Novi susret sa francuskim piscima u okviru tradicionalnih Molijerovih dana počinje sutra 9. maja i trajaće do kraja meseca u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, saopštili su organizatori.
U Beograd i Novi Sad, u okviru Molijerovih dana dolaze pisci Emanuel Ruben, Žerom Ferari, Frank Buis, Pjer Asulin i Natali Koen, a ljubitelji književnosti, osim Francuske „putovaće“ i Korzikom, Podunavljem, Španijom, vratiće se u vremena prognanstava, sučeljavanja nauke i mistike, dobra i zla…
Autor putopisa „Uz Dunav“ Emanuel Ruben pričaće o pustolovinama koje je doživeo na biciklističkom proputovanju uz obale Dunava – od Crnog Mora do izvora u Crnoj šumi. Novosađani i posetioci Evropske prestonice kulture imaće prilike da se druže sa Rubenom 9. maja, kada će od 17 sati potpisivati knjige na štandu Francuskog instituta, na Trgu Slobode, u okviru obeležavanja Dana Evrope.
Dan kasnije, kao i 11. maja na književnim večerima u Kulturnoj stanici Svilara i Bulevar booksu u razgovoru sa Vladimirom Gvozdenom, Pavlom Sekerušom, Borom Babić i Melitom Logo Milutinović govoriće o utiscima, predelema i ljudima na koje je nailazio od Ukrajine, preko Moldavije, Rumunije, Bugarske, Srbije, Hrvatske, Mađarske, Slovačke, Austrije, do izvorišta u Nemačkoj.
U okviru posebnog događaja „Pravac Korzika“ u Beogradu će 10. maja od 17 časova u RTS klubu biti predstavljena knjiga „Srbi na Korzici“ Zorana Radovanovića o kojoj će, pored autora, govoriti i istoričar Radomir J. Popović i Dragan Inđić.
Istoga dana, na istom mestu samo sat vremena kasnije razgovor s korzikanskim piscem i filozofom Žeromom Ferarijem, koji je za „Besedu o padu Rima“ dobio Gonkurovu nagradu, vodiće novinar i kritičar Teofil Pančić. Ferari koji će predstaviti nove romane „Princip“ i „Po svom liku“ 11. maja u 18 sati gostovaće u novosadskoj knjižari Bulevar Books.
Ferari će učestvovati 12. maja u izboru za dobitnika stipendije Ange Tomasi, koja će mladom fotografu iz Srbije omogućiti dvomesečni umetnički boravak na Korzici. Zadatak dobitnika ili dobitnice stipendije jeste da oživi sećanja na srpsku decu koje je Veliki rat naterao u izgnanstvo i koje su prihvatile korzikanske porodice.
Autor romana „Nijedne žene sin“ Frank Buis predstaviće ovo izdanje u Beogradu 17. maja, dan kasnije u Nišu i u Novom Sadu 19. maja. Slojevitost ovog romana i suptilnost Buisovog stila otkriće njegovi sagovornici – novinarka Branislava Antović-Aleksić, Alis Marić, autorka portala Čitaj knjigu, Nikola Bjelić, profesor književnosti i Milena Zukić (Vaganar). Sve razgovore vodiće Jovana Ilić, prevodilac i profesor francuskog.
U poslednjoj nedelji maja dolaze Pjer Asulin, pisac, novinar i član Akademije Gonkur, i Natali Koen, književnica koja će sa Asulinom, 26. maja od 18 sati, u Jevrejskom kulturnom centru, učestvovati u razgovoru o Sefardima, Španiji, proganjanju Jevreja… U romanu „Povratak u Sefarad“ Asulin na suptilan način opisuje kolevku Don Kihota, Almodovara, Goje, inkvizicije… Pored Natali Koen, u razgovoru sa Asulinom učestvovaće i pisac Filip David, čija su dva dela – „Kuća sećanja i zaborava“ i „Princ vatre“ – prevedena na francuski. Razgovor će voditi Milica Vinaver, profesor fransuske književnosti, a u muzičkom intermecu nastupiće muzičar i reditelj Stefan Sabljić.
Poslednji događaj u okviru ovogodišnjih Molijerovih dana biće priređen 27. maja, kada će se u Ambasadi Francuske okupiti studenti francuskog jezika Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, kako bi, nakon poslednje seanse razgovora, kojima će prisustvovati Pjer Asulin, saopštili ovogodišnjeg dobitnika Gonkurove nagrade studenata Srbije, odnosno koji je roman, po njihovom mišljenju, zaslužio da ponese titulu najboljeg frankofonog književnog ostvarenja u protekloj godini.
Ulaz na sve događaje u okviru Molijerovih dana, koje organizuje Francuski institut u Srbiji, u saradnji sa srpskim i francuskim izdavačima i brojnim srpskim partnerima, slobodan je, podseća se u saopštenju organizatora.
Bonus video: Ruski pisci