Grupna izložba fotografija „Moj izbor“, autora Tomislava Peterneka, Imre Szaboa, Gorana Kukića, Nina Rakićevića, Igora Mandića i Željka Sinobada, otvara se u četvrtak, 1. juna u 18 časova u Hotelu Hyatt Regency Beograd, saopštili su organizatori.
Kroz ovu izložbu humanitarnog karaktera, prožeta je prošlost, sadašnjost i budućnost. Mada neki teoretičari govore kako prošlost i budućnost ne postoje i da je sve sadašnjost – sada i ovde, navodi se u saopštenju. O tome govore ove fotografije – o čoveku, pokretu, ljudskoj snazi, senzualnosti, kontrastu, psihološkom obrtu, nevezano za vremensku odrednicu. One su fotografski, činjenični dokaz, nisu samo susret fotografa i događaja, one su potvrda jednog vremena i njegovih junaka.
– Od „Novogodišnjeg jutra 1961.“ Tomislava Petrneka, preko „Quo vadisa…“ Imre Szaboa, „Liberto 20“ Gorna Kukića, pariskog modnog mirisa Nina Rakićevića, „Ribara“ Željka Sinobada, „Singl mother“ Igora Mandića – sve su one memento mori. “Učestvuju u nečijoj smrtnosti, promenljivosti i ranjivosti“, podvukla bi Susan Sontag, a ja bih dodala za beskraj, za istoriju, za nezaborav – ističe novinarka Mia Medaković.
Tomislav Peternek, završio je Realnu gimnaziju u Vinkovcima. Fotografijom se bavi od 1954. godine. Novinskom fotografijom počinje da se bavi u “Svetlosti” (Kragujevac). Ubrzo dolazi u Beograd i nastavlja u “Borbi”, “Sport i svetu”, “Mladosti”, “Jugoslovenskoj reviji”, “Ekonomskoj politici”. Učesnik je mnogobrojnih grupnih izložbi fotografije. Član je ULUPUDS-a i Udruženja novinara Jugoslavije i Srbije. Postavio je preko 60 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Goran Kukić je rođen 1956. godine u Sarajevu, gde je i diplomirao na Ekonomskom fakultetu. Godine 1980. postaje član Udruženja likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti Bosne i Hercegovine (ULUPUBIH). Sa 28 godina dobija status slobodnog umetnika. Od 1992. živi u Beogradu i iste godine postaje član Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS).
Imre Szabo je rođen u Mokrinu 1956. godine. Gimnaziju je završio u Kikindi, a potom studirao nemački jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu. Fotografije izlaže od 1974. godine i od tada je učestvovao na preko 200 izložbi u zemlji i inostranstvu na kojima je dobio više nagrada i priznanja. Samostalne izložbe imao je u Kikindi (1974. i 1988), Mokrinu (1977. i 1982), Skoplju (1983), Beogradu (1987), Banatskom Brestovcu (2009), Ankari i Mariboru (2010), Paraćinu (2011), Istanbulu (2015), Užicu, Beogradu i Mokrinu (2018).
Nino Rakićević je reklamni i umetnički fotograf koji preko 30 godina živi i radi u Americi. Pre odlaska na studije fotografije 1988. godine na čuveni Brooks Institut za fotografiju u Santa Barbari, Nino je u tadašnjoj Jugoslaviji osvojio sve najveće nagrade za fotografe izlagače. Godine 1989. njegove četiri fotografije su odabrane za izložbu “150 godina srpske fotografije” i izložene u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Nakon završetka studija, seli se u Los Anđeles i započinje uspešnu karijeru kao reklamni i modni fotograf.
Igor Mandić je rođen 1973. u Sarajevu, a od 1989. godine živi i radi u Beogradu. Član je Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS). Fotografijom se bavi od 1996. godine. Imao je 10 samostalnih i više grupnih izložbi. Do 2002. godine je bio foto-reporter za dnevne novine i magazine, a nakon toga je otvorio svoj studio.
Željko Sinobad (1962 – 2021), fotografijom se bavio od 1980. godine, a radio je za mnoge domaće i svetske ilustrovane časopise. Njegova dela su se pojavljivala u raznim katalozima, monografijama i bedekerima, pa čak i kao ilustracije za neke književne forme. Gotovo ceo radni vek proveo je kao profesionalni novinski fotograf. Sinobad je u fokusu imao obične ljude. Tokom bogate karijere je proputovao pola sveta, bio je član ULUPUDS-a, nagrađivan je, a imao je ogroman broj grupnih i nekoliko samostalnih izložbi. Preminuo je nakon duge bolesti 2021. godine u Beogradu. Slike za izložbu „Moj izbor“ ustupljene su zahvaljujući ljubaznošću njegove ćerke Nine.
Izložba je humanitarnog karaktera i deo prihoda biće upućen NURDOR-u, Nacionalnom udruženju roditelja dece obolele od raka u Beogadu.
Bonus video: Izložba Vuka Vidora