Ovogodišnji "Svetski dan(i) poezije" biće održani od 21. do 23. marta 2021. godine u onlajn formatu, saopšteno je iz Kulturnog centra Beograda.
Kako se navodi svoje stihove govoriće devet mladih autora i autorki, „koji stvaraju na istom jeziku”. To su Đorđe Ivković, Radmila Petrović (Srbija), Marija Dejanović, Tomislav Augustinčić (Hrvatska), Marija Dragnić, Jana Radičević (Crna Gora), Alen Brlek (Hrvatska), Vladana Perlić, Anita Pajević (BiH).
„Kako se festival iz poznatih razloga održava u digitalnom prostoru, umesto tribina osmišljena je dijaloška e-publikacija, a umesto pesničkih čitanja publika će imati priliku da ih čuje preko video-zapisa. Svake godine manifestacija nosi novi tematski predznak, dok se osmišljavanje koncepta prepušta drugom pesniku ili pesnikinji. Urednica ovogodišnjeg programa je pesnikinja i dramaturškinja Maša Seničić“, naveli su organizatori.
Na ovogodišnjoj manifestaciji predstaviće se i tri mlade italijanske pesnikinje Đulija Martini, Alma Spina i Beatriče Kristali. Njihove pesme biće prevedene na srpski posebno za ovu priliku.
Kompletan program biće dostupan na Jutjub kanalu, Fejsbuk i Instagram stranici Kulturnog centra Beograda. Tokom festivala svakog dana biće okačeno po četiri poetska videa u razmaku od nekoliko sati.
Svetski dan poezije proglasio je UNESCO 1999. godine, a Kulturni centar Beograda je dve godine kasnije, u saradnji sa pesnikinjom Dubravkom Đurić – oslanjajući se na tradiciju organizacije pesničkih programa u Beogradu – započeo manifestaciju posvećenu savremenoj poeziji koja je vrlo brzo prerasla u međunarodni pesnički festival. “Na njemu su do sada u Srbiji, u Kulturnom centru Beograda, ali i u brojnim partnerskim institucijama, gostovali autori i autorke poput Adama Zagajevskog, Eve Lipske, Amira Ora, Uvea Kolbea, Ane Blandijane, Valerija Magrelija, Aleša Debeljaka, Džeroma Rotenberga, te Zvonka Karanovića, Ane Ristović, Petra Miloradovića, Radmile Lazić, Milene Marković, Marjana Čakarevića, Dragane Mladenović i drugih. U debatnom programu takođe su kroz godine učestvovali raznovrsni pesnici, prevodioci i kritičari, dok je ovaj festival kontinuirano bio posvećen i afirmaciji mladih autora i autorki kroz njihovo aktivno učešće u programima”, podsećaju organizatori.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar