Foto: Courtesy of the Leo Baeck Institute, Promo

Roman "Putnik" Ulriha Aleksandera Bošvica, koji je nedavno otkriven posle nekoliko decenija, objavila je "Laguna", saopšteno je iz ove izdavačke kuće.

Te 1938. godine tada dvadesettrogodišnji Ulrih Aleksander Bošvic napisao je „Putnika“ vrtoglavom brzinom za samo nekoliko nedelja, odmah nakon Kristalne noći.
U romanu ispisuje gotovo filmski portret junaka koji je najbezbedniji kad je u pokretu, jer svako mirovanje je rizično. Takva je i priča: kadrovi se hitro smenjuju, dijalozi se odigravaju brzim tempom, najčešće u hodu, smetenosti i žurbi glavnog junaka.

Tog novembra 1938. godine u Berlinu Oto Zilberman, ugledni biznismen jevrejskog porekla koji se borio na strani Nemačke u Velikom ratu, u poslednji čas uspeva da se iskrade iz svog doma i izbegne pred odmazdom SA odreda, noseći aktovku punu novca. Primoran je da se sakriva i, u strahu da će ga razotkriti, uprkos arijevskom izgledu, ukrcava se u voz. A onda u još jedan. I još jedan… Berlin-Hamburg-Nirnberg-Ahen… I tokom tragične odiseje kroz Nemačku gubi imovinu, ali i dostojanstvo. Na kraju i razum.

No, rukopis „Putnika“, koliko god bio brzo napisan, bio je od tada skriven od svih. Naime, decenijama je bio pohranjen u Izbegličkom arhivu Nacionalne biblioteke Nemačke… I otkriven je tek nedavno i konačno objavljen, uz izvrsne kritike:

„Svedoci smo dragulja ponovnog otkrića“, naveo je „Vol strit džurnal“, ocenivši da je „Putnik“ zadivljujući, gotovo „filmski portret ambivalentnog begunca, sateranog u ćošak, ali ne i zarobljenog, najbezbednijeg kada je u pokretu, pred najvećim rizikom kada je primoran da miruje“.

Foto: Promo

Britanski „Telegraf“ istakao je da je posredi „snažan, proročki i jeziv portret užasa života pod nacističkim režimom, koji se može porediti sa remek-delima Franca Kafke i Hansa Falade“.

Bonus video: Najbogatiji pisci

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar