Izložba fotografija "Šta se desilo sa Deda Mrazom", biće otvorena 18. decembra u 20 časova u Ustanovi kulture "Parobrod".
Pošaljite vaše fotografije na [email protected] ali i priču koja ide uz fotografiju i glasajte za najstrašnije ili najsmešnije, a najboljih 20 biće deo novogodišnje izložbe posvećene mitovima i istini o Deda Mrazu, kaže se u saopštenju UK Parobrod.
Nova Godina, praznici, pokloni i Deda Mraz naravno. Danas živimo u „uverenju“ kako je Deda Mraz neko ko ispunjava želje, ali da li je baš uvek bilo tako ili ova topla novogodišnja priča ima i neku drugu, tamniju stranu?
Najbolji način da to proverimo jeste da potražimo stare foto albume ili da uđemo u arhivu telefona i izlistamo fotografije nas, naše dece, braće, sestara, familije sa Deda Mrazom i da se uverimo koliko smo i da li smo zaista bili srećni u njegovom prisustvu ili smo možda bili i uplašeni?
Santa Klaus ili Deda Mraz, u našoj tradiciji slavljenja Božića poznatiji kao Sveti Nikola, predstavljen je kao veseli dobroćudni dekica sa dugom belom bradom koji donosi radost i poklone deci. Ta priča ima svoje korene još u III. veku kada je Sveti Nikola postao zaštitnik i svetac dece.
Međutim kasnije je njegova figura dobila osobine drugih likova iz predhrišćanske tradicije starih Slovena, poput starca Mraza koji je bio čuven po tome da je krao nevaljalu decu. I u drugim kulturama njegov lik prožete je dobrim, ali i lošim osobinama, a sve to zasniva se na legendama i mitovima.
Da li i danas živimo mit Deda Mraza kao simbola radosti, topline i dobrote koji nam se servira kako bismo učestvovali u novogodišnjoj šoping groznici ili nas i dalje po malo plaši? Da li je Deda Mraz trebao da ostane u mašti ili je način na koji smo ga materijalizovali upitan. Hajde da istražimo zajedno, poručuju iz UK „Parobrod“.
Bonus video: Jesenja izložba ULUS-a 2023.