Svečano otvaranje Palate umetnosti "Madlena" u Beogradu planirano je za ponedeljak, 19. septembra u 19 sati u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića.
Na susretu sa medijima danas su govorili dramski pisac Miodrag Mija Ilić, istoričarka umetnosti Dragana Biba Marković, arhitekta Zoran Aleksić i Karla Tolomeo – istaknuta i slavna umetnica iz Italije koja će svojim delima na izložbi „Stolice“ otvoriti Palatu umetnosti.
Veliki projekat i arhitektonsko zdanje od 7.000 kvadrata, prema inicijativi Madlene Zepter se nalazi na adresi u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 61 u Beogradu, a u ponedeljak ovaj kompleks čeka publiku – goste na gala večeri, koja će imati prilike da prisustvuje multimedijalnom programu u više celina.
Italijanka Karla Tolomeo je dugo živela u Rimu, gde je stekla klasično obrazovanje, završila studije političkih nauka, pohađala ateljee velikih italijanskih slikara kao što je Ðorđo de Kiriko i u to vreme stekla je veliku umetničku zrelost.
– Saradnja preko 50 godina između umetnosti i Madlene koja traje, dala je zamajac mnogim ogirinalnim domenima umetnosti. Na svečanom otvaranju moje izložbe u ponedeljak donekle se prikazuje i moj lični odnos i skoro prijateljstvo koje imam sa osnivačicom Palate umetnosti. Rekla sam „skoro“ prijateljstvo, jer njoj dugujem poštovanje zbog veličine njene ličnosti – govorila je italijanska umetnica.
Zapažena već nakon prve samostalne izložbe u Rimu, danas Tolomeo živi i radi u Milanu, veoma je prepoznatljiva po bogatom stvaralačkom radu i umetničkoj praksi. Iskazala se u mnogim disciplinama i veštinama kao što su crtež, grafika, klasična tehnika ulja na platnu i keramika, kreativna je u korišćenju novih materijala, primenjenoj umetnosti i u novim načinima izražavanja.
Izložba „Stolice“ Karle Tolomeo ima još jednu dodirnu tačku sa Palatom umetnosti Madlena, a to je bogata zbirka Muzeja stilskog nameštaja, raskošnih garnitura autentične starosti, nastalih u epohama kojima estetski pripadaju. Reč je o salonu u stilu ampir (Francuska), o otmenim ambijentima Austrije, Portugala, Dalekog Istoka, Venecije.
– Otkriću vam i osnovu moje inspiracije. Sa moje četiri ruke sam uspela da udahnem novi život sveprisutnom piscu Borhesu, koga sam imala prilike da upoznam. Od njega mi dolaze sugestije, ideje, sve moje zamisli upravo od njega potiču. Smatram ga osobom koja ume da mašta, a za mene aspekt maštarenja je najvažniji u kreativnosti i dizajnu. Sve što radim donekle u svom stvaralaštvu je omaž Borhesu – istakla je Tomero.
Ona je navela da od argentinskog književnika Horhea Luisa Borhesa dobija osećaj za fantastično, te smatra da je najveće bogatstvo za umetnika i ljudsko biće sposobnost da mašta. Tolomeo se zahvalila Madleni Zepter na pozivu ne samo za otvaranje izložbe, već i za dodatni umetnički angažman, da dekoriše Kamerno pozorište u okviru Palate umetnosti, te da je to bio dosta kompleksan poduhvat i timski rad u kome su se svi kreativci angažovali.
Kako je najavio dramski pisac Miodrag Mija Ilić, novi ekskluzivan projekat – Palata umetnosti Madlena služiće novim ciljevima, a imaće duh avangarde, ali i atraktivnog. Važno je istaći da će biti podrška kreativnom potencijalu pre svega mladih, ali i most između ljudi u Srbiji i onog najvažnijeg što se zbiva u sferi duha u savremenom svetu.
– Slobodno mogu reći da je u pitanju jedinstveno remek-delo, očaravajuće zdanje, zaista velika umetnička kreacija, koja može slobodno konkurisati za nagradu najlepšim palatama sveta, a verujte mi, video sam mnoge palate u životu po Americi i Evropi – istakao je svoje utiske Miodrag Ilić, čiji se komadi „Žanka“ i „Kazanova protiv Don Žuana“ igraju na sceni Opere i teatra Madlenianum.
On je podvukao da je u ovakav projekat uloženo puno snova, planova, energije i naravno – novca.
– Biće to legat umetnosti, želja Madlene da ostavi Beogradu i Srbiji nešto trajno, i predstavi svoju višedecenijsku kolekciju umetničkih dela svih vrsta – rekao je Ilić.
Takođe, pisac je naglasio ogroman nemerljiv doprinos Madlene Zepter u kulturnom životu Beograda.
– Sa kolegama arhitektama Zoranom Simićem kao autorom ovog zdanja i Vladanom Ðukićem radili smo na ovako ambicioznom i velikom projektu. Madlena je ceo proces pratila sa velikom pažnjom, imala je uvek osećaj za estetiku i enterijer, već smo sarađivali sa njom na drugim objektima po svetu. Ova palata je kao umetničko delo, ne posmatrate ga samo kao zdanje – objasnio je arhitekta Zoran Aleksić.
On je detaljno opisao Palatu umetnosti na 7000 kvadratnih metara, i otkrio da se nalazi na četiri etaže kao multifunkcionalni objekat, prigodan je enterijer koji je pun kolekcije nameštaja bračnog para Zepter, sakupljan decenijama. Takođe, nalazi se unutra i bioskopska sala, Kamerna scena za teatarske forme sa manje glumaca (monodrame, duodrame) i intimne koncerte, izložbeni prostor u prizemlju, Muzej antikviteta, panoramske terase, bazen, što će sve postaviti nove visoke standarde.
Svečano otvaranje 19. septembra Palate biće obeleženo izložbom maštovito izrađenih stolica, skulptorsko-slikarskih ostvarenja svetski renomirane likovne umetnice iz Italije, Karle Tolomeo, pod naslovom „Da li bi voleo da sediš na umetničkom delu?“. Program uključuje i koncert operskih zvezda iz Italije: Fabio Armiliato (tenor), Silvia Kolombini (soprano), Ðanluka Skjarpeleti (tenor), Marika Lihter ( mecosopran), Kjara Giudis (soprano). Onda sledi koktel u vrtu i staklenoj bašti gde će gosti u kompleksu bazena uživati u sinhronom – umetničkom plivanju nagrađivanih sportiskinja. Posebno zadovoljstvo očekuje posetioce na mecanin Palate umetnosti gde je u Muzeju Orijent izložen ogroman broj artefakata iz Kine, Japana, Hong-Konga.
Bonus video: Izložba Andreja Josifovskog Pijaniste