Oglas
"Sonjin septembar" se nastavio večeras još jednom izložbom - austrijske autorke Glorie Gamer, dobitnice nagrade koja nosi ime slavne čačanske umetnice. Ona se publici i stručnoj javnosti predstavila samostalnom izložbom - multimedijalnom prostornom instalacijom ''ALONE OUT THERE'' koja je otvorena večeras u čačanskoj Galeriji "Risim".
Gloria Gamer je rekla da je u svom filmu stavila akcenat na večni život i prirodu.
„Mi smo u realnom životu uništavali okolinu, ali u ovom delu možemo pronaći generičke slike prirode“, objasnila je umetnica. Govoreći o ideji za priču Gamer kaže da je imala pretpostavku da se desila klimatska katastrofa.
„Ovaj film počinje snimkom požara u Australiji, nakon koje je jedna osoba preživela. To je pretpostavka za večan život, što je težnja svakog čoveka – besmrtnost. Moji radovi govore o raznim vremenskim fazama, odnosno da svet nije idealan“, istakla je ona.
Kako kaže, taj avatar nije srećan i zadovoljan.
Komentarišući odnos o tom problemu, koji je sa razvojem veštačke intervencije sve aktuelniji, Gloria ima ambivalentan stav.
„Mi kao društvo možemo da se dogovorimo kako ćemo koristiti mogućnosti tehnologije, dok u digitalnom svetu možemo biti gde god hoćemo“, kazala je, između ostalog, Gloria Gamer. K
Kustos projekta, Predrag Živković kaže za Novu da je izložba veoma neobična.
„U pitanju je audio-video prostorna instalacija. Gloria je osmislila specijalno za ovaj prostor“, istakao je on. Smatra da će ova manifestacija i dalje donositi intrigantne teme, kojima se i Sonja Savić bavila. Gloria se bavila prelazom sa analognog u digitalni svet, dodaje Živković.
„Čak i sama umetnica kaže da razmišlja o večitoj težnji čovečanstva za besmrtnošću i pita da li je to u stvari život. Postoje mnoge nedoumice koje se otvaraju, a za njih nemamo odgovore. S toga svi zajedno treba da se zapitamo oko važnih tema, pa ćemo, nadam se, promišljanje doći do odgovora za kvalitetnije sutra i bolju budućnost“, zaključio je Živković.
Jovan Marković, filmski kritičar smatra da je ovo aktuelna tema.
„Ovde se radi o tom hipotetičkom, virtuelnom i digitalnom svetu u kome je moguć večni život, ali se on ispostavlja kao pakao“, ocenjuje on.
„Sonjin septembar“ je jedna od najznačajnijih manifestacija koju organizuje UG „Nadežda Petrović“. Svake godine priređuje se u danima od početka do kraja septembra.
Naime, ova kulturna ustanova od decembra 2011. godine, voljom njene majke, Mikaine Savić, brine o umetničkoj zaostavštini preminule glumice i multimedijalne umetnice Sonje Savić.
Dakle, u mesecu njenog rođenja i smrti, ova ustanova organizuje manifestacije poput izložbi, filmske i video projekcije, koncerti, panel diskusije… pod neformalnim nazivom „Sonjin septembar“.
U Sonjinoj porodičnoj kući, u Donjoj Gorevnici nadomak Čačka, 2015. godine otvorena je rekonstruisana spomen soba, u kojoj su izloženi umetnički radovi i memoralije nekadašnje jugoslovenske filmske zvezde. Kako je rekao direktor galerije, Branko Ćalović za Nova.rs ona će uskoro biti dostupna javnosti, budući da se rešavaju pravno-imovinski odnosi među naslednicima.
Postavka sadrži njene autorske video i alternativne filmske radove, sve što je ona radila kao samostalni autor od 1996. godine, pa nadalje, što je manje poznati deo njenog stvaralaštva.
Sonja Savić rođena je 15. septembra 1961. godine u Čačku. Glumom je počela da se bavi u amaterskim trupama, a debitovala je na filmu „Leptirov oblak“ 1977. godine. Na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, diplomirala je 1982. godine u klasi profesora Minje Dedića, zajedno sa Svetislavom Goncićem, Branimirom Brstinom, Žarkom Lauševićem, Zoranom Cvijanovićem…
Filmskim ulogama tokom osamdesetih godina u filmovima „Živeti kao sav normalan svet“, „Una“, „Šećerna vodica“, „Davitelj protiv davitelja“, „Balkanski špijun“, „Čavka“ izborila je status zvezde domaćeg filma kreirajući uloge izvan odredenog faha, ali uvek sa prepoznatljivim ličnim pečatom.
Za glavnu ulogu u filmu „Šećerna vodica“ dobila je Zlatnu arenu na festivalu u Puli, 1984. godine, a za ulogu u filmu „Život je lep“, 1985. godine nagradena je na festivalu u Veneciji.
U muzičkom spotu Miroslava Ilića, za pesmu „Voleo sam devojku iz grada“ snimljenom 1987. godine, igrala je famoznu Devojku iz grada.
Umrla je u Beogradu 2008. godine, a sahranjena je u Donjoj Gorevnici kod Čačka.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar