Ostvarenje rumunskog reditelja Bogdana Murešanua "Nova godina koja nije došla" ovenčano je najvećom nagradom Festivala autorskog filma - Gran prijem "Aleksandar Saša Petrović" za najbolji film.
Na svečanoj ceremoniji u Mts dvorani večeras je završen 30. Festival autorskog filma, a apsolutni pobednik rođendanskog izdanja FAF-a jeste rumunski film, delom i srpska koprodukcija.
Osim Gran prija, film „Nova godina koja nije došla“, tačnije reditelj i scenarista Bogdan Murešanu, ovenčan je i priznanjem „Gordan Mihić“ za najbolji scenario, odlučio je žiri kojeg su činili spisateljica Rumena Bužarovska, rediteljka Una Gunjak i predsednik selekcione komisije Luksemburškog fonda Majnolf Curhorst. Dodeljivanje glavnog priznanja FAF-a rumunskom ostvarenju obrazložili su rečima da je posredi „dirljiv i duhovit film koji pripoveda priču o kritičnom istorijskom događaju kroz šest vešto povezanih situacija kako bi oformile pripovest koja predočava tačnu i verodostojnu sliku vremena, razotkrivajući besmislenost i okrutnost diktatorske mašinerije“.
– Ovaj film nas podseća da nikada ne treba potcenjivati buntovnog pojedinca, pružajući nam preko potrebnu nadu i hrabrost za ova mračna vremena – zaključak je žirija, koji je ovom filmu darivao i nagradu za najbolji scenario, jer „predočavajući vešt, razigran i realističan dijalog, scenarista hoda tankom linijom između besmislice i stvarnosti, nikada ne isklizavajući u banalnost“.
– Pružio nam je zanimljiv, inteligentan, kompleksan i realističan scenario koji uspeva i da dirne i da zabavi publiku – ocenio je žiri FAF-a.
Nagrada za najbolju režiju dodeljena je indijskoj rediteljki Pajal Kapadiji za ostvarenje „Sve što zamišljamo kao svetlost“. Sineastkinja, kako je naveo žiri, „pripoveda priču s velikom suptilnošću i emocionalnom pronicljivošću, uspevajući da dočara atmosferu grada koji je u stanju da istovremeno guši želje i neguje prijateljstvo i solidarnost tri protagonistkinje“, dodavši:
– S velikom toplinom i saosećanjem sa junakinjama, rediteljka oslikava svakodnevnicu, emocionalne nesigurnosti, osećanja i nade žena naspram pozadine sazdane od ubrzanog života u Mumbaju – gradu snova.
Najboljim filmom u selekciji Hrabri Balkan proglašen je naslov „Krila radnika“ reditelja Ilira Hasanaja, odlučio je žiri u sastavu: Nil Jang, Emilija Gašić i Vladimir Vulević, ocenivši da se „izdvojio originalnošću, konceptualnom odvažnošću, radikalnom stilskom paletom i tehničkim majstorstvom“.
Priznanje Erste banke „Veruj u sebe“ za odvažan glas Hrabrog Balkana pripalo je direktoru fotografije Mladenu Teofiloviću i koloristi Nikoli Marinkoviću za rad na filmu „Sunce nikad više“ Davida Jovanovića.
Nagradu za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu u čast Slavka Vorkapića dobio je film „Prokletnici“ Roberta Minervinija, jer je kroz „introspektivnu tišinu i minimalističku glumačku igru koje prate pažljivo odabrana rešenja direktora fotografije, dočaran osećaj očajne nemoći pred nepreglednim pejzažima u kojima je jedinica na vojnoj misiji ostavljena u zaboravu“.
Na svečanoj ceremoniji dodeljena su i posebna priznanja i to Vanji Kovačević za montažu filma „Nova godina koja nije došla“ (Takmičarska selekcija) i Dafne Heretakis za ostvarenje „Od statue tražimo samo da stoji mirno“ (Hrabri Balkan).
Nakon dodele nagrada publika u Mts dvorani imala je premijerno priliku da vidi novi film Majka Lija „Bolne istine“.
Iako je večeras spuštena zavesa na 30. Festival autorskog filma, sutra i u nedelju, 1. decembra moći će da se pogledaju najtraženiji filmovi iz prethodnih sedam dana u okviru tradicionalnog programa FAF na bis i to u Mts dvorani, Dvorani Kulturnog centra i Jugoslovenskoj kinoteci, među kojima su naslovi: „Seme svete smokve“, „Sve što zamišljamo kao svetlost“, „Armand“, „Priča o Eduardu Limonovu“, „Veliko putovanje“, „Popodneva samoće“…
Bonus video: Srdan Golubović o FAF-u