisali su na kraju, nažalost, svodi se na političke veze.
Podsetimo, Pozorište na Terazijama osnovano je 23. decembra 1949. godine kao Humorističko pozorište i potom je nekoliko puta menjalo ime. U periodu od 1954. do 1959. godine zove se Beogradska komedija, a spajanjem sa Beogradskim dramskim pozorištem u jesen 1959. postaje Savremeno pozorište sa dve scene – na Crvenom krstu i na Terazijama. Sa sezonom 1975/76 ponovo postaje samostalno i to pod sadašnjim imenom – Pozorište na Terazijama.
Zbog temeljne rekonstrukcije matične zgrade na Terazijama, predstave su od 1991. godine pa do povratka u zgradu izvođene na sceni Teatar T u ustanovi kulture „Vuk“. Na svoju scenu ansambl se vratio 2005. kad je u tehničkom i prostornom smislu smatrano najsavremenijim teatrom u ovom delu Evrope. Ali, ono što je mnogo važnije jesu umetnička dostignuća ansambla koja su izdvojila ovaj teatar kao sinonim za mjuzikl i muzičke predstave. Osim izvođenja brodvejskih hitova u skorijoj prošlosti, poslednjih deceniju i više, neguje i razvija i predstave zasnovane na domaćoj literaturi koje su postale prepoznatljive kao „domaći mjuzikl“, među kojima su “Lutka sa naslovne strane”, “Maratonci trče počasni krug”, “Na slovo, na slovo”, kao i još uvek aktuelnih predstava poput “Zone Zamfirove”, “Glavo luda”, “Mister Dolar” ili “Sa druge strane jastuka”.
Za prvog upravnika ovog teatra imenovan je pesnik Dušan Кostić, ali je glavni pokretač pozorišta bio Radivoje-Lola Đukić. Na čelu pozorišta bili su Branislav Đorđević, Predrag Dinulović, Aleksandar Bakočević, Pavao Broz, Isak Amar, Miroljub Milovanović, Vojislav Mirić, Dragan Jerković, Vasilije Marković, Jovan Ristić, Dušan Golumbovski kao v.d. 1996. godine, Miladin Ševarlić, Svetislav Bule Goncić, Mihailo Vukobratović, Aleksandar Đaja. Sadašnji vršilac dužnosti direktora je Radoslav Rade Marjanović.
Pozorište ima četiri umetnička ansambla: dramski, baletski, horski i orkestarski. Čini se da je biti na njegovom čelu, osim prestiža, potrebno imati i dodatne veštine…
Bonus video: „Žene na ivici nervnog sloma“ novi mjuzikl po uzoru na špansku crnu komediju Pedra Almodovara
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare