Izložba „Eko konstrukcije: eko art u službi prirode“ Dušana Borkovca biće otvorena u petak, 26. jula u 18 časova, u Galeriji “Singidunum”, saopštili su iz Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
Kroz podršku ekološkoj umetnosti, Zavod za zaštitu prirode Srbije želi da ukaže na kreativne mogućnosti recikliranja u cilju očuvanja zdrave životne sredine. Izložba Dušana Borkovca je inspirativan primer prenamene sekundarnih sirovina kao protivteže odbacivanju i ponovnoj eksploataciji, ističe se u saopštenju.
Izložba prikazuje seriju od 16 skulptura inspirisanih faunom Srbije, konstruisanih spajanjem različitih predmeta iz komunalnog otpada. Izrađene su od starih i iskorišćenih podloški, šrafova, elektroda za zavarivanje, matica, burgija, anker vijaka, testerica i drugih industrijskih delova koji su spajanjem (zavarivanjem) dobili novu utilitarnu vrednost, a time i novi život u eko-art skulpturi inspirisanoj životinjskim vrstama koje naseljavaju prostor naše zemlje.
Pored umetničke vizije sveta faune, izložba ima obrazovni karater, budući da svaku skulpturu prati panel na kome je kroz fotografiju i tekst prikazana i opisana vrsta koju predstavlja. Posetici izložbe imaće mogućnost da otvroe vrata bogatstva sveta prirode naše zemlje i ujedno spoznaju potrebu njene zaštite i očuvanja.
Ujedno, izložba šalje poruku i pouku o potrebi zaštite životne sredine korz akciju u svakadonevnom životu, Prisustvo metala u našim životima je neminovno i opažamo ga u svakodnevnim predmetima, industriji, građevinskim objektima, kao i u drugim oblicima koji su u službi našeg komfora. Reciklaža, odnosno u ovom slučaju ponovna upotreba potrošenih, odbačenih i zaboravljenih elemenata, predstavljena je kao logičan izbor za uštedu resursa u cilju očuvanja prirode i smanjenja količine ove vrste sitnog otpada čija se vrednost ne prepoznaje na tržištu sekundarnih sirovina i koji bi u suprotnom svoje mesto našao na deponijama.
Autorova pasija – sakupljanje i upotreba elemenata koji se mogu naći u radionicama i domaćinstvu datira iz detinjstva, kada je vreme provodio sa dedom u radionici. Podstaknut oblicima žive prirode, njegov rad polazi od opažanja, preko sakupljanja i sortiranja odbačenih i zaboravljenih delova, koje spajanjem pretvara u dragocene elemente konstruktivne forme, sa ciljem da ukaže na nepredvidivost klimatskih promena uzrokovanih preteranom količinom otpada koji se svakodnevno taloži.
Eko skulpturom Dušan Borkovac ukazuje na potrebu za sakupljanjem sekundarnih sirovina i ukazuje na alternativne vidove ove prakse. Rođen je 1994. u Beogradu. Završio je srednju medicinsku školu smer fiziotarapeut. Zanatske veštine stekao je u majstorskoj radionici svog dede Dušana. Bavi se izradom unikatnog nameštaja i skulptura od metala i drveta. Jedinstvena fauna Srbije postaje tema Dušanovih eko art skulptura od 2022. kada dolazi u Zavod za zaštitu prirode Srbije. Prva skulptura inspirisana životinjskim vrstama bila je vilin konjic.
Bonus video: Dečija kreativnost ne poznaje granice: Humanitarni školski bazar u Beogradu i školska reciklaža u Novom Pazaru