Film "Obraz" Nikole Vukčevića premijerno će biti prikazan 7. novembra na prestižnom međunarodnom festivalu u Kotbusu.
Crnogorsko ostvarenje, koje je rađeno u koprodukciji i sa Srbijom „Obraz“ odmah nakon svetske premijere na Film festivalu Cottbus u Nemačkoj, i to u glavnoj takmičarskoj selekciji, biće prikazan i na Cairo International film festivalu u Egiptu.
– Radnja filma smeštena je u period Drugog svetskog rata, u neimenovanom malom mestu u Crnoj Gori, gde tokom 36 sati jedno progonjeno pravoslavno dete, koje je izgubilo roditelje u napadu fašističke jedinice balista SS Skenderbeg, pronalazi utočište u kući potpunog stranca: Albanca Nura Doke. Nur se suočava sa teškom moralnom dilemom – da li da preda dete progoniteljima i time izda višedecenijski kodeks svoje kuće, ili da rizikuje živote svoje porodice kako bi zaštitio to nepoznato dete druge vere i nacije. Kroz priču o moralu, ljubavi i odrastanju, film postavlja univerzalna pitanja o ceni ljudske žrtve, bez obzira na veru i naciju – objašnjava srpski koproducent filma, uz Nevenu Savić, Ivica Vidanović iz kuće „Cinnamon films“.
Koproducentkinja Nevena Savić ponosna je, kako priznaje, što su nemački i egipatski festival uvrstili „Obraz“ u svoje selekcije:
– Kotbus je jedan od najvažnijih festivala istočnoevropskog filma, a Kairo jedan od svetskih festivala kategorije „A“. Premijera na ovako značajnim međunarodnim filmskim festivalima potvrda je vrednosti našeg filma na kojem smo dugo radili i prilika za promociju ove koprodukcije (Crna Gora/Srbija/Nemačka, Hrvatska) – reči su Savićeve.
Programski direktor festivala u Kotbusu, na kom će se desiti svetska premijera – Bernd Buder, koji je nekada bio deo selektorskog tima Berlinala, i veliki je poznavalac balkanskog filma ovim rečima je opisao „Obraz“:
– Nikola Vukčević je svojim najnovijim delom uspeo da stvori žanrovski film prepun napetosti, bogat elementima fantastike – povremeno nalik hororu – s vrhunskim pejzažnim kadrovima i likovima koji bi se mogli uporediti sa „Gospodarom prstenova“.
Vukčevićevo ostvarenje je najpre predstavljeno na industrijskom događaju filmskog festivala u Kanu – Marche du Films 2023, da bi potom bilo selektovano i predstavljeno u posebnoj selekciji filmova u produkciji (Work in Progress International) na festivalu u Talinu. „Obraz“ je nastao uz sufinansijsku podršku putem javnih konkursa Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije, Hrvatskog audiovizuelnog centra, Ministarstva kulture Crne Gore, RTVCG i podrške CEKUM-a. Kuriozitet je da je ovaj projekat na koprodukcijskom konkursu u Srbiji, u novembru 2020 – bio prvoplasirani, ispred pedesetak drugih, obezbedivši podršku javnih sredstava građana Srbije u iznosu od oko 60.000 evra.
Film je inspirisan motivima antologijske pripovetke „Obraz“ (Legenda o Nuru Doki) crnogorskog akademika Zuvdije Hodžića. Scenario su potpisale Ane Vujadinović (Crna Gora) i Melina Pota (Srbija). Vukčević, ne samo da je režirao „Obraz“, već je bio i saradnik na scenariju.
Glavnu ulogu tumači Edon Rizvanolli (Holandija), a ostale role tumače: Nikola Ristanovski (Severna Makedonija), Igor Benčina (Srbija), Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina), Selman Jusufi i Xhejlane Terbunja (Kosovo), kao i crnogorski glumci Aleksandar Radulović, Branimir Popović, Ana Vučković i doajen glume u Crnoj Gori Zef Bato Dedivanović, koji je preminuo neposredno nakon završetka snimanja filma. Uloge dece tumače Elez Adžović, Vuk Bulajić, Merisa Adžović i Hana Pavlović.
Film je vizuelno oblikovao direktor fotografije Đorđe Stojiljković (Srbija), scenograf je Stanislav Nikičević (Crna Gora), kostimograf Lidija Jovanović (Srbija), dok je za muziku bio zadužen Dušan Maksimovski (Hrvatska/Crna Gora). Montažerka filma je Olga Toni (Slovenija), dok su vizuelne efekte kreirali Đorđe Stojiljković (Srbija) i Đuro Mihaljević (Crna Gora). Dizajner i mikser zvuka je Igor Vujović (Crna Gora), sa hrvatskim kolegom Dariom Domitrovićem. U izvršnoj produkciji su Milorad Radenović i Jelena Filipović (Crna Gora).
Nikola Vukčević je filmski i pozorišni reditelj, nekadašni student generacije Akademije umetnosti Novi Sad, a danas redovni profesor na predmetu FTV režija i rukovodilac studijskog programa Film i mediji na FDU Cetinje UCG. Jedan je od osnivača Udruženja producenata i reditelja CG, nacionalni delegat skupštine Udruženja evropskih filmskih reditelja (FERA), i doktor nauka iz oblasti filmologije.
Prethodni film Vukčevića „Dječaci iz Ulice Marxa i Engelsa“ bio je 2014. crnogorski kandidat za Oskara, a rediteljev debi „Pogled sa Ajfelovog tornja“ bio je jedna od tri najgledanije manjinske koprodukcije u 21. veku po listi Filmskog centra Srbije.
Realizovao je i dokumentarnu TV seriju „Ulice i ljudi“, pedesetak namenskih radova i desetak pozorišnih predstava. Bio je sedam sezona umetnički direktor Gradskog pozorišta Podgorica.
Bonus video: Retrospektiva filmova Bate Stojkovića